Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Diskuse k Intel vydal Core 200H, přejmenovaný Raptor Lake, za velmi zajímavou cenu

Vysvetlenie je prosté, Intel poňal predaj svojich CPU ako obchodník so starožitnosťami: čím starší design a architektúra, tým vyššia cena procesora.

+1
+11
-1
Je komentář přínosný?

Já jako hater intelu jsem ale objevil i5-12450HX v NTB. CPU s TDP 150W není uplně pomalá záležitost za 16k s DPH rozhodně lepší jak nějaké pojebané Učko s TDP max 30W

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Má to Fera 5?

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

To bych chtěl vidět.
Chladič težší než zbytek ntb i se zdrojem.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

tieto ceny notebookovych procesorov su tahane uplne z brucha, vobec tomu neodpoveda cena vysledneho zariadenia, niekedy to vychadza, ze ak by ten cpu stal tolko, kolko sa tu pise, tak zvysok notebooku stal 100 eur a to nedava zmysel

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

'' Proč je přejmenovaný kus starého křemíku, který ani nenese plný počet jader, o zhruba $100 dražší než plně aktivní top model stávající generace, vědí patrně jen v Intelu. ''

sorry Jiri, ale tohle je preci jasny.. v cene kazdyho prodanyho raptoru musi bejt zapoctena cena druhyho kusu raptoru, kterej bude intel potrebovat pri vyrizeni reklamace toho prvniho kvuli raptorgate..

+1
+17
-1
Je komentář přínosný?

V případě ntb nezapomeňte na desku a vše, co je k ní připájené.

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

To je daň za blbost/závislost výrobců notebooků na Intelu. Budou muset odebrat i některé tyhle odpadky, pokud budou chtít i ty atraktivnější kusy. Asi už i oni si přejí, aby už neschopnost AMD dodat vyšší počty kusů byla nahrazena nějakými ARM firmami, které už nebudou mít problém pružněji reagovat.

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

Jen klid, ty ARM firmy taky vyrábějí u TSMC.

+1
+3
-1
Je komentář přínosný?

Jenže můžou vyrábět i u Samsungu jako Samsung své SOC a klidně i u Intelu.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

To může i AMD...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

To může, ale to by muselo být flexibilní a chtít. Jak dlouho poslouchám pohádku, že s příští generací už AMD konečně navýší objemy a i díky tomuto navýšení a výhodě v podobě čipletů dokáže Intelu konkurovat i v objemech? Nejméně 5 roků určitě. A realita? Nedávno jsem byl nucen doporučit notebook s Intelem, přestože jsem se opravdu snažil najít něco s AMD pro dané požadavky uživatele, ale prostě smůla.

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

>> Jak dlouho poslouchám pohádku, že s příští generací už AMD konečně navýší objemy ...? Nejméně 5 roků určitě.

Pře 5 lety se Intel křižoval při pouhém pomyšlení, že by pod pokličku jeho Hi-Tech Supr-Dupr Ultr-Cool Megahusté, Krutopřísné architektury jader někdo nahlédnul alespoň z rychlíku.
Teď by bez kapacit TSMC neměl zrovna širokou nabídku.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

„poslouchám pohádku, že s příští generací už AMD konečně navýší objemy“

Ale to přeci navyšuje. Jak by mohla zvyšovat podíl na trhu, kdyby měla k dispozici stále stejné objemy výroby?

https://diit.cz/clanek/podil-amd-v-desktopu-stoupl-mezirocne-o-polovinu-reakce-na-raptor-gate

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

V serverech je to skoro stagnace (0,1% navíc) a v notebookách růst o závratná 2 % a to jen v posledním srovnání kvartálů - dříve je x čtvrtletí v průměru stagnace. Nemohli by trochu přidat? Mohli, kdyby využili kapacity Samsungu pro APU. Jestli si v AMD myslí, že jim bude stačit takovéhle věčné šolíchání, tak přijde nvidia se svým APU a bude růst na úkor AMD. Desktop je objemově malý, takže ten poslední skok je moc křemíku navíc nestál.

+1
-3
-1
Je komentář přínosný?

V desktopu i v serverech je podíl AMD na historickém maximu. V noteboocích na tom byli lépe jen krátce na jaře 2022.

„Desktop je objemově malý“

Objemově malý je retail, nikoli desktop. Na desktopové procesory spotřebuje AMD víc křemíku než na mobilní.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

"Nedávno jsem byl nucen doporučit notebook s Intelem."
Službu to udělá stejnou, tak jaképak nářky.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Radu Core 200 ci uz HX, H, Ultra, U, V a bez pismene maji pokryt jenom generace Lunar a Arrow Lake, tecka, necht de intel do piče(!) kdyz rada 100 je Meteor dokonce se funkcni SMT / HT cili jeste lepsi nez Arrow.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

To sem teda zvědavej do jakejch ntb. chtěj tyhle prcesory dávat. Asus TUF F15 s poměrně dobrým chlazením totiž zvládne bez trottlování uchladit pouze 90 Wattů, bez zátěže grafiky.

Aby tenhle se prcesor vůbec dostal na své nominální taky, výrobci ntb. budou muset zlepšit chlazení, např. přidat 4 tou heatpajpu, zvětšit plochu chladiče atd. Pokud se upgradovaný chladič rozšíří do všech výkonnějších/herních ntb. tak by to nemuselo být vůbec špatné. Podle teploty v místnosti TUF F15 zvládne pasivně uchladit 20-20Wattů, s lepším chladičem by mohl zvládnout 30-35W.

