Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Diskuse k Intel propouští v Izraeli, „nedotknutelné“ Fab 28 hrozí zavření

Hm... tumáš čerte kropáč! 😀
Ve vedlejším článku jsem se rétoricky zeptal, co dělá Intel tváří v tvář "šuplíkovému" vývoji u AMD.. tak to tu máme černé na bílém. 😐

Když jsem před 5-6 lety psal, že jde Intel do prdele, a že to není dobrý, tak přesně takový scénář jsem tehdy předpověděl - a fakt mě to vůbec netěší (tedy kromě satisfakce, že došlo na má slova), protože to ve skutečnosti ohrožuje i AMD a celou x86 platformu.

+1
+10
-1
Je komentář přínosný?

Aby to ohrozilo x86, tak by muselo existovat něco jiného aspoň na stejné úrovni.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

No právě... hegemonie x86 vznikla a stavěla vždy na konkurenci a neustálých inovacích. Ostatně vzestup ARMu jde tak ze 40% za AMD, které tu 10 let prakticky "nebylo."

Tím, že odstraníš vnitřní konkurenci na platformě, tak vlastně umetáš cestu vnější konkureci jiných platforem.

+1
+6
-1
Je komentář přínosný?

LOL Ampere je davno pred x86 a to jak vykonem tak hlavne vykon na W - vykonnostne jde na samou spicku x86 ale noze ma treba 1/3 spotrebu a u topu 1/6 ... nebot pri stejnych operacich v bencmarku uz AMD zere i 1.6 kW atd. nebo bezne 900w - viz grafy Ampere kde hledi jak na cisty vykon, tak kolik to u toho zere ;-)

U desktopu muze byt jak Ampere, tak nove SnapDragony, dokonce i MediaTek popr. Appli M4pro a max

x86 je pase uz davno ;-) jen je na nej kupa apek protoze je levny a nejde na to napojit NVIDA ... btw NVIDA se uz zbavil x86 starvoaciho assebleru na iniciliaci karet a myslim, ze uz na Ampere je mozne mit i nvidia GPU

Btw i GPU veci vykon CPU zas tolik neresisi - mame servery a v kazdem mame 4x NVIDA pascal (tesla se tomu prezdiva i kdyz mame jadra pascal) no a pam pak vse bezi na jadrech GPU ... prozatim je to hodne zamle na x86_64 protoze vsechny CUDA knihovny atd jsou pro x86_64 ... az budou pro ARM, plno firem migruje kvuli uspore za elektrinu ;-)

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

bla, bla, bla
až na to, že na procesorový výkon x86 se nic jiného nechytá, nemluvíme o grafickém, to je úplně jiná disciplína. Vlastně jo, pole ARM procáků je výkonější než ten můj desktop. :-)

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

Na ARM jde dat nova NVIDIA (ty co uz nemaji FW zavisly na x86 - viz sekce download na support nvidia kde jde stahnout driver pro ARM masiny) - o jake grafice to k** mluvite, vite uplne h* - btw GPU na mobilnich arm jako m4 ultra ale i snapdragon je daleko pred Intelem a jinymi sr*** ... ale rikam, kdo chce GPU da si tam NVIDIA ... i kdyz ja pocitam i na M4 pro mit GPU s 48GB RAM je super vec ;-) ... tohle maji ty vase mobilni GPU ? asi tezko co ;-) leda tak velke h***

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

to jsi vymyslel sám? 😃

+1
+3
-1
Je komentář přínosný?

Ja bych se o x86 nebál, AMD ho zase zachrání. Stejně jako v minulosti, kdy sám Intel chtěl zabít x86, dokonce několikrát. Zákazníky, kromě technických fandů, architektura moc nezajímá. AMD x86 má stále esa v rukávu: 1) turbo výkon na úkor spotřeby (i v tenkém notebooku využijete, např hra v DOSBox či PCem a zbyla jádra nevytížená - uchladí a celková spotřeba v normě), 2) HT pro business aplikace a 3) 512bit pro náročné výpočty.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Eso v rukávu je na straně Microsoftu, lidi se prostě neseberou a neopustí své win32/64 aplikace, ikdyby jim Microsoft podstrkoval nějaké Metro nebo jakýho čerta to bylo.
Na druhou stranu, nebyl-li by Intel, asi by Microsoft přitlačil a je otázka, jestli by to AMD dalo, snad jo!

