Intel uvádí dvoujádrové Itanium 2
Rovnou se pojďme podívat, jaké modely a za jaký peníz vlastně Intel uvádí. Přidáme rovnou i základní parametry.
|
Zajisté jste si všimli v tabulce určitých netradičních věcí. V první řadě by se slušelo vysvětlit, proč jsou někde udávány dvě rychlosti sběrnice. Inu proto, že procesor skutečně obě podporuje. Poněkud zarážející je, že se Intel nikde nechlubí technologií „Foxton“, která by měla umět procesor v případě špičkového vytížení dočasně zrychlit, než se příliš zahřeje.
Další na Itania nezvyklou novinkou je přítomnost technologie HyperThreading, která byla doposud výsadou 32bitové architektury Netburst a tedy „starších“ Xeonů a Pentií 4. Itanium 2 si tak vlastně řadou 9000 polepšuje u většiny modelů z „jednoduchého“ procesoru na dvoujádrový se schopností zpracovávat čtyři softwarová vlákna naráz, byť jen u některých modelů. K dispozici je též v podstatě „low-endový“ jednojádrový model 9010, který nemá ani HyperThreading.
Všechny modely jsou pak vybaveny virtualizační technologií a dále Intel Cache Safe Technology, která umožňuje v případě závady na nějaké cache odstavit patřičné „cache lines“ (k tomu může při celkem 26,5 MB dojít relativně snadno).
Pokud jde o výkon, sám Intel srovnává ve svých materiálech dvoujádrové Itanium 2 s dvoujádrovým procesorem IBM Power5. Itanium podle něj dosahuje téměř na jejich výkon při o poznání nižší provozní ceně (srovnávány jsou Itanium 2 9050 na 1,6 GHz a Power5 na 1,9 GHz).
Intel prodává Itania 2 9000 již nyní, ale systémy na nich založené očekávejte až později příští měsíc. Firma samozřejmě počítá s tím, že se postupně začnou objevovat stále častěji. Zmiňuje se též, že servery s označením SR870BH2 a SR870BN4, které jsou založeny na čipsetu E8870 z roku 2002, jsou schopny nové dvoujádrové Itanium obsloužit. Čipset E8870 je prakticky jediný od firmy Intel, který je určen pro Itania, podporuje až 128 GB DDR paměti