Plánuje Intel s Phi převálcovat velkého Keplera?
Phi, jakožto finální a snad i první komerčně dostupný produkt postavený na projektu Larrabee, by měl být hotový již letos na podzim. Intel by ho rád uvedl dříve, než přijde Nvidia s čipem GK110 alias „velkým Keplerem“, který by se měl objevit na letošní SuperComputing Conference (10. - 16. listopadu, Salt Lake City).
Intel má v současnosti k dispozici Phi v revizi B0, která v nejvyšším modelu nabízí 61 aktivních výpočetních bloků kombinovaných s taktovací frekvencí mírně nad 1 GHz. Taková konfigurace by měla nabídnout zhruba 1 TFLOPS teoretického výpočetního výkonu v double-precision, což je hodnota srovnatelná s potenciálem nedávno vydané AMD FirePro W9000.
Původním cílem, na jehož dohnání v současnosti Intel tvrdě pracuje, je dosažení 62 aktivních výpočetních bloků a frekvence 1,3 GHz (či výše, pokud se poštěstí). Server VR-Zone na základě dostupných informací předpokládá, že Nvidia GK110 nabídne v plně aktivní konfiguraci výkon kolem 1,5 TFLOPS (DP), přičemž očekává, že při prezentaci v Salt Lake City nebude mít ještě k dispozici nejvýkonnější model. Phi by pak měla přijít dříve a nabídnout o chlup více - alespoň co se papírových hodnot týká.
Podle zdrojů z Číny a Singapuru ale nemá hlavní výhoda Phi spočívat v konkrétní hardwarové konfiguraci nebo hrubém výkonu, ale v řádově rychlejší přípravě softwaru pro tuto platformu. Phi prý bude dostačovat rekompilovaný kód, což oproti portování pro rozhraní CUDA ušetří vývojářům až desetinásobek času.