Jak si vedou výrobci x86 procesorů?
Pravděpodobně jste již zaznamenali čtvrtletní výsledky obou největších rivalů, kde je na tom Intel tradičně dobře a vykazuje rekordní příjmy, zatímco AMD se stále pohybuje „v červených číslech“, jak se ve finančním světě ztrátám říká, i když třetí kvartál zaznamenal zlepšení oproti předchozím. Pro pořádek si uvedeme tabulku obou společností, jak to s nimi vypadá (údaje jsou v miliónech dolarů):
|
A nyní se podívejme na zastoupení na trhu. Je celkem bez debat, že Intel stále vede, ale AMD už opět z jeho koláče ukusuje, byť ne nikterak zásadně. Údaje pocházejí od společnosti IDC, která zaznamenala ve třetím kvartálu rekordní počet prodaných procesorů, o 14 % více než ve čtvrtletí druhém (příjmy z prodeje dělaly dohromady skoro 8 miliard USD). Mezi nimi vede prodej mobilních procesorů (vzrostl o 26,6 %), desktopové a serverové procesory si polepšily o 7,7, resp. 4,6 %. Podle IDC jde o druhé po sobě jdoucí čtvrtletí, kdy prodeje předčily očekávání, prý za to může agresivní cenová politika obou rivalů (aneb je vidět, k čemu je to konkurenční prostředí dobré).
Pokud jde o zastoupení trhu oběma společnostmi, zde IDC informuje jen velice okrajově o tom, že zastoupení Intelu skrze všechny platformy (serverová, desktopová i mobilní) je 76,3 %, u AMD pak 23,5 % (AMD si polepšuje o 0,4 %, o totéž si pohoršil Intel). V serverovém segmentu zaznamenává AMD zlepšení o 0,7 % (celkem má jen 13,9 %), v mobilním pak firma popostoupila o 1,9 % na 18,9 %. Rozložení sil obou firem na pro vás asi nejzajímavějším trhu (tedy desktopových procesorů) IDC nezmiňuje s tím, že se vlastně oproti druhému čtvrtletí neudály v podstatě žádné viditelné změny.