Intel uvedl čipset Z68 a k němu 20GB SSD Intel 311
O čipsetu Intel Z68 toho bylo ještě před uvedením napsáno mnoho, takže asi víte, že kombinuje všechny schopnosti čipsetů P67 a H67, které se tímto stávají zcela nadbytečnými, otázkou bude jen cena Z68, ale z technického hlediska nic nebrání osazování čipsetu Z68 na desky již navržené pro H67 a P67. Z68 umožňuje procesoru poskytnout jak konfiguraci ×8/×8 u dvou PCI Express ×16 slotů typicky pro grafiky, tak použít integrovanou grafiku v procesorech „Sandy Bridge“, což jsou vlastně dva základní rozdíly mezi P67 a H67, další jsou pak podpora rychlejších pamětí (jsou to sice záležitosti procesoru, ale čipset jim do toho zkrátka „kecá“, tak už se prostě Intel rozhodl, že to bude, je to samozřejmě čistě marketingové omezení).
Intel Z68 Express čipset kromě toho, co umí P67 a H67 dohromady, umí ještě pár drobností navíc. Tu první, jak již bylo řečeno, jsme si již rozebrali, jde o Intel Smart Response Technology neboli možnost použít SSD jako cache pro pevný disk či diskové pole. Z vlastních zkušeností zatím víme i limitu této cache na 64 GB, ale bez problémů vám postačí i třeba 32GB SSD, sám Intel v souvislosti s uvedením čipsetu Z68 uvádí také takový malý specializovaný SSD nazvaný Intel 311, který má kapacitu pouhých 20 GB.
Dlužno dodat, že nejde zrovna o levnou záležitost, skoro bychom se nebáli použít termín „předražený“. Odhady hovoří o ceně podobné za 32GB SSD a vzhledem k tomu, že tento SSD řady 311 se svou kapacitou 20 GB pořádně ani na nic jiného než na cache není vhodný (možná ještě tak Windows XP ;-), tak nám to nepřijde jako úplně rozumná koupě, ale počkejme si raději na realitu v cenících. Prozatím se můžete podívat na specifikaci:
Uvnitř je v podstatě velmi očesaná verze klasických SSD Intelu, obsahuje pouze tolik čipů, aby to dalo 20 GB, je tedy rovněž využito méně datových kanálů, pro rychlost je uděláno maximum tím, že jde o 34nm procesem vyráběné SLC NAND flash čipy.
Spolu s možností provozovat jak integrovanou grafiku, tak i další grafiky v PCI Express ×16 slotech přichází také opět určitá „marketingem povolená“ (ne nutně marketingem Intelu) možnost přepínat za chodu mezi právě grafikou integrovanou a tou v PCIe ×16 slotu. Tuto technologii ale neposkytuje přímo Intel, v podobě příslušného softwaru ji nabízí Lucid coby technologii Virtu a se svým řešením nazvaným Synergy přijde také Nvidia, půjde o obdobu technologie Optimus, která je určena pro notebooky. Padla už i zmínka o něčem podobném, jako je Optimus, i v podání AMD v kombinaci s procesory Intel, ovšem zatím to vypadá, že půjde o řešení hlavně pro notebooky, o Z68 v této souvislosti nevíme nic.
No, a to je z hlavních funkcí Z68 všechno. Co se nekoná, je kdysi slibované taktování změnou základního taktu sběrnice, tu si opět řídí sám čipset, nikoli externí generátor, a tak se opět při přetaktování budete muset spoléhat na „K“ procesory s odemčeným násobičem.