+1
+5
-1
Je komentář přínosný?

Proč opouštět? Apple Silicon a Qualcomm Snapdragon X Elite jsou i v x86 aplikacích často rychlejší než soudobý Intel (ne AMD). 8 instrukcí za cykl, hardwarová akcelerace emulace a v obou OS emulátor již podporuje všechny instrukce Intelu (AVX-512 consumer Intel nenabízí).

A Microsoft tomu jde naproti, např. možnost loadovat x86 DLL do ARM aplikace, či automatické generování memory barriers pro emulaci strong memory modelu, takže x86 aplikace stačí překompilovat. Není třeba řešit odlišný paměťový model ani externí closed source knihovny. To umožňuje příchod superlevných SoC s Cortexy.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Budeš mít nakoupené aplikace pro Windows, tak nebudeš chtít řešit ani změnu platformy v rámci x86 třeba na linux, natož jít někam úplně jinam. Kdo ti dá upgrade na jinou platformu zdarma?

Klasika grafické aplikace: Photoshop, Affinity, .... nebo normální ne365 Office, taky nenakupuješ furt dokola. A to ani jako jednotlivec, ani jako malá či střední firma.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Přechod na ARM je tak 10x jednodušší než na Linux. Oficiální podpora všech API, oficiální emulace instrukcí CPU.

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

Jenže i nakoupené appky pro Win fungují na Linuxu, dokonce některé starší Win appky fungují jen na Linuxu.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Většinou právě ne, viz ten Photoshop. Affinity se nějak snad rozběhat dá, ale nevypadá to zcela triviálně. Nakonec o tom debata není, ale aspoň vidíme problémy při pouhé změně platformy.
S tou emulací na ARM ikdyž oficiální, co vím, to není o mnoho lepší.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Např. Photoshop fungoval na Windows on ARM už v tom roce 2017, kdy vydali první WoA notebooky. Ukazovali to na prezentaci Microsoftu zrovna na něm a jako hru zvolili World of Tanks. Photoshop jede i na Linuxu, ale samozřejmě nějaká starší verze.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Cože? Starší neprodávaná verze Photoshopu jede na linuxu? :-D

Jasně, sám jsem kdysi Photoshop CS2 na linuxu zkoušel, když Adobe uvolnilo licenční klíče pro majitele, které fungovaly offline, potom co Adobe zrušilo ověřovací licenční server, do té doby nefungoval. Je to opravdu letitá verze, novější se snad někomu něco podařilo, ale spíš nějakou náhodou, podporovaná CC verze tam samozřejmě oficiálně nejede, takže tím těžko můžeš argumentovat.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Však mluvím o starší verzi.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Typické.
Většinou tomu technicky nic nebrání.
Ale Digital Restriction Management (u aplikací a přehrávání obsahu) a Cheap-Anti (u her) to účinně znemožňuji.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

U těch her prý, možná, Windows 12 nebude dovolovat kernel anti-cheats, stejně jako macOS na Apple Silicon. Tím se to samo vyřeší.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Není to náhodou tak, že Photoshop a jiné produkty Adobe nelze již řadu let než "nakupovat furt dokola" (rozuměj platit předplatné)?

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Proto taky vznikla konkurence. Pro spoustu lidí přes tohle nejede vlak.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

AMD samozřejmě a pro jistotu vyvíjí i procesor ARM. Pokud by x86 padlo, bude mít náhradu ve velice krátkém čase a špičkové kvalitě.
RISC-V zatím vypadá leda tak do řadičů, klást do něj naděje náhrady x86 a ARM nejspíš nemá v následujících letech cenu.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Plus softwarová podpora. Pro ARM jsou již optimalizace pro všechen možný software, ale RISC-V je stále jen hračka (zatím neexistují "velká" jádra).

Firmy běžně mají věci v šuplíku, protože vydělávají tolik, že by byla chyba mít všechna vajíčka v jednom košíku. Známý je např. Apple, že má vždy dvě CPU architektury. Podobně AMD má zkušenosti s ARMem a Fugaku je hezký příklad, kdy se k in-house jádrům dal nový dekodér instrukcí (SPARC --> ARM).

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

ARM uz je davno i v radicich, dnes uz zvlastne jen ARM ;-) - dokonce i v discich je ARM uz radu let

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

Myslím, že přední výrobci storage začali na náhradě ARMu v podobě RISC-V pracovat již před řadou let.
https://www.techtarget.com/searchstorage/news/252493477/Seagate-Western-...
https://www.hpcwire.com/off-the-wire/seagate-designs-risc-v-cores-to-pow...

