Intel propouští v Izraeli, „nedotknutelné“ Fab 28 hrozí zavření
Od té doby, co izraelský tým vytáhl Intel z bryndy jménem Netburst (Pentium 4) a s Pentium M odstartoval úspěšnou dráhu Core, která se naplno rozmáchla s generacemi Penryn, Nehalem, Sandy Bridge a Ivy Bridge, mělo tamní zastoupení Intelu speciální zacházení. Záhy si toho všimla i místní vláda, která Intel za investice odměňovala dotacemi na jedné straně a daňovými slevami na straně druhé.
Pentium M je ale produkt roku 2003 a byť tato vývojová větev Intelu zajistila patnáct let blahobytu, potenciál byl vyčerpán a tím i vůle držet nad pobočkou v Izraeli ochrannou ruku. Již koncem loňského roku vyšlo najevo, že i tamní týmy zasáhne propouštění a někteří zaměstnanci raději odešli sami.
Tehdy však šlo převážně o okrajové provozy jako Ignite a Granulate. Intel Ignite byl projekt pro podporu start-upů rozjetý v roce 2019. Z Tel Avivu se rozšířil i do Německa a Spojených států. O ukončení činnosti bylo rozhodnuto v dubnu 2024 s platností od listopadu 2024. Granulate byl start-up související s činnosti Ignite, který Intel koupil v březnu 2022 za $650 milionů. Šlo o firmu založenou v roce 2018 a zaměřenou na softwarové optimalizace pro serverová řešení (především cloud). Její konec loni na podzim znamenal odchod více než stovky pracovníků.
V Intel Fab 28 (Intel)
Nyní však Intel řeže do vlastního, propouštění se týká výroby čipů. Intel zatím oznámil propuštění 200 osob pracujících v kampusu u Kiryat Gat (Fab 28), ale toto číslo zdaleka není konečné. Ze stávajících asi 9000 izraelských pracovních sil má po této vlně zůstat zachováno 8500.
Tolik oficiální informace. Intel, stejně jako v případě amerických továren, hovoří o propouštění, které má předcházet modernizaci a restrukturalizaci provozů. Podle zjištění Tom's Hardware však interně v Intelu probíhají diskuze, zda by Fab 28 nebylo lepší zavřít zcela. Přestože zatím žádné definitivní rozhodnutí nepadlo, mají takové úvahy pragmatické opodstatnění. Intel naposledy do těchto linek investoval v letech 2018 a 2019:
- Intel nalije do továren v Izraeli 5 miliard dolarů květen 2018
- Déjà vu ×2: Intel investuje v Izraeli 11 miliard dolarů leden 2019
Nejpokročilejší proces, na který je Fab 28 vybavena, je Intel 7, tedy 10nm Enhanced SuperFin neboli 10nm+++(+). Ten Intel používá na procesory Alder Lake, Raptor Lake a jeho refresh, tedy Core 12., 13. a 14. generace. V mobilním segmentu navíc přešel na 4nm proces (Meteor Lake), v serverech na 3nm proces (Granite Rapids) a s poslední generací desktopu i notebooků na 3nm proces TSMC. Zatím je i po Raptor Lake(-refresh) určitá poptávka z důvodu vlažnějšího přijetí 3nm generace Arrow Lake, nicméně to je velmi dočasný stav a žádné nové a zásadní produkty pro tyto linky Intel neplánuje.
Inovace na procesy Intel 4 a Intel 3 nemá smysl, neboť pro ně rovněž neexistují produkty, na jejichž výrobu by nestačily stávající výrobní kapacity a inovace na Intel 18A a pokročilejší je značně problematická, neboť továrna není vybavena ani EUV litografií. Případná modernizace by tudíž musela být provedena skutečně z gruntu. Rozšiřovat kapacitu procesu Intel 18A navíc nemá valný význam, neboť v důsledku opadu zájmu ze strany zákazníků zbývají Intelu patrně více než dostatečné kapacity pro vlastní potřebu. Proces Intel 14A je poměrně daleko.
Wafer vyrobený na procesu Intel 18A (Intel)
I když je pravděpodobné, že v Intelu bude patrně dost osob, které by zavření Fab 28 nebyly nakloněné a lze očekávat, že by v tomto směru vyvíjela tlak i vláda Izraele (nakonec, finanční podpora může být i důvodem, proč se diskuze o případném zavření Fab 28 otevřely), tato možnost řešení situace v dlouhodobém horizontu na stole je.
Vraťme se ale krátkodobému horizontu, kde již bylo rozhodnuto o dvojici kroků:
První z nich cílí na střední manažerské pozice v rámci zefektivnění, cílem je zploštění organizační hierarchie. Intel chce snížit počet řídících úrovní (CEO Lip-Bu Tan po svém nástupu mluvil až o osmi úrovních vedení v některých týmech), aby podpořil rychlejší rozhodování a komunikaci mezi týmy. Mezi propouštěnými jsou i vedoucí skupin, kteří dohlížejí na výrobní směny - zejména manažeři první linie. Tyto pozice stojí těsně nad továrnami, ale pod úrovní vrcholového managementu společnosti.
Druhá vlna se týká techniků pracujících ve vzdáleném operačním centru (ROC), které dohlíží na výrobní procesy v reálném čase z centralizované digitální řídicí místnosti. Tyto týmy na dálku řídí výrobní procesy, označují poruchy, monitorují systémy a autorizují kritické procesní kroky - bez fyzické přítomnosti ve výrobní hale.
Zejména druhé skupiny se týká oficiální vyjádření o modernizaci, které chce (podobně jako u Samsungu a TSMC) nahradit tyto pozice automatizací. Jak ovšem vyplývá ze zveřejněných čísel, jde maximálně o nižší stovky osob, neboť proces polovodičové výroby je značně automatizován již nyní.
Tom's Hardware, Ynet (1, 2)