Intel poodhalil informace o Prescott procesoru
Na začátku bych rád vypíchnul jednu věc. Intel se během celé prezentace nikde ani nezmínil o oficiálním názvu pro Prescott procesor. Ano, hovořil o tom, že stejně jako dosavadní Pentia 4, i Prescott je postaven na NetBurst architektuře, ale o názvu Prescottu nepadl ani náznak. To může znamenat, že tento nový procesor bude pojmenován jako Pentium 5 (mimochodem, možná bych si mohl začít hrát na věštce, nechce někdo vědět svou budoucnost? ;-) ). Pokud opravu Intel změní název, pak se bude opakovat situace, která nastala před čtyřmi roky. Tehdy Intel přidal do Pentia II SSE instrukce a samozřejmě zvýšil rychlost a celý výsledek pojmenoval jako Pentium III. Pojďme se tedy nyní podívat, co hodlá přidat k současnému Pentiu 4 s jádrem Northwood.
|
Zcela jistě už jste slyšeli, že Prescott procesor bude vyráběn 0,09mikronovým, aneb 90nanometrovým, výrobním procesem. Ten Intelu umožní taktovat jeho frekvence až někam k 5 GHz a dost možná i nad ně. Napravo můžete najít pravděpodobnou tabulku, jaké by mohly být frekvence samotného procesoru a sběrnice u jednotlivých modelů s jádrem Prescott. Celkový počet tranzistorů, které Prescott bude obsahovat, se pohybuje někde kolem 100 milionu, což je velmi podobná hodnota u AMD x86-64 procesorů. Na následujícím obrázku můžete vidět Louse Burnse s 300mm křemíkovým plátem s jádry Prescott procesorů:
Na výkon procesoru mají velký vliv i cache. Prescott bude mít větší jak L1, tak L2. Konkrétně bude obsahovat 16 kB L1 cache a celý 1 MB L2 cache. Navíc bude vylepšen i prefetch mechanismus, který zjednodušeně řečeno umožňuje procesoru předem odhadovat, co se stane a připravit se na to. Vylepšená verze by měla odstranit některé čekací stavy způsobené nesprávným odhadem. Také hrubý početní výkon s čísly s desetinou tečkou bude vyšší a nesmíme také zapomínat na vylepšený HyperThreading. Dohromady by to mělo znamenat, že na stejné frekvenci bude Prescott rychlejší než Northwood a je téměř jisté, že v některých testech překoná Prescott s nižší frekvencí Northwooda s vyšší frekvencí.
O nových instrukcích v Prescottu, zatím zvaných PNI (Prescott New Instructions), už se toho také napsalo nemálo. Nyní Intel odhalil, čeho se budou týkat a jejich označení. Bohužel nesdělil přesné detaily, co konkrétně která instrukce dělá (umíte-li anglicky, tak se na toto téma můžete pobavit na The Inquireru). Tady máte obrázek toho, co Intel prezentoval:
Trochu překvapující také je, že již Prescott bude podporovat bezpečnostní technologii La Grande, která se měla původně objevit až v jeho nástupci, procesoru Tejas. Intel bohužel odmítl nějak detailněji přiblížit, co to přesně bude znamenat, jak bude v Prescottu tato technologie implementována a kolik místa v jádře procesoru zabere.
Diskuse ke článku Intel poodhalil informace o Prescott procesoru