Intel Xeon Phi alias Larrabee se přesune do LGA socketu(?)
Připomeňme, že Xeon Phi vznikl z jádra, které mělo podle původních plánů sloužit jako GPU. Od toho nakonec Intel upustil (podle názorů některých odborníků především proto, že by jádro nabízelo výkon srovnatelný s konkurenčním mainstreamem při spotřebě srovnatelné s high-endem) a z čipu se stal výpočetní koprocesor.
Přesto některé prvky typické pro grafické řešení zůstaly: Široká 512bit sběrnice, GDDR5 řadič a hlavně provedení v podobě karty do PCIe slotu. Podle informací, které přinesl server WCCF tech, pracuje Intel na verzi pro LGA socket, přičemž ve výrobě pro PCIe slot už pokračovat nebude. WCCF tech dále vysvětluje, že v takovém případě by čip měl k dispozici přinejlepším paměti DDR4, což by snížilo datovou propustnost zhruba na 1/2.
Nyní naše troška do mlýna. WCCF tech tak trochu míchá páté přes deváté. V první řadě si musíme uvědomit, že čip umístěný do socketu na desku by buďto mohl využívat systémové paměti, nebo by měl přiřazenou vlastní paměť. První teoretická možnost znamená, že datová propustnost by odpovídala propustnosti systémové RAM. Jenže ta nemá šířku 512bitů, takže by propustnost (i v případě využití DDR4) nespadla na polovinu, ale plus mínus desetinu toho, co má karta ve slotovém provedení. Takové řešení nedává valný smysl.
Druhá možnost by spočívala ve vlastní paměti. Jestli by byla napájena přímo na desku, nebo by v desce bylo několik slotů pro speciální moduly, je v podstatě jedno - opět ale teorie WCCF tech neodpovídá realitě. Pokud řadič čipu podporuje GDDR5, není důvod, proč by měly být použity DDR4 čipy/moduly (se kterými ani řadič Larrabee neumí pracovat - alespoň zatím ne).
V jednom má ale zdroj pravdu: PCIe karet lze do jednoho systému naskládat výrazně více, než kolik čipů (s pamětmi) by se vešlo na základní desku, takže upuštění od stávající verze by nedávalo smysl.
Co si z toho odnést? Věřme pěknému českému rčení, že na každém šprochu je pravdy trochu a jakási LGA verze skutečně existuje. První možností je, že kdosi viděl LGA verzi a automaticky si domyslel, že jde o finální produkt, zatímco šlo o čip pro testovací socket (jako na snímku). Druhou možností je, že skutečně socket půjde i na pulty, ale to samo o sobě neznamená, že by nemohlo jít o PCIe kartu (jako dosud) vybavenou LGA pro výměnná GPU - zákazník by tak mohl kombinovat různé paměťové konfigurace (karta) s různě výkonnými procesory (čip). Třetí možností pak je klasický socket na základní desce. S ohledem na omezení, která plynou z takového řešení, se ale nedá očekávat, že by klasické „kartové“ provedení mělo zcela zmizet z trhu.