Intel nasazuje GPU k antivirové ochraně, podpora je ve Windows 10
Antivirová ochrana je v současnosti realizována procesorem. Skenování paměti, které provádí Windows Defender, si z procesorového výkonu ukousne zhruba 20 % a zvlášť u mobilních systémů má tato kontinuální zátěž docela negativní vliv na výdrž baterie. Microsoft plánuje zavést technologii nazvanou Accelerated Memory Scanning, která bude součástí Advanced Memory Scanning nově zahrnutou do Windows Defender Advanced Threat Protection (ATP). Ten zřejmě Microsoft zpřístupní ve Windows 10 pro enterprise segment.
Skenování paměti je typickým příkladem úlohy, která je z větší části paralelizovatelná. Ačkoli u současných procesorů v poslední době opět narůstá počet jader / vláken, jde u řadových systémů stále o jednotky, nanejvýš desítky (či spíše hodnoty „přes deset“). Oproti tomu i stará či low-endová GPU podporují vysoké desítky, spíše stovky vláken a soudobý hardware je schopen pracovat s tisíci vláken. I když je samozřejmě výkon dostupný na jedno vlákno nižší, počet vláken je vyšší o několik řádů, takže celkový dostupný výkon procesoru výrazně překoná.
To nejen u výkonných samostatných GPU, ale i v případě integrovaných jader Intelu, která právě k tomuto účelu plánuje využít. Během skenování s využitím GPU klesá zátěž CPU z původních 20 % na 2 % a celkové energetické nároky jsou nižší, což má pozitivní vliv na výdrž zařízení na jedno nabití baterie.
Krom této novinky počítá Intel ještě s tzv. Advanced Platform Telemetry (APT), technologií, která umožní blokovat pokročilé hrozby a redukovat počet chybných pozitivních hlášení. APT využívá algoritmů strojového učení v kombinaci s telemetrií, vzdáleným zpracováním. Jako první by APT měla využít společnosti Cisco ve své Tetration platform, pomocí níž bude zajišťovat zabezpečení datových center a cloudových řešení.