Intel má benchmark, ve kterém je Sapphire Rapids HBM rychlejší než Milan-X
Graf, který vidíte níže, vypadá na první pohled velmi pěkně. Že by Intel měl v záloze tajnou zbraň, kterou totálně rozdrtí AMD a vrátí segment x86 serverů do starých modrých kolejí?
Bohužel hned druhý pohled ukazuje, že tu cosi nesedí. Pomiňme, že jde o jediný graf v jediném benchmarku s jediným nastavením. Všimněte si ale, že třetí generace „Xeonů měla v OpenFOAM dosahovat stejného výkonu jako Milan. Jenže třetí generace - Ice Lake - v nezávislých recenzích nejen nedotáhla Milan (Zen 3), ale nedotáhla ani Rome (Zen 2), respektive dotáhla za dvou podmínek. Nesměl se srovnávat top model Ice Lake a top model Rome. Nesměl se srovnávat Ice Lake a Rome ve stejné cenové hladině. Musel se srovnávat top model Ice Lake se střední řadou Rome. K tomu více:
Pokud tedy graf Intelu staví Ice Lake na rověň Milan (Zen 3), pak se automaticky rozbliká varovný majáček signalizující, že v grafu bude nějaký háček. Otázka je, jaký.
Graf výše pochází z jedné straší prezentace AMD. Srovnává druhou generaci Epyců (Rome) a druhou generace scaleable Xeonů v OpenFOAM. Sice nejde o data, která by se týkala nejnovějších dostupných modelů, ale ukazuje, že v obecné rovině nemají Epycy výkonnostní problém v tomto testu.
Kde je tedy problém? Mohl by být v konkrétních srovnávaných produktech. Slajd Intelu totiž neuvádí modely, jen modelové řady. Nelze proto vyloučit, že proti sobě Intel postavil nějaký levnější model Milan(-X) a 56jádrový Xeon Sapphire Rapids v plné palbě. Jakou konfiguraci Intel použil, bychom se podle zápatí slajdu měli dozvědět na webových stránkách.
Jenže tak - stejně jako v případě Raptor Lake - nic není. Stránka sice uvádí datum aktualizace 18. února 2022, ale v době vzniku tohoto článku neobsahuje novější výsledky týkající se Xeonů než (cituji) „test by Intel on 2/4/2021“. Jak vlastně testoval, co srovnával a na jakém hardwaru, si Intel nechává pro sebe.
Zcela nezávisle na zpracování testu lze hodnotit samotnou prezentaci Xeon Sapphire Rapids HBM oproti procesorům AMD Epyc Milan v únoru 2022. Vydání samotného Sapphire Rapids (bez HBM) se v současnosti očekává někdy ve třetím kvartálu letošního roku. AMD potvrdila, že ve druhém pololetí budou vydány procesory Epyc Genoa (Zen 4). Ty přinesou nejen navýšení IPC (očekává se až 25 %), ale také o 50 % jader více. Vydání (respektive samotná dostupnost) Sapphire Rapids s HBM se pak nečeká dříve než v prvním kvartálu roku 2023 (tj. za rok), což opatrně naznačuje i Intel informací o zahájení výroby ve druhém pololetí 2022. Začátkem roku 2023 bude AMD vydávat energeticky efektivní Epyc Bergamo s jádry Zen 4c, který dále zvýší počet jader na 128.
Lze tedy říct, že krom toho, že Intel předkládá grafy bez uvedení konkrétních procesorů, na kterých měřil, nám předkládá výkon produktu, který bude dostupný nejdříve za rok a srovnává jej s výkonem procesoru, který bude v dané době nahrazen již dvěma řadami novějších produktů.