Intel pohřbil telefonní Atomy SoFIA / Broxton / Willow Trail
Přestože Intel vydal obrovské množství financí na protlačení svých x86 procesorů - Atomů - do světa mobilních telefonů a tabletů, nesetkal se tento experiment s úspěchem. Alespoň ne v takové formě, jakou byl veden doposud. Intel patrně usoudil, že s pomocí produktů cílících na nižší cenové segmenty nemůže prorazit, protože asijské výrobce zkrátka neudotuje. Projekt telefonních Atomů SoFIA (3Gx, LTE, LTE2) jde tudíž k ledu a zrušené jsou i konkrétní 14nm Atomy postavené na architektuře Goldmont: Broxton / Willow Trail.
Intel plánuje zaměřit svoji pozornost na technologie 5G sítí a vývoj modemů, čemuž se budou věnovat pracovníci, kteří doposud pracovali na zmíněných Atomech (respektive půjde o ty z nich, kterých se nedotklo dvanáctitisícové propouštění). V tomto oboru má Intel před konkurencí určitý náskok a vyšší naděje na úspěch.
Z Atomů postavených na architektuře Goldmont byla nakonec ohlášena jen platforma Apollo Lake.
Zda přežil Harrisonville pro mikroservery, zatím nevíme.
Pokud bychom odbočili od oficiálních informací, dalo by se spekulovat o tom, zda ke zrušení Broxtonu nedošlo i z jiných než uvedených důvodů. O tomto Atomu se poprvé mluvilo na přelomu roku 2013/2014 jakožto o projektu, který umožní integraci IP třetích stran. Tedy jakési dotvoření na míru podle přání zákazníka. V únoru 2014 mluvil Brian Krzanich o velkých plánech s Applem a sbližování obou firem, což se v kontextu projektu Broxton jevilo jako snaha o přesvědčení Applu k přechodu na Atom. Ať už se to z aktuálního hlediska může zdát jakkoli bizarní, je faktem, že k jedné změně architektury se Intelu Apple přesvědčit podařilo (Core) a o další se pokusil s Atomem ještě za života S. Jobse, avšak neúspěšně:
„Nejdříve jsme se snažili Intelu pomoci, ale moc nás neposlouchali. Léta jsme jim říkali, že jejich grafika stojí za starou Blažkovou. Každý kvartál jsme si domluvili setkání s Paulem Otellinim. Zpočátku se nám podařilo dosáhnout úžasných věcí. Chtěli se podílet i na iPhonu a mít v něm vlastní čipy. Nešli jsme do toho a to ze dvou důvodů. Za prvé byli velmi pomalí. Připomínali parník, chyběla jim flexibilita. My jsme ale postupovali rychle. A za druhé jsme je nechtěli učit všechno, co by pak mohli prodat našim konkurentům.“ --- Steve Jobs, Apple |
Intel patrně před třemi lety věřil, že druhý pokus s Atomem se podaří, zainvestoval do lepší grafiky, připravil možnost rozšíření o IP Applu, ale plán opět nevyšel a existence Broxtonu ztratila hlavní smysl.