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Btw toto je ten typ změny, na které u Intelu pozitivně reagují trhy. Zároveň je to ten typ akce, která pomůže dosáhnout 50% marže i u produktů, které nám připadají výběhové. Ony se ty raptory budou dělat ještě dlouho. A pokud bartlett nebude spojeny s die shrinkem, pak pojedou ještě leeeeta. No a jak naznačuje no-x, je to vydírání za účelem získání dotace nebo odpuštění daní.

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

Ale je ti jasný, že to odsuzuje Intel do role nějakého pičičmundy, který vyrábí třetiligové produkty? To už není ani role followera, to je scénář kterým šlo třeba GloFo... dlouhodobě to není řešení.

+1
+10
-1
Je komentář přínosný?

Intel nemá jedinou fabriku. K této v Izraeli se může vrátit s upgradem později, pokud ji nezavře nebo neprodá. Zároveň má výhled na další litografie. Hlavně tím druhým se liší od GloFo, které do nových litografii neinvestuje, resp. jestli si pamatuji, něco licencuje od jiných. Glofo rozšiřuje už jen současné fabriky a přidává technologie balení/pouzdření, například v NY. Intel už nové fabriky ale zjevně taky nebude potřebovat. I proto zpomalil stavbu 2 fabrik v Ohiu a odložil jejich zprovoznění až na 2031. Což mi upřímně zní spíše jako vábnička na dotace. Faktem je, že ale nejde zaměňovat Intel jako celek a Intel jako jedna jednotlivá (libovolná) fabrika kdekoliv na světě (Izrael, Německo, Irsko).

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Já jsem ale nereagoval na tu fabriku, jako spíše na tvé tvrzení že bude neustále vyrábět ty své teplomety v n+1 iteraci - a to je BTW taky ta spojka s GloFo, která "umřela"/usnula na 7nm výrobě.

Ona vlastní/konkrétní technologie/fabrika není z pohledu firmy až tak zásadní (teda je, ale je to výrobní prostředek), daleko spíše je důležité, jak se ta firma vyvíjí. A tady je prostě vidět, že místo nějaké plánované budoucnosti panuje zmar, nejistota a přešlapování na místě. Krátkodobě to jistě může navýšit marže, prostě proto, že se zavřou fabriky, které prodělávají, a tím se sníží náklady. Dokonce lze pochopit i případnou restrukturalizaci (tu měl ale udělat nejpozději Pat, spíše však ten kašpárek Bobík před ním,) to ale není cesta vpřed, to je nouzové dupnutí na brzdy. Dlouhodobě to je ale cesta Rambusu a podobných firem, které se nakonec zapouzdří v nějakém stavu, ale prakticky jsou to z pohledu byznysu zombíci.

+1
+3
-1
Je komentář přínosný?

Ale to je právě ta pointa, že Intel nevyrábí jen n+1 teplomety, ale má spuštěnou A18, připravuje A14 a ve výhledu A10.

https://wccftech.com/intel-is-reportedly-progressing-with-18a-yield-rates/

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

V jedné továrně, protože to nikdo nechce.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Ve dvou, Fab 52 a Fab 62 v Chandleru.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Btw, neusnula na 12nm?

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

Usnula.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

"K této v Izraeli se může vrátit s upgradem později, pokud ji nezavře nebo neprodá."

Upgrade už nemusí být proveditelný. FABy s EUV výrobou jsou opět větší než předchozí generace fabrik. Museli by postavit novou, která by byla dimenzovaná na 20A a snadný upgrade až na 5A/3A.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Ok, beru.

Obecně ale ty faby se starší litografii zůstávají "v exsitenci" a chrlí čipy pro automotive nebo co kdo chce. V případě intelu byl plán na IFS, ale taky ten fab může prodat a postavit v poušti další. Ale k tomu je ještě daleko, raptor lake a jeho potomci tu s námi budou ještě dlouho pro různé ty celerony.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Mám pocit, že pro automotive apod. jsou starší procesy. Tyhle můžou být furt příliš nové/malé.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Taky na ně přejdou ale až za X let. Až z toho nebudou sjíždět CPU, nebo síťové čipy.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

A do té doby ty továrny nechá Intel prodělávat $7bn ročně?

