Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Diskuse k Intel jedná o prodeji Altery. Jim Keller přístup označil za bleskový výprodej

To musel být kšeft století. Ten G-sync chip. Potemkinova vesnice. Akorát to žralo elektřinu přitom to nahradil SW. Jen nevíme kdo na tom vydělal. Jestli nV nebo Altera/intel.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Oba vydelali na krasnem vojebu.

+1
+4
-1
Je komentář přínosný?

"pod vedením Intelu dosáhla Altera za první pololetí roku 2024 ztráty $61 milionů"

Intel a Microsoft sú si stále podobnejší.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Microsoft je sice sbirka moralne atrofovanych, ale schopni na rozdil od Intelu jsou. Teda vydelat penize, ne udelat software, samozrejme.

+1
+5
-1
Je komentář přínosný?

Neumí udělat software a Windows, Office, Azure, Visual Studio, Flight Simulator, Xbox... jsou vlastně mizerné produkty a lidé je používají mezi prvními jenom proto, že jim Nadella drží brokovnici u hlavy. Bože, tyhle kecy... *<:o)

+1
-7
-1
Je komentář přínosný?

Přesně, a právě proto, že neumí udělat SW akcie Microsoftu vzrostly za posledních 5 let z 200$ na 400$.....

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Cena akcií ukazuje jak schopné je marketingové oddělení.
S kvalitou produktů má málo společného.

+1
+10
-1
Je komentář přínosný?

Kdyby to fakt umeli, akcie budou jeste "horsi" nez nV.

+1
-3
-1
Je komentář přínosný?

Pravdou asi je, že nárust akcií Microsoft má v posledních letech souvislost s jejich úspěchem v poskytování cloudových služeb, které běží z velké části na Linuxu do jehož kernelu je Microsoft nemalým přispěvatelem. Podíl non-Linux-based SW revenue ve společnosti klesá, takže se asi dá napsat, že psaní Linuxu(Linux SW) jim jde lépe, než jejich generický MS SW. ;-)

+1
+8
-1
Je komentář přínosný?

MS neumi udelat SW, alespon vetsinu SW a ve srovnani s konkurenci v danem obdobi. Nicmene to nahoni/protlaci svym postavenim na trhu a marketingem a casem to dolepi do pouzitelne podoby. Cast SW, ktere byly funkcni od pocatku, ziskal napriklad koupemi. Bohuzel.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

"SW, ktere byly funkcni od pocatku,ziskal koupemi.."

A totálně je domršil.

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

ano, treba Skype pro jistotu uplne pohrbil ;)

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Tak poprosím ještě ty další příklady něčeho, co bylo opravdu úspěšné a pohřbili to. *<:o)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Nokia.

Ale tu pohřbili už před prodejem.

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

bych si dovolil malinko poupravit. Nokia byla na sestupne trajekorii, ale pokud by najela tehdy misto na MS Mobile na Android, je dost pravdepodobne, ze by tady s nami byla i ted, nejspise jako jedna z fiem. Tak je akorat tak v kremikovem nebi..
:)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Však on jim Elop narval Win do chřtánu už dost před prodejem.

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

Ano, uz pred tim. Nokie udelala kardinalni chybu, kdyz si tam Elopa vzala..

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

Nokia neplánovala Android, ale jela ve vývoji MeeGo. Co byl též Linux-based a nejspíš by nebyl problém s vrstvou kompatibility pro Android appky. Je ale otázka, jestli by ji i tak nepotkal osud BlackBerry.

Elop tam vnutil zaříznutí MeeGo a výhradní orientaci na MS. Dál už to známe - nejdřív plivnutí do ksichtu vývojářům a uživatelům (nekompatibilita zařízení a API WP7 => WP8) zánik značky (od r. 2015 se HW rebrandoval na "Microsoft" a značka se odprodala), pak úpadek platformy (bestiálně zkoněný přechod na W10M, co nedodal slibované featury + nedosahoval spolehlivosti WP8.1) a krátce na to definitivní zavření krámu.

+1
+6
-1
Je komentář přínosný?

WP7 byly porad ty stare WM6, jen s jinym vzhledem, ne? A asi nekompatibilni s puvodnimi aplikacemi. Skoda, ze neprisli rovnou s WP8.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Bylo to podobne jadro (CE 5 vs CE 7) pro WM6 a WP7, ale jine pro WP8 (NT).

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

No a kdyby Nokia zůstala u Windows Phone a Microsoft celou platformu nepohřbil, tak je dneska podobným králem jako Apple.
Je až neskutečné, jak Microsoft dokáže pohnojit, na co sáhne!

