Jaká je situace s Blu-ray a HD DVD
HD DVD
Konec roku přinesl stále sílící boj obou nástupců DVD. Nicméně se ukazuje, že každá z bojujících stran se uchyluje k trochu jiné strategii. Zatímco NEC (HD DVD) už je de-facto schopen pomalu dodávat mechaniky určené pouze pro čtení, Blu-ray se věnuje více nahrávání. Už koncem roku NEC ukazoval svůj prototyp ROM mechaniky a jeho předpoklad je, že už koncem roku by se měla stát součástí normálních počítačů a měla by si najít cestu i do domácností jako klasický stolní přehrávač. Hlavním úkolem je tedy přesvědčit filmová studia a zabezpečit co nejvíce lisovaných filmů na HD DVD. Trošku znepokojivá je vyšší cena této mechaniky, která je vyšší, než když se zaváděly mechaniky DVD-ROM. To by se ale podle NEC mělo změnit s hromadnou výrobou. K ROM HD DVD se také kloní softwarové firmy.
Blu-ray
Blu-ray sice na CES ukázal ROM čtecí mechaniky, ale ty byly opravdu spíše laboratorního rázu, především proto, že pro ně zatím není žádná specifikace (měla by se objevit v březnu). HD DVD ROM naopak už přijala verzi 0,9. Mnozí výrobci ale nabádají, že není třeba se držet ROM, protože Blu-ray mechaniky již déle jak rok existují jako vypalovačky. Dokonce se spekuluje, že by se první mohly už začít objevovat v OEM PC. V současné době se Dell a HP, oba členové Blu-ray společenství, snaží v USA najít pro Blu-ray potřebné zázemí, hlavně co se týče nadšenců, co prahnou po nových technologiích.
PC HD ready
Počítače jsou na tom nyní vlastně nejlépe. Pro High Definition (HD) video tu už vlastně máme potřebné nástroje nyní. Otázka média je v tomto ohledu bezpředmětná, jde o softwarové nástroje pro dekódování. Kodek pro Windows Media Video 9 (WMV9) už existuje (ten bude používat i Blu-ray a HD DVD). Co se týče MPEG-4 AVC zvaného též H.264, tak s tím si poradí už některé komerční nástroje, jako třeba PowerDVD 6 Deluxe od CyberLink (i toto kódování budou používat Blu-ray a HD DVD), brzy by se měl objevit i přehrávač WinDVD od Inter-Video.
Pro stolní přehrávače je kódování trochu větší problém. Nemají totiž univerzální procesor a softwarové nástroje (i když i těch pro přehrávání DivX to jsou vlastně jen upravené počítače).
Absence specifikace AACS vše brzdí
Už od začátku vývoje nástupců současného DVD se přetřásá otázka zabezpečení. Filmová studia by ráda měla jistotu, že se nebude opakovat situace CSS, když vlastně nyní nic nebrání volnému kopírování DVD-video s touto ochranou. A tak i když se zcela samozřejmě mluví o konci tohoto roku, jako roku nástupu modrého laseru, nikdo nezmiňuje fakt, že zatím není specifikace AACS (Advanced Access Content System), což by mělo být ono uklidňující zabezpečení proti kopírování. Zatím se o něm ani moc neví (pochopitelně). Údajně by to mělo být 128bitové kódovaní s certifikátem. Jako málo bezpečné se v počítačích třeba jeví analogové RGB a DVI výstupy. Na nich by se dalo dekódované video bez problémů zachytávat. Zatím to vypadá tak, že takové video budou schopny přehrávat pouze speciálně vybavené karty s HDCP (High-bandwidth Digital Contents Protection). To bude ale trochu problém, protože výrobci nejsou schopni reagovat tak rychle. Ale třeba nVidia už oznámila, že HDCP vývoj dokončila a je schopna jí do karet aplikovat. Má pro změnu problém s licencí. Možným řešením, než se takové karty objeví, je výměna monitoru s potřebným dekodérem. Nebo by se PC z přehrávání dalo zcela vypustit. Jak vidíte, nejde jen o souboj Blu-ray a HD DVD, ale jsou tu, řekl bych, i daleko větší problémy.
Jaké jsou možné scénáře
- Objeví se obojetné mechaniky: - se mi jeví jako nejvíce pravděpodobné, kopírující vývoj předchozí. Zkrátka by pro uživatele nebylo podstatné, zda Blu-ray nebo HD DVD. Jak se ale objevují další podrobnosti a zprávy, jeví se tato možnost jako stále méně pravděpodobná. Na každé straně už to stálo obrovské peníze.
- Použití obou formátů se ostře oddělí: - je vize, která vychází z předpokladů, které každá strana do vývoje vkládala. Blu-ray mělo být vysokokapacitní médium, určené pro zálohování velkého objemu dat. HD DVD bylo plánováno jako opravdový nástupce DVD-video, tedy o nějakém nahrávání se zprvu vůbec nemluvilo. Tomu vyhovuje také jeho konstrukce, která je hodně podobná DVD a ani výrobní linky, ani přehrávače nepotřebují velkých změn, aby HD DVD zvládly. To u Blu-ray je to přesně naopak.
- Blu-ray i HD DVD smete třetí formát: - tím by mohl být EVD (Enhanced Versatile Disc), to má ale poměrně malou kapacitu (dvouvrstvé 11GB), nebo FVD (Forward Versatile Disc). Já mám ten dojem, že to oboje je stále stejná věc. Této možnosti věřím ze všeho nejméně, ale nezapomínejme, jak je čínský trh obrovský (tyto technologie si tam sami vymysleli, aby se vyhnuli placení poplatků za licence), však už se také začínají v obchodech objevovat.
- Ani jedna z nich se neprosadí: - je sice vůbec nejméně pravděpodobná, ale já bych ji přijal nejraději. Proč? Inu proto, že by bylo vůbec nejlepší přejít rovnou na holografický způsob záznamu, který už pomalu nabírá síly a není daleko doba, kdy se objeví první komerční přehrávače.