Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Diskuse k Itanium s 667MHz sběrnicí brzy, 65nm Celeron příští rok

Tato diskuze je nyní společná i pro článek Intel uvádí Itanium 2 se 667MHz sběrnicí.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Tato diskuze byla založena k článku Itanium s 667MHz sběrnicí brzy, 65nm Celeron příští rok.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Je cache pamät taka dolezita aj v desktopoch? teda ved celerony maju len zlomok ako normalne pentia. Mohli by ste mi to strucne vysvetlit a aj aky je rozdiel medzi L1,L2,L3 a ako su na tom s cache intel a ako AMD.dik

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Stručná odpověd je ano. Zvláště u koncepce současný P4. Proto jsou Celerony o tolik pomalejší než P4. U serverových procesorů si může výrobce dovolit větší cache pamět mj. proto, že jsou tyto procesory drahé a je to jiný business než v případě stolních. Ona je totiž cache nejen rychlá ale i pohříchu drahá záležitost. Komplexnější články zkus pohledat na netu. Nevím, myslím, že i na CDR bys vyhledáváním něco našel. Jinak co já vím PCtuning, svethardware nebo živě...

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Hlavni rozdil mezi L1, L2, ... je v rychlosti, velikosti a cene.
L1 je tedy menzi, rychlejsi a take drazsi na jednotku kapacity nez L2. Hlavni duvod pouziti je ten, ze hlavni pamet je pomala, takze procesor musi cekat nekolik taktu, nez se pozadavek vyridi a tim padem 'stoji'. To je hlavni duvod, proc je realny (efektivni) vykon systemu nizsi nez maximalni teoreticky vykon. Pokud je dana informace dostupna z cache, tak je take dostupna rychleji a tim padem procesor nemusi tak dlouho cekat na data.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Mno velikost cache ovlivňuje každou architekturu jinač. Intel je na přísunu dat velmi závislej, proto potřebuje velkou cache, popř. velkou propustnost pamětí.

U AMD není vliv vetší cache prakticky znát. Jde poznat jen ve specializovaných testovacích programech, popř. v programech náročných na paměť.

Rozdíl mezi L1,2 a 3 je v kvalitě-rychlosti a dá-li se to tak nazvat i ve vzdálenosti od samotného výpočetního jádra.

Jsem laik, tak mě nekamenujte ;)

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Vliv cache je různý pro různé výpočetní algoritmy. Velikost cache a rychlost komunikace mezi procesory je to, co udělá z mnoha procesorů superpočítač. Ten pak může efektivně řešit veliké úlohy, které nejdou dobře rozdělit na mnoho malých téměř nezávislých podúkolů. Pokud to rozdělit jde, udělá se mnohem levnější cluster z obyčejných PC.
Jinak opravdu velkou cache používají procesory Power od IBM, které se ale montují z několika chipů pomocí takovejch speciálnch patic a šroubků a až potom se to šoupne do desky.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Jakej rozdil je mezi L1 a L2 cache ? jestli ti jde v BIOSu vypnout, tak to zkus.
bez L1 je to peklo, ale vypnutou L2 jsem na A1600 skoro nepoznal.
u P4 by ses asi startu WIN nedozil :-)

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Přesně tak, vliv cache je nejlépe vidět když ji v BIOSu vypneš. :) Takový AMD K6-2/300 s vypnutou L2, to bylo skoro jako 386. :D

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Pro psaní komentářů se, prosím, přihlaste nebo registrujte.