Jistě tehdejší mobilní OS Microsoftu nebyl na úrovni iOS ani tehdejšího Androidu, jenže kam se Android od té doby posunul (do prdele) a drží se jen proto, že nemá konkurenci. Kdyby Microsoft tu platformu neodepsal, ale rozvíjel podobně jako to dělá u Windows pro počítače (dva kroky zpět, jeden krok dopředu), tak i takové zoufalství by mu stačilo na dotáhnutí Androidu. No a kdyby tam MS vůbec ty Windows nestrkal a dělala by na tom ta část firmy, co dělá linux na cloudu, tak mohli být s nějakým Meego na špici.
No nic, jsem se zasnil. :-/

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

Nokia byl úspěšný software, který pohřbili? Doporučuji medikaci...

+1
-4
-1
Je komentář přínosný?

Další příklad je Minecraft

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

A to postavení na trhu získal tím, že neumí dělat software, ano. :-)

+1
+3
-1
Je komentář přínosný?

To postaveni na trhu ziskal tim, ze koupil DOS a mel stastnou hvezdu v podobe IBM, ktera ten OS tehdy potrebovala. Diky IBM doslo k rozsireni PC a dal uz tu pohadnu vetsina lidi zna. Nic to nerika o kvalite toho SW.
Nicmene je dobre podotknout, ze MS byl odsouzen za sve zneuzivani dominantniho postaveni a mel byt rozdelen na dve firmy. Bohzuel k tomu nedoslo, diky zasahu Bushovy administrativy, ktera MS shodou okolnosti sponzorovala v jeho predvolebni kampani...

+1
+5
-1
Je komentář přínosný?

Jasně, MS je DNES jednou z nejhodnotnějších firem světa, protože před >40 lety koupili DOS pro IBM, ač IBM PC a DOS už čtvrtstoletí neexistují, a mezitím dělali všechno špatně. :-D. ... Fakt nezávidím život lidem, kteří věrí tomu, že 1+1=2 jenom proto, že první "1" měla konexe, druhá štěstí a trojku zakázal Soros. *<:o)

+1
-4
-1
Je komentář přínosný?

Tak MS těch "šťastných voleb" měl víc. Když se DEC zbavoval týmů, co dělaly na MICA a PRISM, povedlo se MS "urvat" Dave Cutlera a jeho tým, co jim pak napsal NT kernel. Pak včasná sázka na cloud a obecně ekosystém okolo Azure.

Pravda je ale i v tom, že současný podíl na desktopu a cloudu si MS drží primárně setrvačností, není to o tom, že by jejich služby byly tak fantastické.

+1
+9
-1
Je komentář přínosný?

"současný podíl na desktopu a cloudu si MS drží primárně setrvačností"

Azure pořád roste proti konkurenci. To není setrvačnost.

https://www.statista.com/statistics/967365/worldwide-cloud-infrastructur...

A je setrvačností to, že ač probíhá v desktopu vývoj (i když pomalejší než kdysi), tak konkurence nemá v rukávu dlouhé roky nic navíc, co by současné uživatele motivovalo masivně přecházet z Windows? Nemyslím si. MS musí inovovat, jinak by ho začal vytlačovat třeba MacOS a to se neděje. Pokud bych chtěl vidět nějakou setrvačnost, tak setrvačnost desktopu jako celku ne MS.

+1
-4
-1
Je komentář přínosný?

MacOS není srovnatelná konkurence, protože jiný vztah k HW.

"tak konkurence nemá v rukávu dlouhé roky nic navíc, co by současné uživatele motivovalo masivně přecházet z Windows? "

A vůbec v tom nehraje roli nabídka (Intel nabídku taky neovlivňoval, viď?) a softwarová základna vybudovaná v monopolním prostředí.

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

"..a dal uz tu pohadnu vetsina lidi zna."
.. stacilo by trochu cist. V momente, kdy MS ziskal dominantni postaveni na poli OS, mel vicemene nalajnovanou cestu dal. Pak uz to byla otazka casu a i s velmi prumernym SW to muzete "ukopat". V mem komentari nikde nenajdete, ze delal "vsechno spatne". Zkuste mene "predpokladat".

+1
+3
-1
Je komentář přínosný?

Taky doporučuji zkusit udělat statistiku, kolik zdejších komentářů týkajících se MS je pozitivních nebo alespoň neutrálních a kolik je na dojmech postavené okopávání. ;-)

+1
-4
-1
Je komentář přínosný?

