Intel oficiálně vypouští čipsety P35 a G33
Kapitoly článků
Intel P35 Express
Čipset Intel P35 Express se na nějaký čas stává špičkou mezi Intelovými desktopovými čipsety. Dávno na něj nemá ani Intel 975X Express, který je svým výrobcem pozicován do výkonnějšího segmentu, a ani Intel P965 Express, jenž už před rokem sám trumfnul zmíněný i975X. Intel P35 Express je připraven na 1 333MHz sběrnici, obsahuje vedle DDR2 i DDR3 paměťový řadič a nebude mu činit ani podpora více grafických karet, což už pár dní dokazují výrobci desek uváděním mnoha vskutku našlapaných řešení. Novinkou je také devátá série jižního můstku, tedy ICH9, která je vybavena šesti 3Gbitovými Serial ATA porty a dvanácti USB 2.0 porty ve dvou nezávislých řadičích. Ty je navíc možné jednotlivě vypínat pro případné zvýšení bezpečnosti proti úniku dat nebo vniknutí nežádoucích dovnitř prostřednictvím USB úložišť. Stejně tak je možné vypínat i SATA porty, k nimž se ještě váže nativní podpora jakýchsi „rozboček“ (port multiplier), pomocí kterých je možné k jednomu SATA portu připojit více než jeden disk. A konečně tu máme i podporou Intel Turbo Memory, tedy rozhraní pro (zatím jen Intelovy) flash kartičky využitelné aktuálně jen ve Windows Vista pro funkce ReadyDrive a ReadyBoost.
Intel G33 Express
Vlastně by se skoro dalo říci, že čipset Intel G33 je ještě lepší než Intel P35. G33 totiž navíc obsahuje grafiku Intel GMA 3100. Ve skutečnosti je tato fyzicky přítomna i v P35, jen je prostě „nezapnutelně“ vypnuta. Spor, který čipset je tedy výkonnější, by však měli rozhodnout výrobci desek. Na nich totiž bude, jaké produkty na jejich bázi postaví a do jakého výkonnostního segmentu s ním budou mířit. Paradoxně bývají čipsety s integrovanými grafikami používány v low-endových kancelářských strojích, v tomto případě půjdou výrobci možná o něco výše a zamíří do obýváků. Příliš však nečekejte, že by některý z nich vyrobil desku s integrovanou grafikou a zároveň schopností ukočírovat ještě dvě PCI Express grafické karty, i když vyloučit se to nedá.
Krátce k Intel Graphics Media Acceleratoru 3100 (tedy GMA 3100). Jde o DirectX 9.0c kompatibilní grafiku s podporou Shader Modelu 2.0 a OpenGL 1.4 (na webu píše Intel i OpenGL 1.5, tak si vyberte ;-) a v neposlední řadě Intel Clear Video Technology. Ta má zvládat hardwarové dekódování HD videa v MPEG2 až do rozlišení 1080p a k tomu umí i PIP (jeden HD a v tom jeden SD stream). Samozřejmostí je podpora všemožných výstupů HDMI a DVI s HDCP nevyjímaje. Abyste však Intel Clear Video využili, potřebujete mít přehrávač, který tuto technologii podporuje. Takovými jsou CyberLink PowerDVD 7 a InterVideo WinDVD 7, více jich Intel na svém webu nezmiňuje.