Intel uvádí čtyřjádrové procesory
Všechny uváděné čtyřjádrové procesory jsou postaveny na mikroarchitektuře Intel Core uvedené v souvislosti s Xeony řady 5100 a následně procesory Core 2 Duo a Core 2 Extreme. Nic extra nového tedy v těchto čtyřjádrových procesorech nenajdete, a to doslova. Tyto procesory jsou totiž tvořeny jednoduše dvěma dvoujádrovými předchůdci. Kdybyste takovému procesoru Core 2 Extreme QX6700 sundali „heatspreader“ čili tepelný rozvaděč (onu kovovou čepičku), nalezli byste pod ní dva kousky křemíku, kde každý představuje dosavadní dvoujádrový procesor Core 2 Duo (resp. Xeon řady 5100 v případě serverových procesorů). Proto také parametry takovýchto procesorů poněkud vybočují ze zažitých tradic.
Každý takovýto čtyřjádrový procesor má 4×64 kB L1 cache (z toho 32 kB instrukční + 32 kB datové pro každé jádro) a k tomu 2×4 MB L2 cache. Je-li tedy v nejvýkonnějším modelu procesoru 8 MB L2 cache, znamená to, že každou polovinu (čili 4 MB) spolu sdílejí dvě konkrétní jádra. Není tedy možné, aby jedno jádro využilo celých 8 MB, každé jedno jádro využije nanejvýš 4 MB L2 cache. V dřívějších verzích programu CPU-Z byste proto těžko dohledávali 8 192 kB L2 cache, nalezli byste nanejvýš 4 096 kB pro každé jádro, z čehož však nepoznáte, kolik je v procesoru L2 cache celkem. Nová verze CPU-Z tento „problém“ řeší a velikost cache již ukazuje korektně.
Core 2 Extreme quad-core
Udělejme si nyní takový malý přehled všech dosavadních „Extreme“ procesorů (včetně těch, které již Intel nenabízí).
|
Technologii HyperThreading Intel opustil u Pentií Extreme Edition, takže po nejvyšším modelu 955, který dovedl zpracovávat čtyři softwarová vlákna naráz, je tu až Core 2 Extreme QX6700, který to dokáže také, ale dělá to čtyřmi plnohodnotnými jádry. Nelze si přitom nevšimnout, jak jde pokrok vpřed. Klesá frekvence, ale stoupá počet jader. Spotřeba je tak nějak pořád stejná, výjimku tvoří první Core 2 Extreme X6800, kterému stačí 75 W. Core 2 Extreme quad-core QX6700 si opět žádá 130 W, a to z jednoho prostého důvodu. Uvnitř jsou totiž dva Core 2 Duo E6700, každý se spotřebou do 65 W.
Pokud jde o čipsety, z Intelových je doporučován především i975X, ale čekejte též podporu dalších, převážně P965, který má oproti i975X novější jižní můstek. Se svou řadou nForce 600i se však nedávno vytasila nVidia a tím „nej…“, co pod čtyřjádrové procesory má, je nForce 680i SLI s podporou dvou „plnotučných“ ×16 a jednoho „polotučného“ ×8 PCI Express slotu nejen pro grafické karty. Velkoobchodní cena Core 2 Extreme quad-core QX6700 od Intelu je tradičních 999 dolarů.
Naše první testy
Protože máme „Kentsfielda“ zapůjčeného v redakci na testování, můžeme vám ukázat několik málo výsledků z recenze, která se již připravuje. Již nyní můžeme směle prohlásit, že čtyřjádrové procesory jsou v desktopu skutečně luxus, který využije málokdo, včetně snad všech her (nemáme žádnou, která jej dokáže vytížit naplno, což ovšem bude nejspíše vina grafické karty ATI Radeon X800GT, která dělá „Kentsfieldu“ ve hrách docela slušnou brzdu).
Doom 3
Sami vidíte, že u Dooma je brzdou celého systému grafika, procesorem už v tomto případě nic nevylepšíte. Výjimečný úskok, který předvedlo Pentium Extreme Edition 955, udělá napoprvé skoro každý procesor, pak už se drží „zpátky“ a takového výsledku, jako napoprvé, už při opakovaných testech nedosáhne.
Unreal Tournament 2004
Tato hra si naopak s více jádry moc nezadá, raději má rychlejší „ménějádrové“ procesory.
SiSoft Sandra 2005 - CPU Multimedia Benchmark
Pusťte však do boje syntetické benchmarky a uvidíte ten hukot. Příchod čtyřjádrových procesorů podtrhuje fakt, že více jader je prostě nutné umět využít, jinak vám to moc nedá. Více vám dnes neprozradíme.
Nicméně kontrolní otázka: Jestlipak víte, co se stane, když na počítač s Kentsfieldem nainstalujete operační systém Windows 2000 Professional (+SP4 +Rollup Update)? ;-)
Čtyřjádrový Xeon DP (řada 5300)
Krátce též k serverovým procesorům s velice obdobným jádrem, kterému se u Xeonů říká „Clovertown“. Jak si můžete v tabulce všimnout, je jich nyní celkem pět, model E5335 však bude dostupný až příští rok, na kdy je též očekáván nízkospotřebový kousek (50 W) L5310 (1,60 GHz). Čipsety pod těmito Xeony mají být již známé Intel 5000P a 5000V.
|