Suma sumárum: pro nás, co používáme ntb. místo desktopu je toto dobrá zpráva.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

V sestavě, která to neuchladí, bude prostě throttlovat a pojede třeba na 90 % výkonu. Kvůli staré generaci nebude žádný výrobce přepracovávat návrh.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

No a nebude to důvod k reklamaci? Vsadim se, že do všech promo materiálů vopíšou specifikace od Intelu. Pokud výrobek nebude splňovat deklarované parametry, mám za to, že věc při převzetí kupujícím nebude ve shodě s kupní smlouvou.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Intel deklaruje zákl. frekvenciu a turbo. Základná je u Core 5 210H 2,2 GHz pre veľké jadrá a 1,5 GHz pre malé. MT frenvencie sú dajme tomu 4 GHz a 3 GHz. Chcete reklamovať NB, u ktorého CPU ide na 3,6/2,6 GHz? Stále je to viac ako 2,2/1,5 GHz. Keby moja i5-12400 šla v MT na 3,9 GHz, mohol by som ju reklamovať? Papierovo má ísť na 2,5 GHz.

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

No von hlavně Noxik plácá blbosti, jako obvykle . 115W není TDP nýbrž Max Turbo power.

45W/Base power & 115W/Max. Turbo Power jsou standardní specifikace Intelích mobilních procesorů, můj 12700H je na tom úplně stejně.

+1
-4
-1
Je komentář přínosný?

1. TDP je konkrétne číslo, ktoré nastavil výrobca
2. Napriek bodu 1 vzhľadom na rôzne turbá, je nutné brať do úvahy aj maximum turbo power. Ak nemáme chladič schopný schladiť MTP, prídeme o nejaký výkon. Nedá sa ignorovať. Intel kľudne mohol MTP pomenovať ako TDP.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

„No von hlavně Noxik plácá blbosti, jako obvykle . 115W není TDP“

Kde tvrdím, že 115 wattů je TDP? Prosím konkrétní odpověd nebo omluvu.

+1
+3
-1
Je komentář přínosný?

Rád se omluvím za jakékoliv nepřesnosti v mých příspěvcích, ovšem nejdříve by ses ty měl omluvit za bludy a matení čtenářů tydítu.

TDP limit je konfigurovatelný, čili tvrzení v článku, že nové procesory budou mít TDP limit 115W není pravdívé. Aby nedocházelo k matení, propříště prosím používej stejné termíny jako výrobce procesorů, tedy např. Maximum Turbo Power, Base Power atd., případně je dej aspoň do závorky, do vysvětlivek atd.

Dalším bludem je, že to, že pro dosažení vysokých frekvencí vyžaduje procesor TDP limit 115W. Můžeš uvést zdroj? Předpokládám, že žádný nemáš, je to čistě tvoje spekulace. Intel prostě a jednoduše použil standardní specifikace pro tuto kategorii procesorů, čili nic co by stálo za zmínku nebo pozornost.

Děkuji.

+1
-3
-1
Je komentář přínosný?

„TDP limit je konfigurovatelný, čili tvrzení v článku, že nové procesory budou mít TDP limit 115W není pravdívé.“

Jde o oficiální parametr zveřejněný Intelem. Kdo toto tvrzení považuje za nepravdivé, si může stěžovat u Intelu, který ho zveřejnil.

„Aby nedocházelo k matení, propříště prosím používej stejné termíny jako výrobce procesorů,“

Výrobce procesorů používá různou terminologii. Jinou v marketingových materiálech, jinou v technických materiálech a ještě ji každých pár generací mění. Používám takovou terminologii, která umožňuje srovnání s konkurenčními produkty.

„Dalším bludem je, že to, že pro dosažení vysokých frekvencí vyžaduje procesor TDP limit 115W. Můžeš uvést zdroj? Předpokládám, že žádný nemáš, je to čistě tvoje spekulace.“

Že procesory při snížení energetických limitů dosahují nižšího boostu je široce známý a řadou recenzí podložený fakt. Jak konkrétně se chvová Raptor Lake s různými energetickými limity a jaká je jeho reálná spotřeba, bylo rovněž testováno v řadě recenzí.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

TDP limit není oficiální parametr zveřejněný Intelem. Intel zveřejnil pouze maximum pro TDP limit, alias Maximum Turbo Power.

> Že procesory při snížení energetických limitů dosahují nižšího boostu
To se ale týká pouze zátěže více jader, že? Jedno jádro si vystačí s relativně malým příkonem pro dosažení max frekvencí. Více než dejme tomu 30W ani do jednoho jádra natlačit nelze, protože by nebylo možné z jeho plochy teplo odvést. Pro dosažení max frekvencí jednoho jádra by si raptor lake vystačil i s polovičním TDP. O jednom jádře píšu proto, že Intel ve specifikacích uvádí pouze max single core frekvence.

Citace z intelích specifikací : Max Turbo Frequency - Max Turbo Frequency is the maximum single-core frequency ...

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

TDP nie je oficiálny parameter??? Pán pozná ark.intel.com?
Samozrejme, že zníženie napájacieho limitu sa týka MT záťaže. ST záťaž = max. uvádzaná frekvencia u daného CPU. Lenže potom je tu základná frekvencia (u i5-12400 je to 2,5GHz) a neoficiálna MT, ktorú ark.intel.com ani neuvádza (v prezentácii som ju niekedy videl).

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

len 697 ? A neni to malo Antone Pavlovici ?

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

Začína to pripomínať adventný kalendár. Každý deň nový model :)

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

Pro psaní komentářů se, prosím, přihlaste nebo registrujte.