Jaké CD-R médium vybrat, jaké je nejlepší?
Kapitoly článků
Tyto otázky si klade každý, kdo si pořídí vypalovačku, hned když začne nahrávat své první CD. Věc pro archivaci dat takříkajíc kardinální. Není na ní ale vůbec lehká odpověď. Hned v úvodu na rovinu řeknu, že jasnou odpověď vám rozhodně dát nemohu. Pokusím se vám při výběru alespoň trochu pomoci.
Drtivá většina CD-R médií nyní již pochází s Taiwanu (ano, máte pravdu, nejen z Taiwanu ale i z Číny, ale to je vlastně stále jedna a tatáž země, a taiwanští výrobci stále více, pro levnou pracovní sílu, přesouvají produkci právě do Číny). Bohužel, taiwanská produkce se v minulosti vyznačovala sice nízkou cenou, ale také nevalnou kvalitou. Konec loňského roku a začátek toho letošního (2001), však přinesl zajímavý pohyb v kvalitě (směrem k lepšímu, samozřejmě). Hybným momentem bylo paradoxně zvýšení licenčních poplatků, které si Philips na těchto výrobcích víceméně úspěšně vydobil.
Ano, je to právě cena, která má na kvalitu obrovský vliv. Se zdražením poplatků se totiž mnozí výrobci dostávají na hranici rentability. A tak, aby se na trhu vůbec udrželi, musí se více věnovat kvalitě. Jen tak obstojí. Je proto možné tvrdit, že se obecně kvalita CD-R médií zvyšuje. Dobrým příkladem je firma Ritek. Ještě před třemi, čtyřmi roky vyhlášená svými opravdu ne moc kvalitními výrobky. Dnes, kdy Ritek již patří mezi největší světové výrobce CD-R médií, ho naopak mnozí uživatelé označují za značku velmi kvalitní. Neocenitelným zdrojem informací jsou diskusní fóra, kterých je na Internetu nepřeberné množství. Z nich se dá vyčíst, že jako nejvyšší kvalita jsou doporučována média značek Taiyo Yuden Corporation a Kodak. Mezi velmi dobrá pak čtenáři shodně označují média Mitsui Chemicals, Mitsubishi Chemicals (alias Verbatim), Ricoh a Ritek. Zatím ne dobrou pověst má stále CMC Magnetics. Netroufám si rozhodně tvrdit, že tento výběr je úplný a vsadím se, že někdo bude mít v oblibě zcela jiné značky, možná i označí výše uvedené jako nedobré. To vše totiž záleží na tom, k jaké sérii se dostanete, jak je nastavena vaše vypalovačka, kde, jak dlouho a jak byla média skladována atd. Rozhodně bych byl velmi nerad, kdyby mě někdo obvinil z protěžování. Proto tento výběr označím jako názor, který na Internetu převládá, ale jenž není rozhodně názorem mým. I v našich auditoriích to vře poměrně hodně.
Na tomto místě je nutné zdůraznit jednu podstatnou skutečnost. Velmi často je totiž značka CD-R média nezávislá na fabrice, kde bylo vyrobeno. A tak je možné, že (i ve stejné dodávce) pod stejnou značkou naleznete různé výrobce. Například Acer, Bestmedia, Imation, Memorex, Platinum, Samsung, Traxdata a další. Tyto firmy totiž média nevyrábí, jen je pod svojí značkou prodávají. A to, co do krabiček budou balit, velmi často záleží na cenách, za které je od výrobců nakupují. Měli byste proto volit značky, kde se vám osvědčí "stabilita" dodávek, tedy především značková média. U přímých výrobců je to jasné (ale i tam se dají nalézt výjimky), ale jak to poznat u těch ostatních? Jediný způsob je, vložit CD do počítače a použít některý z programů, který umí přečíst informaci o výrobci (tom opravdovém, ne o tom, co je na krabičce). Takovými programy jsou například CDR Media Code Identifier (CDR Identifier), Feurio!, nebo CD speed 99 (nyní již Nero CD speed). Vím, že v prodejně to bude trochu problém, ale nestyďte se chtít vědět po prodavači ATIP (to je právě ta informace o výrobci) média, které se chystáte koupit.