Intel uvádí Pentia 4 s virtualizační technologií
Procesory Pentium 4 672 a 662 pracují na 3,8 GHz, resp. 3,6 GHz, mají 2 MB L2 cache, 800MHz sběrnici, HyperThreading, eXecute Disable, EM64T a nově tedy i IVT. Uznejte, že modelové číslo je dost jednoduché na to, kolik parametrů se pod takovým procesorem skrývá. Vesměs všechny parametry již známe, podívejme se tedy na virtualizační technologii IVT. Pomineme-li klasické povídání o tom, že takto lze provozovat dva operační systémy současně, podívejme se, jak by to mělo vypadat z té druhé stránky.
Procesor s IVT dokáže běžet v tak trochu novém režimu, který se nazývá „VMX operation“ (Virtual Machine eXtension). Tento režim můžeme rozdělit na dva druhy: „root-operation“ a „non-root operation“. V „root-operation“ běží nadřazený software zvaný VMM (Virtual Machine Monitor), v „non-root operation“ běží samotný virtuální počítač, především tedy operační systém. Takový operační systém poběží v „non-root VMX“ skoro stejně, jako by běžel na procesoru bez podpory virtualizační technologie. Slůvko „skoro“ je zde záměrně. Ačkoli VMM může zabránit ve virtuálním počítači běžícímu softwaru, aby věděl o tom, že je ve virtuálním počítači, nikdy to nebude takové, jakoby běžel operační systém na počítači sólo. Operační systémy mohou běžet pouze v tzv. stránkovaném chráněném režimu. To pro obyčejného smrtelníka znamená, že např. běh programů v tzv. reálném režimu bude ve virtuálním počítači vždy emulovaný pomocí VMM. To se týká třeba provozu holého MS-DOSu. VMM k této emulaci může využít „virtual-8086“ režim.
Výsledek je takový, že vám na počítači poběží cosi, jako vám jistě dobře známý VMWare (v podstatě i VMWare jako takový může být Virtual Machine Monitorem) a pod ním více operačních systémů. Rozdíl oproti dosavadní emulaci spočívá v tom, že s IVT už nebude hardware emulovaný, ale skutečný. Hostující operační systém tak bude normálně používat ovladače k vaší grafické kartě, zvukovce, síťovce a podobně. Osobně však očekávám, že provoz několika operačních systémů naráz na jednom počítači bude poměrně hodně náročný, proto nejspíš Intel uvedl procesory s IVT na dvou nejvyšších frekvencích (3,6 a 3,8 GHz).
Cena uvedených procesorů je stejná, jako u modelů 670 a 660. Za Pentium 4 672 chce Intel 605 dolarů, Pentium 4 662 pak „jen“ 401 dolarů. Aby IVT fungovala, je zapotřebí kromě samotného procesoru podpory BIOSu v základní desce a pochopitelně, chcete-li IVT využít, i nějaký ten software coby Virtual Machine Monitor.