Intel zvažuje největší akvizici v historii: koupi Altery za $10 miliard
Altera v loňském roce dosáhla obratu téměř $2 miliard, čistého zisku zhruba $500 milionů a více než 66% marží. Vyrábí především FPGA (programovatelná hradlová pole), CPLD (komplexní programovatelné logické obvody), SoC a jiné specializované procesory používané v řadě odvětví. Hardware od Altery najdete v automobilech, telekomunikačních sítích (např. vysílací stanice mobilních operátorů), ve zdravotnických zařízeních, vojenské technice, HPC strojích, datových systémech a v řadě dalších (často i průmyslových) systémů.
Krom hardwaru nabízí Altera také softwarové služby, prodává různé specializované aplikace, IP, SDK i kompletní balíčky obsahující hardware i software (devkity, referenční platformy). Krom toho vyrábí i kompletní systémy - například servery vybavené procesory od Intelu a doplněné o vlastní specializované čipy.
Produktová nabídka Altery je velmi bohatá, konkurence v některých odvětvích není významná, takže jsou bohaté i marže. Není divu, že se Intelu tato společnost zalíbila a snaží se jí přesvědčit k akvizici - podle Reuters a Wall Street Journal je ve hře částka kolem deseti miliard dolarů.
Intel by tím získal další trhy, stabilní zdroj příjmů a to vše navíc bez negativního dopadu na celkové marže. Přineslo by to ale ještě něco: Altera v současnosti své čipy vyrábí jak u Intelu, tak u TSMC. Je dost možné, že po akvizici by se poměr vyráběných produktů upravil ve prospěch domácí výroby, takže by se více peněz otáčelo v rámci firmy. Intel by tak nemusel řešit neustále dilema - jak sehnat zákazníka (aby nestály výrobní linky), který by zároveň nebyl v žádném ohledu konkurentem. Nakonec se hovoří i o možnosti vylepšit technologiemi Altery vlastní profesionální produkty: Xeony, případně Xeony Phi. Integrace pokročilých FPGA do jednoho křemíkového jádra společně s centrálním procesorem by mohla snížit výrobní náklady a případně zvýšit marže (jednočipové řešení umožňuje zjednodušit a zmenšit infrastrukturu).