Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Jak vybrat to správné připojení k internetu?

PR článek
Připojení k internetu je dnes nedílnou součástí každé domácnosti a většina z nás si bez něj nedokáže představit ani jeden den. Vyznat se ale v nabídce společností poskytujících internet pro domácnosti není vždy jednoduché. Proto jsme vám připravili pár tipů.

Přes internet dnes komunikujeme, posloucháme hudbu, sledujeme pořady, učíme se nebo nakupujeme. Internet tak prostoupil našimi běžnými činnostmi, že se bez něj těžko obejdeme. Proto je třeba vybrat takové připojení k internetu, které odpovídá současným trendům. 

Co udělat jako první?

Nejdříve byste se měli zamyslet nad tím, k čemu budete vlastně internet nejvíce využívat. Na občasné surfování po e-shopech a čtení e-mailů jistě nepotřebujete to nejrychlejší internetové připojení. Naopak, pokud plánujete hodně stahovat (a posílat) data třeba pro práci, nebo hrát online hry, tak se neobejdete bez pořádně rychlého internetu.  Není nic horšího, než když se zaseknete uprostřed dobře rozehraného multiplayeru.

Jaké jsou vůbec možnosti?

Jak už to tak bývá, tak každá možnost má své výhody a nevýhody. Mezi nejčastější varianty připojení k internetu je drátové připojení ať už pomocí optických kabelů nebo technologie DSL, připojení přes kabelové televize nebo mobilní či bezdrátové připojení.

Připojení přes kabelové televize má ale zatím dost nízké pokrytí, u mobilního připojení jste zase poměrně výrazně omezeni rychlostí a objemem dat, bezdrátové připojení je zase závislé na tom, zda máte možnost umístit dobře anténu a ve městech bývá Wi-Fi síť dost zaplněná. Zaměříme se tedy na první dvě možnosti internetu pro domácnosti.

Optické kabely vyhrávají

Nejrychlejší a nejspolehlivější připojení je prostřednictvím optických kabelů. Sice stále ještě chybí kompletní pokrytí, ale bydlíte v oblasti, kde je tato možnost dostupná, tak neváhejte. U většiny poskytovatelů připojení k internetu si to můžete snadno ověřit. Přes optická vlákna totiž dosáhnete nejvyšší rychlosti při nízkých cenách. Prostřednictvím Wi-Fi routerů navíc můžete v klidu využívat silný bezdrátový internet kdekoliv v domácnosti.

Pokud ale bydlíte na místě, kde není tato síť dostupná, tak zvolte pevné připojení. Technologie DSL nabízí stabilní připojení k internetu a v případě VDSL i vyšší rychlost. Pokrytí je v tomto případě velmi široké, takže nemusíte mít strach, že byste byli bez internetu.   

A teď už konkrétně

Teorii jsme si vysvětlili, pojďme si to ukázat na příkladech. Konkrétně se podíváme na nabídku českého poskytovatele internetu pro domácnosti, společnost AIM. AIM nabízí právě připojení pomocí optických vláken, v nichž vidí budoucnost telekomunikací. To doplňuje technologií VDSL pro oblasti, které nejsou pokryty optickými kabely.

Velkou výhodou je vlastní optická síť, kde si vyberete internetové připojení podle toho, jakou rychlost preferujete. Pro ty nejnáročnější nabízí AIM 200 Mb/s internetového pásma za 650 Kč, poloviční rychlost je přitom jen za 300 Kč měsíčně. Střední cesta, tedy 150 Mb/s je za 550 Kč za měsíc. Potěší, že si můžete sami upravit rychlost downloadu a uploadu podle toho, co zrovna více využíváte.

Připojení k internetu přes VDSL nabízí AIM také ve třech možnostech a to v rychlostech 80/8 Mb/s, 40/4 Mb/s a 20/2 Mb/s za 750 Kč, respektive 640 a 520 korun. Tady naopak potěší neomezené limity stažených dat.

Teď už víte, jaké jsou možnosti internetového připojení a máte tak snazší rozhodování. Stačí si tedy ujasnit, co se vám nejvíce hodí a vybrat solidního poskytovatele.