Interně existuje 28 variant mobilních GeForce RTX 3060/3070/3080
V posledních letech není problém koupit dva notebooky označené stejným názvem grafické karty, přičemž obě karty s reálnými parametry se liší natolik, že jedna nabízí více než o polovinu vyšší výkon než druhá. Tuto situaci akcentovalo, když Nvidia v roce 2017 rozdělila mobilní grafické karty na Max-Q s nižším taktem a spotřebou a standardní (Max-P) s vyšším taktem a spotřebou. Již od roku 2018 se totiž začaly objevovat notebooky s kartami nízkých taktů a spotřeby, ovšem bez označení Max-Q.
A tak jste si mohli pořídit notebook s GeForce RTX 2070, který však dosahoval podstatně nižšího grafického výkonu než o generaci starší GeForce GTX 1080. A zároveň tato GeForce RTX 2070 nenabízela výkon navíc oproti GeForce RTX 2060 z téže generace.
Tento stav pokračuje, neboť na rozdíl od roku 2017, kdy Nvidia jasně stanovila, jak se liší klasická verze mobilní karty a Max-Q, dnes uvádí jednu specifikaci pro GeForce RTX 3080, jednu pro GeForce RTX 3070 a jednu pro GeForce RTX 3060. Takty i spotřeba mají stanoven možný rozsah, v druhém případě jde o rozpětí téměř dvojnásobku, a uživatel z názvu karty nepozná, zda mu nabídne 40 FPS nebo 60 FPS.
Důvodem, proč Nvidia uvádí jednu specifikace a nikoli specifikaci pro jednotlivé modely, je ten, že nejde o dva modely pro každou ze tří karet, ale skutečných modelů existuje 28:
Tabulka VideoCardz, u desktopové GeForce RTX 3060 Founders Edition je překlep v posledním sloupci (má být 10,1)
Jak je z tohoto seznamu zřejmé, není pravidlem, že pomalejší / úspornější karty musejí být označeny jako Max-Q. Naopak, standardní verze může být i pomalejší než Max-Q. Kupříkladu na šestém řádku od konce vidíme GeForce RTX 3060 Max-Q, která dosahuje výkonu 8,1 TFLOPS a na druhém řádku od konce vidíme GeForce RTX 3060 (bez Max-Q), která dosahuje pouze 6,9 TFLOPS a je tudíž pomalejší.
I když by tedy výrobce notebooků v popisku produktu poctivě uváděl, zda jde nebo nejde o Max-Q, nemáte šanci podle názvu karty poznat, jak rychlý daný model bude.
Jak upozorňuje redakce webu VideoCardz, nelze spoléhat ani na to, že výkon odhadnu podle uvedeného TGP, neboť většina výrobců už v parametrech notebooků s GeForce RTX 3000 TGP neuvádí:
Buďto tedy uživatel musí vybírat konkrétní konfiguraci, která byla použitá v recenzi (z níž pozná, jaký výkon použitá verze karty nabízí), nebo riskuje nákup zajíce v pytli. Respektive zaplacení za výkon GeForce RTX 3080 a dodání výkonu GeForce RTX 3060. Jak je patrné z tabulky, obě tato řešení mohou nabývat výkonu 10,7 TFLOPS.