A co to ma spolecneho s tim co jsem psal ja?
MS temer vzdycky dodaval "betu", ktera se doladovala na uzivatelich. Byl to jejich koncept. Dokonce prvni hra, ktera vysla s "day one" patchem, byla vydana pod MS vedenim.
Historicky, az na vyjimky, byla kvalita jejich SW nizka. Vetsinu vyjimek delali prave "nakupy".
Dneska je to stejne jedno, protoze jejich postaveni na trhu je tak silne, ze at udelaji cokoliv, tak je to stejne nezruinuje. Abych jim uplne nekrivdil, nastup Cloudu zvladli dobre, byt ty prvni cloudove verze treba office mely k dokonalisti hodne daleko a dodnes je jeich MS Store ukazka toho, jak to nedelat.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Podle mínusek vidím, že je tady ještě pořád dost "lidí", kteří něco potřebují nenávidět a když už si něco vyberou, tak je to navždy, i když o tom buď ví naprosté kulové nebo i když by se realita mezitím 100x zmenila. *<:o) ... S pozdravem vývojář, který o vývoji SW narozdíl od místních lopat něco ví a netrpí Dunning-Krugerem, aby si myslel, že by komplexní SW narozdíl od MS napsal vždy bezchybně a podle představ každého jednoho zákazníka (hlavně když jeden chce čtvereček, další kolečko a třetí kulatý čtvereček).

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

Napsal nenávistník, co tady psal neuvěřitelný bláboly o budoucím vývoji v Rusku-Ukrajině, protože když se řekně Rusko, tak se mu nenávistí zatmí před očima:).

Já po MS nechci dokonalost, ale vývoj typu "je to změněné, tak to znovu hledej a říkej tomu nadšeně vývoj", je úplně k ničemu. Vnucené reklamy k tomu, ještě víc šmírování a větší vnucování svých služeb - všichni "pokrokoví" masochisti nadšeně hýkají blahem, aniž by tušili, co má plnit dobře pojatá evoluce SW dle potřeb zákazníků, bez zkurvenýho monopolu, který si může se zákazníky vytírat zadek.

+1
-4
-1
Je komentář přínosný?

Nuz .... co Intel zozere, to kape a hnije zvnutra, podobne ako Intel (Aldera).

Co zozere AMD, to po case dozreje ako vino, zacleni sa do spolocnosti ako efektivne fungujuca intergralna sucast (Ati).

+1
+6
-1
Je komentář přínosný?

Intel's motto: Buy high, sell low!

+1
+7
-1
Je komentář přínosný?

Třeba to něco za těch 9 let vydělalo a teď to dává na prodej, protože by musel investovat.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Jak je Trump takový akční a nebojí se odvážných kroků, tak by mohl Jima přemluvit, aby dělal CEO - třeba jen na poloviční úvazek. Vždyť už není co ztratit a minimálně z hlediska architektury by Jim mohl risknout něco hodně divokého a třeba by to vyšlo. Když nejsou nanometry, tak musí být architektura hodně odvážná!!!

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Nebo mu to rovnou dát stranickým úkolem...

+1
+3
-1
Je komentář přínosný?

Tak produkty altery nebyly zlé, už tehdy si vlastně vyráběli křemík u Intelu, proto se to takhle rozparcelovalo. AMD nechtělo být pozadu a tak když už mělo šušně, došlo na Xilinx.

Intel měl velkohubé plány a integraci FPGA do prémiových xeonů, tedy že by CPU mělo po boku programovatelnou logiku, kde by se za běhu vytvářeli jednoúčelové akcelerátory. Nápad dobrý, provedení zjevně ne. Ani nevím, jestli to vůbec dotáhli do nějaké fyzické podoby, nebo to skončilo v šupleti.

Co se týče FPGA, tam nějakej vývoj stále je, ale už to není tak živé jako tehdy, když byli sólo. Tuším, že je omezuje vazba na fabriky Intelu, které dřív byly výhodou, ale to právě 10 let úplně nepla.

Poslední výhoda, kterou podle mě Altera má, je Quartus IDE v tom, že je přívětivé k začátečníkům a lze tam klikat logiku i bez znalosti HDL. Nevím jak jsou na tom s ekvivalentem Vivado HLx (tedy možnost psát v C/Cpp). Tady je Xilinx lehce "nepřívětivý", protože klikat hradla se daly jen v ISE, které je už 10 let mimo hru.

Stejně jako altera měla "academy" program a tím se tlačila obdobně jako M$ do škol pomocí nižších cen.

