Intel Skylake-Y alias Core-M přijde letos a sníží TDP
Jistě pamatujete na loňský nástup procesorů z řady Core M (což jsou energeticky nejúspornější čipy postavené na velký procesorových - tzn. ne-atomových - jádrech od Intelu). Intel připravil vydání, dal výrobcům mobilních zařízení možnost objednávky a v okamžiku, kdy došlo k uvedení, již tyto procesory nebyly dostupné, protože byla jejich výroba ukončena. Druhá generace Core M postavená na vylepšené revizi ale přišla zanedlouho.
Tyto procesory byly založené na dvou jádrech s podporou HT (čtyři vlákna celkem), základní takty se pohybovaly mezi 0,8-1,2 GHz a boost dosahoval 2,0-2,9 GHz, podle toho, co konkrétní model a 4,5W TDP dovolily.
Právě tato jádra by v letošním roce měla nahradit generace Skylake. 14nm výrobní proces zůstane, ale vylepšená architektura procesorových jader a integrované grafiky umožní dále zlepšit poměr spotřeba / výkon. TDP čipů díky tomu klesne o 11 % (ze 4,5 na 4 watty) a maximální výkon stoupne.
Opět zůstane zachovaná konfigurace 2 jádra s dvěma vlákny pro každé. Rozdíl ale bude v podporovaných instrukčních sadách a multimediální výbavě. Skylake podporuje AVX 3.2 (512-bit instrukce), SHA rozšíření (SHA-1 a SHA-256), MPX (memory protection extensions), ADX (multi-precision add-carry instruction extensions). Nejvýraznějším přínosem pro běžné uživatele asi bude plná hardwarová podpora pro HEVC (4k 60FPS h.265) a VP9. Právě HEVC podporuje Broadwell pouze limitovaně a to jen na některých modelech, které mají dostatečně výkonné grafické jádro, aby zvládalo dekompresi asistovat.
U nižších mobilních čipů asistovaná podpora chybí, což může být důvodem rychlejšího nástupu Skylake (ne že by to mělo vliv na prodeje, ale Intel se zřejmě chce vyhnout situaci, ve které by 28nm APU Carrizo od AMD zvládalo 4k h.265 video přehrávat lépe než jeho špičkové 14nm produkty).
Velmi pravděpodobně chce ale Intel stihnout vydání Windows 10, pro které řada výrobců připraví nové produkty. Předpokládat lze tablety, ultrabooky, klasické notebooky, zkrátka vše, co může zaujmout zákazníka a přimět ho ke koupi. Nástup nového operačního systému je pro výrobce hardwaru vždy velká šance ke zvýšení prodejů a každý proto bude hledat ten nej- hardware. Od Intelu to bude Broadwell a Skylake, od AMD Carrizo. Asi není třeba zdůrazňovat, že duel 14 a 28 nanometrů nebude zrovna rovným bojem.
Procesory řady Core M jsou sice primárně určené pro high-end tablety a různá skládací a transformovatelná řešení; najdete je ale i v některých ultra-low-power produktech designově blízkých Ultrabookům. Pro klasické Ultrabooky ale slouží řada procesorů „U“ s TDP 1x až 28 wattů.