Intel hodlá převzít kontrolu nad taktováním „Sandy Bridge“
V souvislosti s těmito zprávami existují i „drobné úniky“ prezentací, které měli výrobci desek k dispozici. Z nich vyplývá, že Intel skutečně taktování omezí, jak bude potřebovat. Rychlosti všech sběrnic a rozhraní, tedy kromě procesoru také PCI Express, PCI a dokonce i SATA a USB, budou záviset na jediném generátoru taktu v čipsetu, jehož základem bude 100 MHz. Do procesoru se takt dostává přes DMI a tedy ani procesor nebude řízen externím generátorem, jak je zvykem. A tak, zatímco doposud bylo možné nastavovat v BIOSech desek různě takty PCI Express, PCI, procesoru a pamětí, nově už to možné nebude. Půjde pouze „hnout s celou platformou“, což se ovšem může negativně podepsat na stabilitě přenosu dat třeba zrovna přes SATA nebo USB. Taiwanští výrobci tvrdí, že se tak opravdu děje, a to už poté, co se pohne s taktem o 5 MHz.
Intel jim prý sdělil, že se jim takto snaží „ulehčit práci a snížit výrobní náklady“. To má pochopitelně ten vedlejší efekt, že přetaktovávači budou mít prostě smůlu. Jediné, co bude oficiálně dovoleno, je pohyb násobičem (a zvýšením limitu TDP) v rámci technologie Turbo Boost, a to pouze u procesorů „K“ a „Extreme Edition“, přičemž u „K“ to bude také mít své hranice nastavené Intelem. „Extreme Edition“ procesory budou prakticky neomezené (resp. omezené takovým stropem, kam se ten procesor beztak fyzicky nedostane).
Výrobci desek jsou z toho prý docela nešťastní, protože Intel tímto krokem podle nich srazil rozdíly mezi deskami. Nebude prý důvod kupovat desku jednoho výrobce místo desky jiného výrobce, když půjdou obě přetaktovat stejně – tedy v mnoha případech vůbec. Leda by někdo našel způsob, jak to obejít – a pak bude mít nějaký čas výhodu nad ostatními, než přijdou na to, jak to udělal. Pochopitelně se budou desky nadále lišit ve výbavě, to je ale jen část kritérií, podle nichž je mohou zákazníci vybírat. A tak možná bude nemálo z nich více protežovat AMD platformu, kde ještě nějaký čas taktování bude jistě možné (jistě víte, že výrobci také snadno obešli v čipsetech AMD 8. řady „odstraněnou podporu“ odemykání zamčených jader, za což se jim nejspíše AMD „odměnila“ tím, že neuvedla pro širokou veřejnost čtyřjádro se dvěma zamčenými jádry alias Phenom II X4 960T).