Intel uvedl osmijádrové Xeony řady 7500 („Nehalem-EX“)
Xeony 7500 patří do rodiny tzv. „Xeonů MP“, což jsou procesory, kterých může být v jedné sestavě opravdu hodně. Čistě pomocí QPI rozhraní lze mezi sebou pozpropojovat od dvou (s jedním čipsetem) do osmi kousků (se čtyřmi čipsety), přes external node controller (XNC) jich lze dohromady zapojit až 256.
Použit je čipset Intel 7500, který je kompatibilní i s novými procesory Intel Itanium řady 9300, takže i konfigurace zapojení víceprocesorových sestav je podobná.
Jak již bylo řečeno, samotné procesory obsahují dva paměťově řadiče, každý dvoukanálový, celkem jsou tedy k dispozici 4 kanály. Přímo na ně se však paměti nezapojují, kanály mají rozhraní Scalable Memory Interconnect a „věší“ se na ně Scalable Memory Buffery a na každý takový buffer se pak připojí 4 DIMMy (DDR3). V podstatě se jedná o „rozebrané“ FB-DIMM moduly (původní FB-DIMMy měly paměťový buffer přímo na sobě, což s sebou neslo zvýšenou spotřebu, neboť každý takový buffer jen v klidu spotřebovává kolem 7 W). Intel této nové architektuře připojování pamětí ne příliš nahlas říká „FB-DIMM 2“ a výhoda je zřejmá: jednak je tu pouze jeden buffer na 4 moduly a v neposlední řadě to umožňuje stále pověsit na jeden procesor až 16 modulů, takže při 16GB modulech dostáváme 1 TB paměti na 4procesorovu sestavu (pro srovnání: 8- a 12jádrové AMD Opterony 6100 umí navěsit na jeden procesor nejvýše 12 modulů, ale zase odpadá nutnost memory bufferů, vše jde přímo do procesoru).
Vedle těchto procesorů uvádí Intel také Xeony řady 6500, které jsou určeny pouze do dvouprocesorových sestav (mají méně QPI linků, menší L3 cache a jsou k mání ve třech verzích: 8jádrová, 6jádrová a 4jádrová). Souhrn nově uváděných procesorů znázorňuje tabulka, ceny jsou pochopitelně velkoobchodní přímo od Intelu při odběru po tisíci kusech (takovéto „pálky“ jsou v této kategorii normální, opět doporučujeme srovnat i s cenami 12- a 8jádrových Opteronů 6100).
|
Diskuse ke článku Intel uvedl osmijádrové Xeony řady 7500 („Nehalem-EX“)