Intel prapodivně testoval Ryzen 9 5950X na neexistující desce
Nevině vyhlížející slajd zveřejnil Ryan Shrout z Intelu (exredaktor webu PCPerspective, úvodní snímek). Předkládá, že SSD úložiště na platformě Intel Rocket Lake (Core i9-11900K) dosáhlo v PCMarku o 11 % vyšší přenosové rychlosti než na platformě AMD.
Zvídavější uživatelé navštívili web Intelu, kde měly být uvedeny podrobnější údaje, ale konkrétní výsledek měření ani tam uveden není - jen tvrzení, že platforma Intelu vyšla 1,11× rychleji než platforma AMD. To je sice zvláštní (míněno absence naměřených výsledků), ale nijak zásadní. Zajímavější je uvedená konfigurace:
Bystří uživatelé upozornili, že deska, se kterou měla být testována platforma AMD, tedy X570 ROG Rampage VIII od Asusu, neexistuje. Asus skutečně takovou desku (přinejmenším dosud) nevydal, respektive v řadě Rampage žádná deska s čipsetem X570 nefiguruje. Můžeme tedy jen spekulovat, na čem to vlastně Intel testoval. Ověřit naměřené hodnoty nelze - Intel totiž hodnoty nezveřejnil, platforma Rocket Lake vydaná a tudíž dostupná ještě přes měsíc nebude a platforma s deskou X570 ROG Rampage VIII neexistuje.
Možná Intel skutečně najel na strategii: Když to nikdo nemůže přeměřit, tak nám nemá jak vyvrátit, že je Rocket Lake rychlejší. Možná na tom něco bude. Na CES totiž Intel tvrdil, že Rocket Lake je ve hře Metro Exodus o 6 % rychlejší než „dvanáctijádrový Ryzen 7“. Takový produkt rovněž neexistuje, takže dosud nikdo nemohl tvrzení Intelu ani vyvrátit, ani potvrdit.
Tím to však nekončí. Na dotazy kolem konfigurace nakonec Ryan Shrout uvedl, že SSD nebyla testovaná v nativním NVME M.2 slotu, ale přes PCIe riser, tedy PCIe kartu s SSD slotem či sloty. Krom toho, že v takové situaci asi 99% uživatelů desktopu SSD neprovozuje (používá nativní slot na desce), rovněž chybí informace, o jaký PCIe riser šlo. Existují totiž jak pasivní řešení, tak aktivní s vlastním řadičem. Opět můžeme jen debatovat, co asi Intel použil a proč vůbec testovaná SSD neosadil přímo do základní desky.
TechPowerUp, VideoCardz, foto: Twitter / TwitTV