Webový prohlížeč Apple Safari 3 pod Windows
Na úvod snad ještě připomeňme, že vývojáři Safari masivně čerpají z projektu KHTML, který je součástí *nixového desktopového prostředí KDE a které mnozí z vás znají z prohlížeče Konqueror. Již nějakou dobu po někdejší kritice sami do KHTML zpětně přispívají, ostatně Konqueror sám prošel Acid2 testem krátce po Safari. Prohlížeč designově zapadá do stejné Mac OS X šablony jako další aplikace portované do Windows, tedy iTunes a Quicktime. Právě na WWDC 2007 zavládlo obecné veselí ve chvíli, když Steve Jobs „nahodil“ Windows XP a jal se v nich Safari prezentovat. Někdejší ostrá rivalita mezi Jobsem a Gatesem trvající od dob sporů o grafické uživatelské rozhraní jakoby nadále procházela obrušováním hran. Ale to jsme odbočili, zpátky k Safari.
Menu programu ničím zvláštním nepřekvapí. Co však stojí za zmínku, je podobnost nastavení programu s Firefoxem.
Nastavení standardního prohlížeče a vyhledávacího engine také nechybí, i další nastavení se opět podobají Firefoxu.
V záložce vzhledu lze nastavit standardní font a font s pevnou šířkou znaků, dále metodu vyhlazování písma a standardně použitou kódovou stránku.
Záložky jsou bohužel (možná jen na mém stroji, pochlubte se v diskusi) zcela nefunkční. Pokus přidat jakoukoli stránku mezi záložky či tyto nastavovat vede k pádu aplikace. Nicméně nastavení sama zahrnují i službu Bonjour, otázkou je její „windowsový potenciál“, ale to ukáže budoucnost.
U RSS čtečky lze nastavit interval pro kontrolu updatů od půl hodiny, přes hodinu, den až po „nikdy“. Nové záznamy lze barevně odlišit, nastavit lze i dobu, po které jsou odstraňovány staré záznamy.
Ukládání a předvyplňování údajů v různých formulářích je také přítomno, ale u beta verze bych asi byl trochu opatrnější a zatím v Safari tyto údaje neuchovával.
Safari skrývá, alespoň z mého pohledu, jednu nepříjemnost, a to interní prohlížeč zdrojových kódů stránek nezvýrazňující syntaxi. V Opeře toto řeším přeasociováním na Notepad2, Firefox sám o sobě zvýrazňuje, Safari bohužel nikoli.
Manažer stahování souborů je poměrně jednoduchý, umí navazovat na pozastavená stahování.
A na závěr zmiňovaný pád programu při pokusu o vytvoření záložky:
Safari je lety prověřený spolehlivý prohlížeč. S ohledem na beta stádium vývoje však logicky zatím pod Windows trpí mouchami a masařkami různých velikostí. Mne osobně, stejně jako u Firefoxu mrzí třeba nepřítomnost podpory pro gesta myši ve standardní instalaci a další subjektivní drobnosti. Na druhou stranu má Safari co nabídnout, takže rozhodně stojí za vyzkoušení. Stahovat betu můžete přímo od Applu buď samostatně, nebo ve společném balíku s QuickTime.