Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Jak jsme zkopírovali Hexalock

HexaLock logo
Pokud vám Hexalock nic neříká, pak vězte, že jde o ochranu proti kopírování CD, která se dá použít nejen pro CD-ROM, ale také pro vypalování na CD-R. Pochází z dílen stejnojmenné izraelské firmy a prý ji dokonce používá i vláda a armáda USA (to se však jedná o speciální CD-MRX média určená výhradně pro tyto instituce). Tato ochrana však dokáže chránit nejen software, ale i dokumenty, videa, obrázky a podobně, a to tak, že je lze pouze prohlížet z původního média, na něž byly vypáleny. Jejich obsah nelze kopírovat (ani přes schránku metodou Copy & Paste) a případně ani tisknout, vše záleží na tom, co nastaví tvůrce při vytváření. Nám se jedno takové vypálené Hexalockem chráněné CD-R (přesněji CD-RX, o tom více v článku) dostalo do rukou, abychom si s ním jako pohráli a zkusili jej zkopírovat. Správně se nám to povést nemělo, jenže co čert nechtěl, povedlo se…

Kapitoly článků

1.  Stručný popis chování

Nejprve bychom si asi měli vysvětlit, jak se vlastně taková ochrana na CD-R chová. Předně takto chráněným CD-R médiím výrobce ochrany říká CD-RX a jde o CD-R, na které se vypálí předem připravená „ochranná session“, v níž jsou jednoduše řečeno bezpečnostní prvky, které brání zkopírování dokumentů. Ty se vypalují do další session speciální aplikací, která je „propojí“ se zmíněnými bezpečnostními prvky a podle nich obsah dat na CD zašifruje. Na CD se pak vyskytuje spustitelný soubor – „content protection manager“ (správce chráněného obsahu nebo také ochranný manažer, nazvěte si to, jak chcete), který se snaží nastartovat hned po vložení skrze funkci autorun.

Hexalock: Popis struktury CD-RX

Z toho nám vyplývají dvě věci: ochrana svůj „úspěch“ staví na nejrozšířenějším operačním systému, tedy Windows (mělo by to prý chodit na Windows 98 až Windows XP SP2, pro Windows Vista se teprve dělají nějaké úpravy) a obsah dokumentů (videí, obrázků…) není bez spuštění ochranného manažera čitelný (je vidět jen jako zašifrovaný balast, tedy ve formě, v jaké jsou data opravdu na médiu uložena).

Teprve když se spustí ochranný manažer a zjistí, že CD je originál, dovoluje soubory otevírat, ale jen určité typy určitými aplikacemi. To musí opět definovat tvůrce obsahu CD, pokud to neudělá dostatečně a nebude počítat se všemi programy, které mají dané soubory otevírat, nemusí to v některých jít. Typický příklad: HTML soubory dovoluje otevřít Internet Exploreru, Firefoxu, dokonce i Notepadu alias Poznámkovému bloku (můžete si prohlédnout zdrojový kód), ale třeba ne SeaMonkey, protože s ní prostě nepočítá. Rovněž videa lze přehrávat ve Windows Media Playeru, ale ne v různých alternativách, jako jsou VLC, MPC a další. Aplikacím, kterým dovolí jejich soubory otevřít, ale nedovolí další manipulaci, nelze tedy třeba uložit kopii dokumentů přímo v jejich editoru (přestože jdou otevřít), nelze ani kopírovat obsah přes „Copy & Paste“, nelze je ani „PrintScreennout“ a nelze je třeba ani vytisknout (což byl případ našeho CD). A zcela samozřejmě nelze soubory zkopírovat z CD na pevný disk nebo někam jinam – přesněji řečeno lze, ale jen v zašifrovaném stavu a to je k ničemu, z pevného disku načtou všechny aplikace jen balast nezávisle na tom, zda soubor otevírat smějí, nebo ne. Do této míry se zdá, že je ochrana dobře promyšlená (tedy v rámci možností – závislost na určitých aplikacích může být dost nepříjemná), takže se jako jediné řešení na první pohled jeví zkopírování celého CD-RX 1:1 na jiné CD-R (případně CD-RW). Rovnou vám můžeme prozradit, že „mountování“ (připojování vytvořeného image souboru) do virtuální mechaniky je neúčinné – ochrana to pozná a obsah neodemkne.

Pokud jde o ono předpřipravené CD-RX, k tomu lze přijít dvěma způsoby. Jednak si je můžete koupit hotové (tedy již s vypálenou ochrannou session), případně si je můžete sami vyrobit, na to ale potřebujete licenci, která dovoluje vytvořit určitý počet médií. Ošetřeno je to hardwarovým USB klíčem, z nějž se prostě vyrobená CD-RX odečítají. Až vám počet vyprší, musíte koupit další licence.

Hexalock CD-RX Duplication System

Kapitoly článků
1.  Stručný popis chování

WIFT "WIFT" WIFT

Bývalý dlouholetý redaktor internetového magazínu CDR-Server / Deep in IT, který se věnoval psaní článků o IT a souvisejících věcech téměř od založení CD-R serveru. Od roku 2014 už psaní článků fakticky pověsil na hřebík.

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku Jak jsme zkopírovali Hexalock

Pondělí, 19 Listopad 2007 - 23:12 | Anonym | jen tak mezi nama, myslim ze ten HexaLock ma...
Úterý, 6 Listopad 2007 - 18:58 | Bilbo | happymaster23: pokud na to aplikace zapomene, tak...
Čtvrtek, 25 Říjen 2007 - 23:45 | Anonym | dv02 stranky sa v IE 6 daju v pohode ulozit ako...
Středa, 24 Říjen 2007 - 20:10 | cc dd | Bilbo: A to to odčarování může provést jenom ta...
Středa, 24 Říjen 2007 - 19:48 | Bilbo | xspiky: http://msdn2.microsoft.com/en-us/library/...
Středa, 24 Říjen 2007 - 16:30 | xspiky | Windows maji API pro praci s clipboardem, kde...
Středa, 24 Říjen 2007 - 16:22 | cc dd | Balrog a jjjj: Máte pravdu, ale nemohl jsem si...
Středa, 24 Říjen 2007 - 16:09 | Anonym | No, vidíš, a já jsem, si taky, myslel, že se, asi...
Středa, 24 Říjen 2007 - 15:12 | Anonym | 2dv02: jj, ja vim jinak html samo muzu ulozit i...
Středa, 24 Říjen 2007 - 14:20 | Anonym | Jako obvykle: Mnoho povyku pro nic. Ale to není...

Zobrazit diskusi