Intel odsouzen k úhradě $949 milionů společnosti VLSI za porušení patentů
Možná nebude od věci začít z trochu jiné strany, aby nedošlo k omylu. Protože je řeč o společnosti VLSI a zároveň to není tak dlouho (~2 roky), co jsme rovněž psali o společnosti VLSI, bude potřeba uvést jednu věc na pravou míru. Před dvěma lety byla řeč o VLSI, která byla spojena s úspěchem společnosti ARM. Dnes píšeme o VLSI, která spadá pod japonskou SoftBank Group Corp. (rovněž jako ARM), přesto nejde o jednu a tutéž firmu.
VLSI, která někdy na přelomu osmdesátých a devadesátých let spoluinvestovala do ARM, již neexistuje, skončila v roce 1999 a její technologie si z podstatné části rozebraly firmy Cadence a Synopsys, které se realizují v oblasti optimalizací návrhu čipů. Současná VLSI, ač rovněž nemá od ARM příliš daleko (obě jsou vázané na japonskou holdingovou společnost SoftBank Group Corp.), je ale odlišnou značkou. Japonská SoftBank ji (zařazenou do tzv. Fortress Investment Group) využívá mj. jako firmu střežící velkou část patentů vlastněných holdingem. Samozřejmě nelze vyloučit, že se v majetku nové VLSI nachází nějaký patent staré VLSI (vlastní totiž patenty řady zaniklých amerických firem, které skupuje pro podporu IT firem vlastněných holdingem SoftBank), ovšem historii obě VLSI společnou nemají.
O sporech VLSI s Intelem bylo v posledních letech slyšet dvakrát. Jednak když loni na jaře po dvouletém sporu rozhodl soud o úhradě zhruba $2,2 miliardy Intelem za porušení dvou patentů VLSI (výše) a jednak nedlouho poté, když naopak VLSI jeden soud prohrála.
Nyní soud rozhodl, že procesory Intel Skylake a Cascade Lake (tj. 14nm architektury, společným jmenovatelem je použití v serverech, tzn. Xeonech) porušily patenty VLSI sloužící k optimalizaci zpracování dat. Intel má VLSI vyplatit částku $948,8 milionu.
Intel prostřednictvím mluvčího konstatoval, že s výsledkem nesouhlasí a plánuje odvolání. VLSI mediální vyjádření nevydala.
Reuters, ilustrace: Stutterstock