Intel uvedl Xeony pro socket LGA1156
Kapitoly článků
Nejprve tedy resty ze včerejška, k nimž patří především rozdíl mezi Core i7 a Core i5. Intel podle našeho názoru trochu zazmatkoval při vytváření označení procesorů, neboť nazvat dva dost odlišné procesory Core i7 není nejšťastnější nápad. Firma to sice uvádí tak, že modelová řada 900 je pro jednu patici a modelová řada 800 pro druhou, to však nic nemění na tom, že se dá určitě předpokládat řada nedorozumění a nepochopení ze strany uživatelů. Pokusíme se vám nastínit základní vlastnosti nových procesorů:
|
V podstatě se dá ještě říci, že u Core i5 se můžeme oproti Core i7 setkávat s nižšími frekvencemi, ale raději to nebudeme považovat za hotovou věc, protože vyšším taktům u Core i5 nic nebrání. Základem Core i5 je prostě absence HyperThreadingu, procesor se tedy tváří jako čistě čtyřjádrový. Naopak Core i7 vypadá jako osmijádro, protože HyperThreading vytváří ke každému fyzickému jádru ještě jedno virtuální. Core i5 se naopak chová jako klasické čtyřjádro se vším všudy.
Ještě krátce k té komunikaci s čipsetem. Nové Core i7 800 a Core i5 sice komunikují s čipsetem prostřednictvím DMI, ale QPI je zde i nadále, jen to v podstatě nikoho nemusí zajímat. Přes QPI komunikuje procesor vnitřně se svým „integrovaným severním můstkem“, tedy paměťovým a PCI Express řadičem. Tento „integrovaný severní můstek“ pak také obsahuje „vstupní a výstupní bránu“ DMI pro komunikaci s „jižním můstkem“, tedy s čipsetem.
Nové procesory Core i7 (a i5) svou velikostí velmi připomínají současné procesory pro socket LGA775 (Core 2 Quad a spol.). Jsou jen nepatrně větší, skoro to nepoznáte, srovnávací obrázek jsme si „vypůjčili“ od kolegů z japonského serveru PC Watch:
Procesory Intel pro sockety LGA1366, LGA1156 a LGA775
Bohužel – a tady už Intel regulérně nechápeme – je pro ně potřeba jiných chladičů. Rozteč děr v základní desce se socketem LGA1156 je sice nepatrně větší, ale dost jiná na to, aby tam chladiče pro LGA775 nepasovaly, i když na obrázku vypadají opět skoro stejně:
Chladiče procesorů Intel pro sockety LGA1366, LGA1156 a LGA775
Nakonec na spodní straně procesorů si můžete všimnout, že kontakty na LGA1156 (uprostřed) jsou umístěny podstatně hustěji než na LGA775 (vpravo).
Procesory Intel pro sockety LGA1366, LGA1156 a LGA775 - ze strany kontaktů