Intel Grand Ridge, 24jádrový Atom, bude podporovat DDR5 a PCIe 4.0
Tato novinka by měla vzniknout jako náhrada stávajícího (letos na jaře vydaného) atomového řešení sestávajícího z až 24 jader Gracemont a vyráběného na domácím 10nm procesu. Toto není ani řešení pro desktop, ani mobilní segment, ani pro typické servery, ale řešení pro stanice 5G. K dispozici je pod označením Intel Atom Processor P59xxB a dostupné jsou 8, 12, 16 a 24jádrové modely. Taktovací frekvence všech je nastavena na stabilních 2,2 GHz a zajímavostí je 1,125 MB L2 cache na jádro, což u 24jádrového modelu činí 27MB L2 cache. L3 přítomna není, TDP se Intel nechlubí.
Nová generace, která ponese označení Grand Ridge, vznikne na bázi nové architektury Gracemont (jíž se dočkáme i v desktopových procesorech Alder Lake). Jader bude nadále až 24, ovšem L2 cache pouze 4MB na cluster (čtyři jádra), což znamená 1 MB na jádro, respektive 24 MB celkem. Dvoukanálový paměťový řadič nově zvládne až DDR5-5600, rozhraní PCIe až 16 linek 4. generace a až 16 linek 3./2. generace. Vše se zapouzdří do čtvercového 47,5mm FCBGA.
Ve světle informací o zpoždění sériové 7nm výroby vyplývá, že další známé informace o Grand Ridge jsou již neaktuální: Konkrétně jde o ve slajdu uvedené použití 7nm výrobního procesu Intel a dále údaj, že k vydání dojde v roce 2021. Nyní lze říct, že pravda může být jedno, nebo druhé. Rozhodně ne obojí zároveň. Buďto tedy produkt vyjde v roce 2022, nebo nebude vyráběn na 7nm procesu Intelu. V úvahu připadá přepracování pro 10nm proces Intelu nebo některý proces TSMC.
Větší smysl však dává využití vlastního 10nm procesu. Intel by neměl mít problém s nedostačujícími kapacitami: Poté, co žádný z výrobců grafických karet neprojevil zájem o výrobu karet s GPU Xe DG1, se začalo proslýchat, že není zájem ani o větší jádro Xe HP. Pokud se tyto zprávy potvrdí, bude to znamenat, že i 12. generace grafické architektury Intelu zůstane v PC segmentu pouze na úrovni integrovaných grafik. Krom toho se pak dostane do serveru Aurora, kde bude sloužit jako výpočetní akcelerátor (nahradí původně zamýšlené, ale zpožděné, nedostačující a zrušené akcelerátory Xeon Phi vzniklé z projektu Larrabee).