Poslední takovou větší inovací altery je lowcost Cyclone 10, myslím však, že na poli větších čipů se nic moc nedělo.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

FPGA se používají v řadě produktů a rolí, kde o GHz Race v zásadě vůbec nejde. Naopak je řada produktů v "méně mediálně vděčných" oblastech (industrial/embedded/medical co já vím) kde board-level výrobci elektroniky oceňují dlouhodobou dostupnost téhož čipu. Protože škatule batule v sortimentu (třeba jenom změny pouzdření) znamenají ustavičné redesigny desek, následně opakované testování apod. FPGA jsou produkt právě pro "méně masovou výrobu", kde se nevyplatí vyrábět si ASIC, nebo je výhodou programovatelnost logiky - ne ve smyslu univerzálnosti, ale pokud FPGA implementuje něco trochu složitějšího zakázkového, tak máte možnost, opravovat bugy případně přidávat features prostým přeprogramováním FPGA. Dovedu si představit, že Alteru, Xilinx a Lattice jejich zákazníci oceňují především za dlouhodobou stabilitu, dlouhé životní cykly a dostupnost sortimentu a vývojářský ekosystém - s tím že nějaké ty bleeding edge inovace se jistě také hodí (možná spíš směrem k úspoře napájení, než k vyšším GHz). Jeden konkrétní takový výrobce mi říkal, že v určitý moment volili mezi Xilinx Zynq a Altera Arria - oboje jsou FPGA s integrovaným "pevně daným" ARM jádrem (jádry). A vyhrála to u nich tehdy Arria díky tehdy znatelně lepší podpoře vývojářům (doprovodnému návrhovému softwaru a dokumentaci). O pár let později běhjem COVIDu se jich týkala chip shortage, nedostupnost některých variant pouzder, museli redesignovat několik desek na variantu pouzdra která shodou okolností byla dostupná apod.

Mimochodem si všimněte, že Arria je relativně velké FPGA, které obsahuje dvě relativně podvyživená ARMová jádra. Žádný Xeon. Většinu výkonově a časově kritické logiky řeší autonomně IP core v FPGA, ten ARM je tam jenom kvůli managementu (vejde se na něj Linux). Možná je tahle chip-level kombinace na trhu uplatnitelnější ve větších počtech, než silný CPU + FPGA pohromadě v pouzdře.

Viděl jsem i nějaké praktické úlohy (zákaznická zadání) na box se silným CPU a specializovanou FPGA akcelerací a přišlo mi výhodné, mít to jako skládačku: obecný PC motherboard, CPU dle vlastního výběru (něco mezi ATOMem a Xeonem GOLD), jednu či více specializovaných akceleračních karet v PCI = hrst velkých FPGA + pár slabších CPU jader, to celé jako PCIe slave device s mnoha "endpointy". Chci říct, že ta skládačka se dá snadno výkonově naškálovat podle potřeby konkrétní instalace / lokality a třeba i následně rozšiřovat.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Většinu toho vím, jen ten SW nedokážu úplně porovnat, Quartus jsem měl v pazuchách před 10 lety, mám tu spíš Xilinxy. Před těmi 10 lety jsem žil v tom, že Xilinx už od nejnižší řady (Spartan) má navíc DSP slicy (což je vlastně ucelenej blok s násobičkou) a Altera má jen typické pole s LUT a přepínací maticí. Pak jsem zjistil že tam taky nějaké pevné DSP bloky mají.

Z pohledu SW je to trochu jiný přístup. Altera je volnější, z pohledu časování tehdy Quartus nebyl tak detailní, pouzdro se myslím stále musí klikat (u xilinxu se píše zvlášť skript), ale zase naopak lze u altery naklikat i jednotlivě hradla či megafunkce (což u xilinxu už nejde mimo IP bloky).

Ale co jsem měl na mysli. Spartan-7, resp. FPGA řady "7" jsou na trhu přes 10 let, u altery je to podobné asi 12 let je na trhu Cyclone 5, Cyclone 10 přišel o pár let později, řekl bych po pohlcení Intelem. Od té doby nic.

Jo, postupně přelévání produkty na novější procesy (nižší nm), ale nepřišla nová řada. Zdokonalují spíš SW a přichází s vyššími produkty, jak různé akcelerační karty Alveo. A tady vidím asi větší stagnaci.

Sám jsem spíš junior, takže jsem zaměřen na lowcost FPGA (tedy Cyclone a Spartan/Artyx), ale tu a tam do toho hrábnu a chodí i newslettery od obého.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Další z řady velice efektivních znehodnocení peněz v podání Intelu.
Dejte Intelu peníze, on z nich udělá čtvrtinu....😂💪🏻👏🏻

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

Pro psaní komentářů se, prosím, přihlaste nebo registrujte.