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

A tím se vracíme k tomu, o čem je článek - propouští lidi, kteří mohou být nahrazeni automatizací.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Jejich mzdy to nezachrání.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Jejich mzdy hrají nezanedbatelnou část nákladů.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Průměrná mzda u Intelu v roce 2024 byla okolo 100 000 USD, při počtu přes 100 000 zaměstnanců tvoří mzdy cca 10 mld USD ročně (obrat v 2024 byl 53 mld USD). Propuštěním 10% platově průměrných zaměstnanců tak ušetří společnost ~1 mld USD na samotných mzdách. Za poslední čtyři roky jejich obrat poklesl o více než 25 mld USD ročně.
https://www.macrotrends.net/stocks/charts/INTC/intel/revenue

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

'' Btw toto je ten typ změny, na které u Intelu pozitivně reagují trhy. ''

jo, trhy reagujou pozitivne na zmeny intelu uz pet let..
duben 2021: 65 usd
duben 2025: 18 usd

jesli budou tak pozitivne reagovat dal, tak bude pristi duben ke kazdy akcii intelu hamburger zdarma..

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

Kupoval jsem za cca $19,5 ; nyní je $23,43
Intelu jsem dlouhodobě investičně nevěřil, proto jsem investoval do AMD. Amd mi zaplatilo 1/3 karoqa v plné výbavě :-) Ale protože těch 18 resp 19,5 na které spadl INTC mi přišlo podhodnocené, tak jsem tam něco dal.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Pry ze Intel nema konkurenci, nebo x86 - LOL a co tahle ARM Ampere - vykonnejsi nez i9, dohani jej jen AMD, akorat ze AMD tam zere snad 300W tam kde Ampere zere jen 60W pri stejnem vykonu ... naprosto vse dnes bezi na ARM, MS, AWS, Google, facebook - Amazon ma dokonce svoje ARM poskladane primo pro ne ... FB a Google jede asi dnes na Ampere.

V serverech je to jasne, velci poskytovatele jedou na ARM kde to jen lze.

Emulace je na h*** o tom zadna ;-) ale ty vase palikace ala Photoshop, Affinity photo a kupa jinych jsou prave na MacOS na Apple silicon - nektere apky resi licenci dle OS, jine ani ne, Affinity zalezi, ja mam lock na Mac ale kdybych koupil celou suite, tak mam universalni kody a vsadim boty, ze jde napsat na support a prelicencovat to - mozna ze to jede samo od sebe ;-) a staci jen odhlasit - C1 i Photoshop OS nezajima, jen pocet sezeni ..

U tehle apek zapomente na wine, virt windows a jine ptakoviny, chcete je jen nativne - btw Rosetta 2 na MacOS vubec nefunguje dobre ;-) treba video konvertor konvertuje 1 den to, co nativni 30 min ... proc, retina apka se skoro zastavi, kdyz ji date na pozadi ;-) jako ze fakt .. a logicky vubec neumi GPU akceleraci, nebot neumi METAL ale jede OpenGL ... proste ne ne ne

O tom jak udajne x86 nema konkurenci vam vyvracim Ampere v podobe super vykonnych CPU a na desktopu to ukazuje Apple se svymi M4 pro a ultra, kde je jak super vykon, tak hlavne minimalni spotreba mam MacMini M4 pro s 64GB RAM a vykon je super, btw pak mam velke PC s AMD a Linuxem, tam je NVIDIA a ta v GPU porazi Macy ... ale na Nvida mam treba 16GB RAM a na Mac tim ze mam 64GB tak umi 48GB pro GPU ... no a to na PC jen tak nemam a pokud ano, tak Tesla nebo posledni GPU a to uz jsme nad cenou s macem, pravda, vykon uplne jinde - no ale chtelo by to pridavny zdroj jen pro GPU ;-)

Tazke zapomente, SW co je na MacOS i windows casto nemusite kupovat znova, jen si odhlasite seat a nalogujte se z MacOS a na serverech stejne bezi Linux a ten ARM-64 plne podporuje u roky - na nenraocny SW mate paralle/vmware fusin co je dnes zdarma nebo UMT - tam je to tak, ze OS musi byt arm a az v nem bezi emulace x86 - paradoxne tam pak bezi GPU akcelerace ;-) ne optimalni ale bezi - obecne jsme ale zastance toho, ze pokud by to mel byt hlavni program zusta na OS kde to bezi a na nativni platforme, pokud by me to melo nejak brzdit.

