Intel uvádí „Nehalemové“ Xeony řady 5500
Kapitoly článků
Začneme netradičně čipsetem, protože u procesorů nejde tak nějak o nic nového, zatímco čipset pro „Nehalemové“ Xeony je značně zajímavější než starý známý Intel X58, přestože Intel 5520 je jeho téměř „jednovaječné dvojče“. Pro pořádek si hned na začátku řekneme, že to, čemu jsme dosud říkali „severní můstek“, budeme raději nazývat jako Intel, tedy IOH. „Jižní můstek“ nazveme tradičně ICH.
Procesory postavené na mikroarchitektuře „Nehalem“ komunikují s okolím, jak jistě víte, skrze komunikační rozhraní QPI. Stejně jako AMD Opterony komunikují kromě okolí i navzájem mezi sebou, tak i „Nehalemové“ Xeony komunikují mezi sebou rovněž skrze QPI (u AMD Opteronů je to HyperTransport). Jelikož však má i IOH dvě QPI rozhraní, může buďto komunikovat se dvěma procesory současně, nebo na desce mohou být osazeny IOH dva a spolu budou komunikovat skrze jeden z QPI spojů. Každý ze dvou IOH pak komunikuje s jedním procesorem (a tyto dva procesory zase spolu skrze QPI). Taková konfigurace se hodí především do výkonných pracovních stanic, zejména takových, které chcete osadit větším množstvím grafických karet (zde bychom je spíše nazvali „výpočetními monstry“, máme na mysli takové ty Tesly, Quadra nebo Streamy a podobně). To je také důvod, proč se nám sem nehodí označení „severní můstek“ – právě proto, že by tu byly severní můstky dva a oba „téměř“ rovnocenné.
Již z náčrtku můžete také uhádnout, jakým množstvím paměti můžete vybavit takovou dvouprocesorovou „Nehalem-Xeon-based“ mašinu. Na každý procesor je k dispozici devět paměťových slotů (procesor má tříkanálový řadič, takže na každý kanál tři sloty), takže při 8GB DDR3 modulech je to až 144 GB paměti (pokud budou na každý paměťový kanál jen dva sloty, pak je to 96 GB).
Jinak Intel má pro „Nehalemové“ Xeony dva modely IOH: Intel 5520 a Intel 5500. Liší se prakticky jen počtem PCI Express linek, Intel 5520 jich má celkem 36, Intel 5500 jen 24. Samozřejmě hovoříme o PCI Express druhé generace. Dlužno také dodat, že Intel 5520 je jen nepatrně vylepšený Intel X58, především o druhý spoj QPI (Intel 5500 je pak jen o 8 PCI Express linek očesaná verze). Vlevo vidíte Intel 5520 IOH, vpravo reálnou fotografii Intel X58 IOH.
Pokud jde o jižní můstek (tady to označení klidně může zůstat), zde je to velice jednoduché, podporovány jsou tradiční jižní můstky řady ICH9 i ICH10. Jsou-li IOH osazeny dva, jižní můstek (ICH) se připojuje jen k jednomu z nich. Oba IOH dokonce nemusejí být stejné, jeden může být 5520, druhý 5500. ICH ale smí být jen jeden. Připojuje se skrze ESI – Enterprise Southbridge Interface (všimněte si slůvka „Southbridge“ – proto se nezdráháme zde užívat slova „jižní můstek“), což je v podstatě jen DMI přes PCI Express ×4 (první generace), jen je to „hezčeji“ nazvané.
Jinak pokud by vás to zajímalo, TDP čipu Intel 5520 (i 5500) je 27,1 W (předpokládá se běh QPI na 6,4 GT/s), v klidu se dá počítat s 8,8 W. Pro srovnání TDP čipu Intel X58 je 24,1 W (má jen jeden QPI spoj, opět se předpokládá 6,4 GT/s), v klidu však papá nepatrně více, 10 W. Maximální povolená teplota Intel 5520/5500 je 95,1 °C (u X58 je to rovných 100 °C).