Intel jedná o prodeji Altery. Jim Keller přístup označil za bleskový výprodej
Prakticky denně se objevují zprávy o tom, který zákazník by mohl mít zájem o jakou část Intelu. Prodlužuje se seznam značek, které by si za vhodnou cenu rády z Intelu něco utrhly. Nyní se do fronty zařadila i společnost Silver Lake. S tou, podle zjištění Bloombergu, aktuálně Intel jedná o možném prodeji Altery.
Společnost Altera Intel koupil v prosinci 2015 za necelých $17 miliard. O transakci se mluvilo již od března téhož roku, ale tehdy ještě byla hodnota Altery odhadována na $10 miliard, a tak se později objevovaly názory, zda Intel nepřeplatil. Z dnešního pohledu by se mohlo zdát, že ano, ale spíše to vypadá, že spíše nezvládl její řízení. Připomeňme, že v době akvizice šlo o firmu s téměř 70% maržemi a širokou nabídkou zahrnující FPGA (programovatelná hradlová pole), CPLD (komplexní programovatelné logické obvody), SoC a jiné specializované procesory používané v řadě odvětví. Hardware od Altery měl místo v automobilech, telekomunikačních sítích (např. vysílací stanice mobilních operátorů), ve zdravotnických zařízeních, vojenské technice, HPC strojích, datových systémech a v řadě dalších (často i průmyslových) systémů.
Významným zákazníkem Altery byla i Nvidia, která využívala jeho FPGA pro svůj G-Sync modul (PCPerspective)
Po devíti letech pod vedením Intelu dosáhla Altera za první pololetí roku 2024 ztráty $61 milionů. Za již téměř deset let nevydal Intel jediný vlastní produkt, o kterém by bylo známo, že významnou měrou obsahuje IP Altery. Firma prostě byla začleněna do struktury Intelu, tam devět let chřadla, až někoho napadlo, že by ji bylo možné znovu vyčlenit z firemní struktury jako samostatný objekt (duben 2024) a případně prodat (září 2024).
Podle Bloombergu zatím není rozhodnuto, jestli investiční společnost Silver Lake Alteru koupí a pokud ano, zda ji koupí celou, nebo pouze podíl. Podle analytiků by aktuálně bylo možné Alteru prodat za $9 miliard, což je téměř polovina hodnoty, za kterou ji Intel koupi (a to ještě bez započtení inflace).
V souvislosti s Intelem byla v poslední době zmíněna také jména firem jako TSMC, Broadcom a Qualcomm. Všechny by za určitých podmínek měly zájem o určitou část Intelu, nicméně jednání jsou zatím v počáteční fázi. Procesorový architekt Jim Keller vyjádřil rozhořčení z celé situace a konstatoval, že to, co nyní zažívá společnost s potenciální hodnotou bilionu dolarů, není nic jiného než bleskový výprodej.