Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Jaké CD-R médium vybrat, jaké je nejlepší?

diit.cz logo na CD-R serveru 1. dubna 2009
Tyto otázky si klade každý, kdo si pořídí vypalovačku, hned když začne nahrávat své první CD. Věc pro archivaci dat takříkajíc kardinální. Není na ní ale vůbec lehká odpověď. Hned v úvodu na rovinu řeknu, že jasnou odpověď vám rozhodně dát nemohu. Pokusím se vám při výběru alespoň trochu pomoci.

Kapitoly článků

2.  Jaké CD-R médium vybrat, jaké je nejlepší?

Vybírejte tlustší (:-) média. Asi to zní komicky, ale ve snaze co nejvíce ušetřit, někteří výrobci dodávají i média o šířce menší než 1,2 mm. Specifikace přitom jasně říká, že médium musí být široké 1,2 až 1,4 mm. Každá desetina totiž, při milionových sériích, ušetří značné množství polykarbonátu. Tím ovšem nechci radit, abyste se vydali nakupovat se šuplérou :). Taková úzká média mohou způsobit problém se čtením na některých starších CD-ROM mechanikách a přehrávačích.

Osvědčuje se vybírat média s ochranou vrstvou (protection layer). Výrazně totiž zvyšuje životnost CD.

Zda zvolíte cyanin nebo phthalocyanin je v dnešní době již poměrně jedno. Technologie organických barviv za těch několik let výrazně postoupila, a není mezi nimi výrazného rozdílu. Říká se, že metalizované AZO ale poskytuje větší ochranu před slunečním zářením, které nemá rádo žádné médium.

U novějších vypalovaček se setkáváme s technologiemi, které umožňují zjistit kvalitu daného média. Jmenují se různě (Thermo Balanced Writing, ...), ale v podstatě fungují podobně. Mechanika si změří, jaké médium je, a podle toho sama zvolí maximální rychlost a strategii vypalování. To by mělo zamezit mnohým problémům, které mohou vznikat z neznalosti obsluhy (nastavíte vyšší rychlost, než médium snese), nebo přehnané sebedůvěře výrobců (uvádí vyšší rychlosti), případně i přímo nekvalitní výrobou.

Roznodně není dobré si myslet, že vysoké číslo o maximální povolené rychlosti vypalování na CD-R je znakem vysoké kvality. Hmm, to jsem napsal dost divně. Zkrátka, chci říci, že když máte 12× vypalovačku a koupíte si v blahé naději, že kupujete lepší kvalitu, rovnou média pro 24× zápis, neděláte dobře. Totiž, CD-R média jsou vyladěna na tuto nejvyšší rychlost nahrávání. Doporučuje se jí využívat naplno. Maximálně o dva tři stupně nižší (u 24× by to bylo 20× a 16×). Mohlo by se vám totiž stát, že toto médium bude na 24× zápis velmi kvalitní, ale při 12× data nemusíte třeba vůbec přečíst.

Co si tedy z článku vzít za ponaučení? Kvalita CD-R médií je dnes opravdu na vyšší úrovni, než před několika lety, je již lhostejné, jaké barvivo budete volit, dávejte přednost značkovým médií, nebo médiím, která se vám (nebo vašim kamarádům) opravdu osvědčila, při nákupu volte dodavatele, jenž má pravidelně vysokou kvalitu dodávek, máte-li tu možnost vybírejte vypalovačky s novými technologiemi, které si dovedou média sami změřit. Pro svojí vypalovačku nekupujte rychlejší média, než sama dovede nahrát.

Kapitoly článků
2.  Jaké CD-R médium vybrat, jaké je nejlepší?

Diskuse ke článku Jaké CD-R médium vybrat, jaké je nejlepší?

Neděle, 18 Duben 2004 - 23:38 | Martin Bartoň | FIXED. Díky.
Sobota, 17 Duben 2004 - 12:53 | Anonym | aby se výrobci..udržely   -...

Zobrazit diskusi