hele ja taky chtel nejaky SW a ptali jsme se na Linux a opdvedi mozna, nekdy, zvazujem ... no tak uz mam k Linuxu i MacOS a mam to vyresene ;-) mam jak macbook pro - tam me ARM bavi, nebot super vydrz baterie no a MacMini M4 je fakt hezka mala kostka na stole mam k nemu na TB4 projney box s 8TB SSD diskem - nvmi nebot za RAm hold zaplatit musim, ale platit za disk snad 2k euro fakt neee

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

Nerozumím řeči tvého kmene.

+1
+4
-1
Je komentář přínosný?

Přeložim: benchmarkově se může x86 zahrabat, když potřebuješ v rozumném čase zkonvertovat video, tak samozřejmě na x86. :-)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Tak to jsi jeho řeči neporozuměl 😉. Nejefektivnější je custom obvod.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Problém je v to, že zatímco vítězství ARM serverových řešení jsou spíše skromná, jejich prohry jsou děsivé. Cca poloviční cena za CPU proti konkurenci asi reálně zohledňuje hodnotu.
https://www.phoronix.com/review/ampereone-a192-32x

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Právě naopak. Krásný příklad je v notebookách, kde Qualcomm Snapdragon X Elite má poloviční plochu než srovnatelný Intel. Proto si mohou dovolit razantně zlevnit po pár měsících a furt vydělávat. taky proto se ARM šíří v cloudu, např největší cloud na světě, Amazon, a už na tom pracuje i Microsoft, druhý největší cloud.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Cloud nabízí pouze omezenou škálu programů/řešení navíc v řadě případů postavené na OSS řešeních, která jsou často multiplatformní. Důvodem pro ARM je také to, že si provozovatelé mohou navrhnout vlastní optimální HW.

Snapdragon Elite zlevnil, protože to nikdo za zaváděcí ceny nechce. Přijde mi, že to nebude o moc lepší ani za ty snížené. To, že se do toho nehrnou další výrobci ARM SoC také něco vypovídá.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Intel taky za zaváděcí cenu lidi nechtějí. Nejprodávanější notebooky s Intelem a AMD mají staré generace procesorů. Cloud je jen jedna část, ale ARM je i všude jinde. Na OSS to nevisí, protože hyperscaleři mají přímé kontakty na softwarové firmy.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

ale prd pocitat to na GPU a pak na CPU nezalezi ;-) ale do Mac mini jinou GPU nedam ze ;-) asi ani externi, coz treba pc umi pres OCULINK

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Actually, v novém macOS už vypisuje info o grafice v eGPU boxu. Tak uvidíme, na Intelech to fungovalo.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Nevzal si prášek a tak halucinuje.

+1
+3
-1
Je komentář přínosný?

Spekulace.
Když Intel vydělával tak si mohl koupit za pár drobných Nvidii.
Ted si může Nvidie za pár drobných koupit Intel.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Nvidia dela vse proto, aby jejich GPU jely na ARM, odstranili zamek, ze se karta bez x86 ani neinicializovala, pustila si totiz na x86 nejaky assembler - a to uz je pry pase u novych modelu

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Nvidia jsou diletanti, kteří za celou svou existenci nedokázali na poli procesorů vůbec nic - a to přesto (možná i proto), že si kompletní procesorové IP opakovaně licencovali od tragického ARMu. Koneckonců ani ty čipsety nebyly kdoví co, a to soupeřily jen s VIA.😎
Co taky očekávat od "softwarové společnosti," žejo. 😉

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Právě naopak. nVidia původně navrhla procesor (velká jádra procesoru Denver), který uměl jako první hardwarově akcelerovat x86 ISA. Akorát tehdy byl problém s právníky. Šlo o dobu, kdy byl Intel tak silný, že narozdíl od všech předchozích (a následujících) verzí Windows RT měl zakázáno obsahovat *softwarový* emulátor x86. Tak se na to pak nVidia vykašlala.

