ASRock A75M-HVS vs. Windows 8: proč to nejde a jak to opravit + Fast Boot
Kapitoly článků
ASRock A75M-HVS je deska se socketem FM1 pro procesory AMD Llano a my jsme si o ní povídali poprvé loni v květnu. Tehdy šlo a pořád ještě jde o jednu z nejlevnějších, ne-li vůbec nejlevnější desku se socketem FM1 a s čipsetem AMD A75.
Z nějakého důvodu u nás nastala potřeba nainstalovat na ni Windows 8. Jali jsme se bootovat instalačku z USB flešky, protože instalovat dnes operační systém z DVD považujeme za přežitek a nouzovku v jednom. Došlo tedy na výběr bootovacího média - objevuje se modré hranaté logo Windows 8, fleška bliká a v momentě, kdy by mělo dojít na „přesýpání kuliček“, nastává tuhoš.
Jak z toho ven? Inu, tvrdým restartem. To jste asi nechtěli vědět, vás jistě zajímá, jak Windows 8 na tuto desku nainstalovat. My jsme zkoušeli různé věci: instalace v BIOS režimu i UEFI, pokus o boot flešky bez pevného disku i s diskem, pokus o nastavení SATA řadiče do režimu AHCI i Native – nepomohlo nic. Překvapivě ale fungoval boot instalačky Windows 7, dokonce i předfinálních verzí Windows 8. Hledali jsme chybu v instalačce, hledali jsme chybu všude možně, ale tam, kde jsme ji nakonec našli, jsme to nečekali.
Pokud máte v desce starší verzi firmwaru, budete ji potřebovat zaktualizovat na novější. Ano, čtete správně, pro instalaci Windows 8 budete potřebovat nový firmware desky s podporou Windows 8. Někdy nám přijde, že Microsoft se snaží zuby nehty proces bootování systému zkomplikovat tak, aby co nejméně lidí tušilo, co se to vlastně při bootování děje.
U ASRocku vyšla loni v červnu verze 1.80, která řešila nějakou změnu chování při vypínání Windows 8. To ještě osmičky na trhu nebyly. Každopádně loni 27. listopadu vyšla verze 2.00 a ta přímo uvádí jako hlavní změnu právě podporu Windows 8. Novější firmware v době psaní tohoto článku není, takže určitě stahujte 2.00. Doporučujeme stáhnout tento firmware v provedení pro Instant Flash, soubor vybalit na flešku ve formátu FAT32 a provést upgrade firmwaru v Setupu. Určitě si pak v setupu znovu nastavte vše potřebné tak, jak vám to vyhovuje.
Změnu poznáte na první pohled. Takto nějak vypadal starý UEFI ve verzi 1.60…
… a takto vypadá nová verze 2.00:
Na jednu novinku v této verzi se podíváme na další straně, a to jak ve formě obrázků, tak i ve formě videa. Samozřejmě musíme dodat, že po upgradu firmwaru už Windows 8 nainstalovat jdou, funguje dokonce i Secure Boot, takže jsme Windows 8 nainstalovali v režimu UEFI a zprovoznili jsme i Secure Boot. Ne, že by to k něčemu bylo… ;-)