Proč Intel odstraní z trhu procesory Bay Trail?
Bay Trail, neboli nová generace out-of-order čtyřjádrových Atomů, která přinesla výrazný nárůst procesorového i grafického výkonu, byla uvedena teprve v září. 22nm procesory, které se staly přímým konkurentem APU Kabini od AMD, byly vydané ve dvou vlnách.
Produkty první vlny, do které spadá desktopové Pentium J2850 i mobilní Celeron N2810 a Pentium N3510 (nepodporuje turbo/boost/burst), bude možné objednat pouze do 11. února 2014, tedy do příštího týdne. Poslední dodávku Intel odešle 25. dubna tohoto roku.
Druhá vlna, která přinesla čipy s podporou turba (mobilní Celeron N2806, N2815, N2820, N2920 a Pentium N3520), a která je na trhu teprve dva měsíce, skončí 11. dubna 2014, přičemž poslední zásilky Intel vyexpeduje 30. května téhož roku. V srpnu skončí zbývající modely - desktopový Celeron J1750, J1850 a mobilní N2805 a N2910. Tolik k oficiální části zprávy.
Tak rychlé ukončení výroby je pro Intel velmi neobvyklé - procesory nechává na trhu výrazně přes rok, zpravidla i po několik let, a tak je namístě otázka, co se vlastně stalo. Existuje celá řada více i méně pravděpodobných hypotéz. Nemáme důvod se k některé konkrétní klonit, pouze vám je předkládáme:
Chyba - někdo ve vedení Intelu mohl pouze udělat chybu v letopočtu a namísto roku „2015“ uvedl „2014“. Není to ale příliš pravděpodobné, informace se objevila v několika dokumentech zároveň, takže kdyby šlo o omyl, byl by zřejmě odhalen před zveřejněním.
Příliš velký zájem - zájem o čipy Bay Trail, které výrazně pohnuly s výkonem, mohl způsobit výrazný pokles prodejů klasických Celeronů a Pentií postavených na Ivy Bridge a Haswellu, na kterých má Intel vyšší marže. Kanibalizace vlastních produktů je poměrně nebezpečný jev a Intel se ho rozhodl zastavit právě takto. Otázkou zůstává, proč by namísto toho jednoduše Bay Trail nezdražil?
Příliš nízký zájem - negativní aura starých atomů, ke kterým nemá řada zákazníků i výrobců důvěru, se i přes snahy o přejmenování (mnohé čipy dostaly označení Celeron nebo Pentium) projevila a o čipy je tak nízký zájem, že Intel zastavil výrobu a pouze doprodá zásoby.
Nástupce - Intel chystá brzké vydání nástupce, a tak se rozhodl ukončit výrobu stávajících modelů. Zdánlivě logický důvod neodpovídá dosavadní praxi, kdy zpravidla po celou éru nové generace nechal Intel na trhu předešlou a někdy i před-předposlední.
Bug - mohl Intel přijít na nějakou skrytou chybu či výrobní vadu v čipech Bay Trail?
Patent - někdo z konkurentů či tzv. patentových trolů, mohl Intelu nastínit, že Bay Trail využívá některý z jeho patentů. Ukončení výroby by pak bylo prevencí před příliš vysokou pokutou udělenou soudem v případě, že by se porušení patentu prokázalo.
Zrušená továrna - v roce 2009 Intel ohlásil výstavbu $7miliardové továrny Fab 42 v Arizoně. Na přelomu roku 2013/2014 ale práce zastavil, továrnu nevybavil a nechal ji zakonzervovanou. Poté oznámil, že ji zatím využívat nebude, nechá ji „budoucím technologiím“ a prozatím zefektivní výrobu restrukturalizací ve stávajících továrnách. Nabízí se proto možnost, že pro linky vyrábějící low-endové produkty s nízkými naržemi našel výhodnější uplatnění. Připomeňme i nedávné zvěsti o odchodu Intelu ze světa smartphonů:
Pokud se domníváte, že reálný důvod je jiný, klidně se o vlastní nápad podělte v diskusi.