Intel se prý bude s Nehalemem bránit přetaktovávání
…a přetaktování dovolí jen na drahých high-end platformách, jako je tomu dnes v případě procesorů s přídavkem „Extreme“ v názvu, které mají prostě a jednoduše násobič odemčený. U AMD to dříve bývaly dnes již relativně zastaralé Athlony 64 FX a nověji také procesory s označením „Black Edition“, které však již nepatří do kategorie high-end, a to především cenou, která se třeba u Athlonu X2 5000+ Black Edition pohybuje kolem legračních 17 stovek, zatímco konkurence má Extreme Edition procesory (Core 2 Extreme) někde na 19 až 20, ale tisících (hovoříme o korunách v našich e-shopech).
Do redakce serveru Fudzilla se nějakým způsobem zatoulaly informace o tom, že Intel povolí přetaktovávání na platformě „Bloomfield“ (čtyřjádrový „Nehalem“, socket LGA1366, tříkanálový DDR3 řadič), avšak na levnější „Lynnfield“ (taktéž čtyřjádro, socket LGA1160, dvoukanálový DDR3 řadič) už to bude prakticky nemožné. Fudzilla to zkoumala a redakce došla k závěru, že to Intel vyřeší poměrně elegantně. V „Lynnfield“ procesorech totiž má být zřejmě i PCI Express řadič a tudíž vlastně takový procesor zahrnuje i celý severní můstek, takže Intel má nad taktem podstatně větší kontrolu. Procesor samotný by měl mít i vlastní generátor taktu, na desce však bude také jeden, ten bude řídit jižní můstek. Pokud se hodiny obou generátorů nesejdou, což znamená, že se někdo pokusil něco přetaktovat … těžko říci, co se v reálu stane, ale k přetaktování procesoru by taková situace vést neměla.
Jedinou nadějí overclockerů levných procesorů tak budou samotní výrobci základních desek, ovšem jen za předpokladu, že budou sami schopni přijít na to, jak mají LGA1160-kompatibilní procesory taktovat po svém. Je tu jistá šance, že jim to Intel prostě neřekne. Otázkou jest, zda přijde o nějakou tu skupinku uživatelů a jak moc je velká, my to tipujeme tak, že se to na prodejnosti negativním způsobem skoro neprojeví, nanejvýš to nepatrně vylepší (relativně) image AMD.