A ten chipset nForce nebyl špatný. Nejvýkonnější iGPU a hardwarová 3D zvukovka. Mimochodem měl jsem doma i NV1 kartu. dGPU + zvukovka, gameporty a asi ještě něco.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Hm... já si pamatuju na startup Transmeta, který uměl totéž ještě daleko dřív - tohle skutečně není žádné měřítko. Zrovna ten Denver alias Tegra K1 alias "Kálel" se ukázal jako totální sráč, který velkou díru do světa neudělal. Tesla začínala s Tegrou, ale přešla pak na Intel, aby zakotvila nakonec u AMD. Jediný výrobce, kde se nvidia prosadila a měla skutečný úspěch, bylo AFAIK Nintendo, ale tam to nikdy nebylo primárně o výkonu HW jako spíše o vlastní platformě.
Čipset nforce2 jsem měl, v té době nic lepšího nebylo, přesto to bylo řešení se spoustou chyb (IDE/SATA řadič, zvukovka a její blbě podporované drivery, apod.) a proti intelu to nemělo jak obstát. nForce3 a 4 pak dávalo smysl snad jen kvůli SLI.. brrr.. naštěstí jsou tyhle doby už pryč.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Ano, Transmeta to chytla dřív, kdy i ve Windows směl být x86 emulátor. NVidia právě dostala nápad na základě Transmety. Denver sice nebyl úspěch, ale díky němu máme hardwarově akcelerovanou emulaci x86 v moderních procesorech.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Tak beru zpet, NVIDA uz vse pro ARM_64 ma a drivery na nove karty uz jsou stahnou pro ARM na Linuxu ;-) dokonce koukam i na Linux IBM Power ;-) i CUDA knihovny ... takze nvidia muze byt provozovana na Ampere s Linuxem i jinymi CPU pro ktere existuje deska s PCIe sloty

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Volejte sláva a tři dny se radujte! 🤣

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Úžasný. Kde jsou ty pracovní stanice a herní mašiny, které běží na nVidii a zároveň bez x86-64 CPU?

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?
+1
0
-1
Je komentář přínosný?

přitom by stačilo vyměnit drahé izraelce za levné palestinské vědce :-)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Skutečně si nemyslím, že cesta vpřed je výměna žhavících procesorů za ty vybuchující... 🙂

+1
+3
-1
Je komentář přínosný?

No, mě ten nástup nového CEO Intelu spíš připomíná nástup Rory Reada do AMD než jeho nástupkyni Lisu Su. Z odstavce wikipedie to zní, že bylo jeho ředitelování úspěšné ... https://en.wikipedia.org/wiki/Rory_Read#AMD

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

To je vážně komedie🤣

Tak hlavně že stavějí (do nedávná) nové haly, je vidět že se to asi vyplatí postavit a vybavit novou FAB než jen vyměnit výrobní technologií v už stojící FAB.
A netvrďte mi že to přišlo až teď s Lipbutanem, tohle musel vidět už Gelsinger po roce ve funkci.
Pokud byl problém s vlastní výrobou a paralelně nedokázali sehnat ani zákazníky pro IDM 2.0, tak proč stavět tak obrovské výrobní kapacity? Pokud nemám závazek od zákazníka, tak přece nebudu rozšiřovat výrobní kapacity.
A upřímně pokud je Intel tak moc v háji že je na stole dokonce uzavírání FAB, tak asi opravdu nemá smysl něco modernějšího stavět, pak by ale také mělo být na stole i vrácení poskytnutých dotaci a daňových úlev (EU), v USA ať si to vyřeší jak chtějí, problém asi bude že Intel ty peníze použil na výplaty stávajících zaměstnanců.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Možná je jednodušší postavit novou továrnu, než předělávat existující. Taky díky tomuto procesu stěhuje výrobu domů do USA.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Jasně, protože te barák jako tokový zase tolik nestojí. A starší FAB může navíc dál vyrábět, naprostá většina polovodičů nepotřebuje poslední litografii.
Navíc za tím může být i podpora US vlády - k přesunu kapacit na US mainland. TW neni bezpečný.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Tak nějak bych řekl, že o zavření továrny v Kiryat Gat nerozhodl ani tak Intel jako Iran. Kiryat Gat byl jedním z cílů Iranské raketové odvety a cile USA pak priorita v nich.Intel, Nvidia, Tesla, na jejich objekty v Izraeli se utočilo a jak se ukázalo útočllo se celkem úspěšně. No a málo kdo bude investovat do něčeho na co úspěšně padají rakety. Fakt, že na tuto skutečnost Izrael uvalil informační embargo na tom moc nezmění.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Pro psaní komentářů se, prosím, přihlaste nebo registrujte.