Jak to bude se značením nových Nehalemových procesorů?
Jak asi víte, momentálně nejvýkonnější x86-kompatibilní desktopové procesory na trhu, tedy Intel Core i7, pasují do patice LGA1366. Mají tříkanálový DDR3 paměťový řadič, čtyři jádra a díky HyperThreadingu se tváří jako osmijádrové, zvládají tedy zpracovávat osm vláken současně. Právě poslední zmíněná vlastnost, tedy schopnost dělat osm věcí současně, je známkou, že jde o procesory Core i7. Chystané procesory „Lynnfield“ z rodiny „Nehalem“ se tedy nutně nemusí jmenovat Core i5, některé z nich budou také Core i7, i když s nižšími modelovými čísly.
Nyní do toho vneseme trochu zmatku: procesory, které budou zvládat jen čtyři vlákna naráz, ponesou většinou jméno Core i5, a to nezávisle na tom, zda budou dvoujádrové s HyperThreadingem, nebo čtyřjádrové bez něj. Dvoujádrové s HyperThreadingem se pak budou dělit na ty, které budou disponovat technologií Turbo Boost, a na ty, které jí disponovat nebudou. Ty první ponesou stále jméno Core i5, ty druhé pak už Core i3. Procesory, které budou čistě dvoujádrové a nebudou mít ani HyperThreading, ani Turbo Boost, se budou jmenovat prostě Pentium.
A aby toho nebylo málo, toto platí jen pro desktopy. Pro notebooky se již dříve hovořilo o tom, že procesory „Clarksfield“ (mobilní varianta „Lynnfield“) vyjdou ve třech provedeních: Core 2 Extreme, Core 2 Quad P2 a Core 2 Quad P1. Doufejme, že tohle si Intel ještě rozmyslí. Mezitím se můžete podívat na tabulku chystaných i současných řad procesorů na bázi mikroarchitektury „Nehalem“:
|
Pokud jde o Core i7, řady 8xx, můžeme se těšit na modely 870 (2,93 GHz, max. Turbo 3,6 GHz) a 860 (2,8 GHz, max. Turbo 3,46 GHz). Prozatím jediný Core i5, který je v plánu, je model 750 (2,66 GHz, max. Turbo 3,2 GHz). Všechny by měly mít TDP 95 W. Později (první kvartál příštího roku) by měly přijít i nepatrně energeticky méně náročné varianty 860S se sníženou frekvencí na 2,53 GHz a 750S na 2,4 GHz, ale žádné terno to nebude, jejich TDP by mělo být 82 W. Všechno jsou to 45nm jádra „Lynnfield“.
Na bázi 32nm jádra „Clarkdale“, kdy procesor jím vybavený by měl mít na substrátu také integrovanou grafiku, očekávejme zatím bez konkrétních modelových čísel varianty běžící na 3,46 GHz, 3,33 GHz a 3,2 GHz s max. Turbo frekvencemi 3,73 GHz, 3,60 GHz, resp. 3,46 GHz. Všechny tyto procesory slibují TDP 73 W, stejně jako další dva Core i3 na 3,06 GHz a 2,93 GHz a také Pentium na 2,8 GHz (PC Watch zmiňuje Pentium 3, ale to si asi jen tak soukromě něco čísluje, protože něco pod obdobným označením – Pentium III – už tu bylo).
A pokud jde o ony mobilní procesory, pak se ještě PC Watch domnívá, že se nakonec stejně budou jmenovat Core i7 (vč. Extreme i LV/ULV variant) a Core i5, všechny s dvoukanálovým paměťovým řadičem (ať už to budou 45nm čipy „Clarksfield“ bez grafiky, nebo 32nm „Arrandale“ se 45nm grafikou, prakticky celým severním můstkem). A zatímco k uvedení „Clarksfield“ procesorů už mnoho času nezbývá, „Arrandale“ je záležitost až prvního kvartálu příštího roku.