nVidia uvádí čipsety nForce 600i pro Intel platformu
Nejprve je vhodné se zmínit, že nForce 600i jsou uváděny ve třech variantách. Nejnadupanější nForce 680i SLI, dále „běžný SLI“ s názvem nForce 650i SLI a „úplně obyčejný“ nForce 650i Ultra. Z těchto tří však 1 333Mhz sběrnici nakonec oficiálně podporuje jen nForce 680i SLI. O něm také nVidia tvrdí, že jde o nejlepší platformu na extrémní přetaktovávání.
nForce 680i SLI
Asi by nikdo nehádal, že kompletní čipset, který poskytuje dva plnotučné PCI Express ×16 sloty pro plnotučné SLI (eventuelně nějaké to Quad-SLI), by se skládal jen z jednoho čipu. I v tomto případě zde máme severní a jižní můstek, kterým u nVidie říkají SPP a MCP. Severní, tedy SPP, je skutečně novým čipem, který musel být vyroben. Jižní (MCP) však nový není, je to od pohledu tentýž čip, jenž známe z předchozí řady čipsetů nForce 590/570 SLI. Z toho také budou vycházet některé vlastnosti čipsetu jako celku. Ještě než si je představíme, podívejme se také na čipset nForce 650i SLI.
nForce 650i SLI
Ani nForce 650i SLI není jednočipovým řešením. Severní můstek (SPP) je od pohledu k nerozeznání od téhož procesoru z čipsetu nForce 680i SLI a jižní (MCP) možná také znáte. Jde o čip nForce 430, který byl poprvé uveden v souvislosti s integrovaným grafickým čipsetem GeForce 6150, kde se však jeho obrázek vyskytoval dobře ukrytý na vzorové základní desce, lépe pak byl vidět při představení čipsetů nForce4 SLI XE a nForce4 Ultra pro Intel platformu. Obrázky čipů čipsetu nForce 650i Ultra nVidia k dispozici nedává, ale dá se předpokládat, že půjde o úplně stejné čipy jako v případě nForce 650i SLI, jen bude severní můstek nepatrně zmodifikován.
Z výše uvedeného je tedy jasné, že nForce 650i SLI bude oproti nForce 680i SLI ochuzen o více než jen schopnost plnotučného ×16/×16 SLI. Podívejme se stručně na přehlednou tabulku vlastností. A rovnou si tyto nové čipsety srovnejme s předchozími nForce 590/570 SLI, neboť se u nich používají tytéž jižní můstky.
|
Něco málo ke srovnávací tabulce, nejprve k SLI-Ready Memory. Abyste tomu rozuměli, SLI-Ready Memory s tím grafickým SLI, kdy zapřáhnete dvě grafiky, má společného opravdu hodně málo. Spíše si pod tím představte zkratku EPP (Enhanced Performance Profiles) neboli určité „takřka garantované“ schopnosti přetaktování („takřka garantované“ ze strany nVidie a výrobců oněch paměťových „SLI-Ready modulů“, neboť standardizační organizace JEDEC se k tomu neustále staví zády – a asi neustále bude). Jestliže o této vlastnosti nVidia v souvislosti s čipsety nForce 590/570 SLI moc podrobně nehovořila, nyní už se zmiňuje i o frekvencích, na jakých jsou schopny takovéto paměti s čipsety nForce 680i/650i běhat. Sami z tabulky poznáte, že o SLI-Ready Memory má smysl hovořit jen s čipsetem nejvyšším, tedy nForce 680i SLI.
Pokud jde o nVidia FirstPacket technology, tu v době uvedení nForce 590/570 SLI čipsetů slibovala nVidia rozchodit později též u nForce 570 SLI s novějšími ForceWare ovladači. Nyní je na jejích stránkách v této kolonce uvedeno suché „Ne“. Jelikož mají však čipsety nForce 570 SLI (Intel Edition) i nForce 650i SLI (a asi i Ultra) stejný jižní můstek a u těchto nových čipsetů podporu FirstPacket přiznává, neměla by stát teoreticky v rozchození této technologie na nForce 570 SLI žádná technická překážka.
Pozoruhodné také je, že severní můstek (nForce 680i/650i SLI SPP) má o dvě PCI Express linky méně než jeho předchůdce (nForce 590/570 SLI SPP). Skromně předpokládáme, že vám to dnes v té „záplavě“ různých karet do PCI Express slotů moc vadit nebude. Níže se můžete podívat, na vzorovou základní desku od nVidie.
Firma EVGA má být jako první schopna takovou desku prodávat, níže nVidia nabízí ilustrační obrázek i s krabicí. Další budou ještě tento měsíc ECS, BFG, XFX a stihnout by to měl i Asus, v prosinci se přidá Foxconn a v lednu příštího roku pak Abit, DFI, Gigabyte a MSI.
Kdyby vás zajímalo, co dělá na desce třetí PCI Express ×16 slot, pak vězte, že s ním má nVidia „marketingový záměr“ (jak říkáme u nás). Sem totiž, pokud máte desku s čipsetem nForce 680i SLI, můžete klidně dát třetí grafickou kartu.
Tu můžete použít buďto pro konfiguraci, kdy využijete celkem šest monitorů, anebo s její pomocí můžete počítat třeba fyziku.
A pokud jde o desky s čipsety nForce 650i SLI a 650i Ultra, pak vězte, že se začnou objevovat až v prosinci, případně v lednu.