Intel uvádí čtyřjádrové Xeony MP
Intel Xeon MP řady 7300 (čtyřjádrové) a 7200 (dvoujádrové)
Nejprve tedy rovnou seznam nových procesorů, ceny vycházejí ze starších předpokladů, protože se s nimi Intel veřejně nepochlubil (jen má v tiskové zprávě zmínku, že se pohybují od 856 do 2 301 dolarů za kus při odběru po tisíci kusech, což se zmíněnými předpoklady koresponduje).
|
Tyto Xeony MP pasují do stejného socketu jako předchozí modely (jsou v tzv. FC-mPGA6 pouzdře, mají tepelný rozvaděč, nožičky a pasují do socketu s 604 otvory). Jak čtyřjádrové, tak i dvoujádrové procesory mají „pod čepicí“ (pod tepelným rozvaděčem) dva kousky dvoujádrového křemíku, v případě dvoujádrových Xeonů je vždy jedno z jader na každém kousku křemíku vypnuto a druhé má k dispozici vlastní L2 cache, kterou se sousedním kouskem křemíku nesdílí. Procesory komunikují s čipsetem skrze sběrnici, která je de-facto tradiční FSB, jen jí Intel někdy říká DHSI, její rychlost je 1 066 MHz. A to už se dostáváme k samotnému čipsetu.
Intel 7300 Chipset
Srdcem čipsetu Intel 7300 je především jeho stejnojmenný severní můstek, dnes značený jako MCH čili paměťový řadič. Čip samozřejmě není jen paměťovým řadičem, má toho na starosti poněkud více. Dokáže obsloužit až čtyři procesory, každý z nich s ním komunikuje skrze vlastní sběrnici (proto to značení DHSI – každý procesor má pro sebe „dedikovaný“ neboli přidělený komunikační spoj).
Paměťový řadič je čtyřkanálový, na každý kanál lze navěsit 8 FB-DIMM modulů o maximální kapacitě 8 GB na jeden. To dělá celkovou obsloužitelnou paměť 256 GB. Je to právě technologie FB-DIMM, která umožňuje použití takového množství paměti na jednom paměťovém řadiči, neboť díky přítomnosti AMB čipů na paměťových modulech není zapotřebí takové množství vodičů (jen pro 8 modulů by šlo o nějaké množství spojů, co teprve 32!). Schválně se podívejte, kolik z 2 013 pinů je potřeba na jakou činnost:
Do záležitostí, které ještě musí severní můstek obsloužit, musíme započítat především PCI Express. Čip je vybaven sedmi PCI Express ×4 porty, které mohou být kombinovány do PCI Express ×8, z toho dva jsou vyhrazeny pro komunikaci s jižním můstkem. S ním se ještě navíc komunikuje skrze tzv. ESI, což je ve své podstatě také PCI Express ×4 port, jen je pro systém zcela neviditelný.
Jižním můstkem může být serverový Intel 6321ESB I/O, případně Intel 6311ESB I/O, kterému oproti 6321ESB chybí jeden gigabitový Ethernet (6321ESB má dva), Intel I/O Acceleration Technology a SERDES. Obecně se jim v materiálech Intelu říká Intel 632xESB/631xESB I/O, jejich společnými znaky jsou šest 3Gbitových SATA portů (AHCI řadič), jeden PATA (max. Ultra ATA/100) osm USB 2.0 portů a nějaké ty PCI, PCI-X a PCI Express sloty. Čipset může ještě doplňovat PCI-X řadič Intel 6700PXH, který už asi pár let znát budete.