Jaký bude Firefox 3?
V první řadě bychom si měli říci, že Firefox 3 (Beta 1) je postaven na renderovacím jádře Gecko 1.9, na němž se pracuje už dva a čtvrt roku. Obsahuje několik zásadních „rekonstrukcí“ směrem k lepšímu výkonu, vyšší stabilitě, korektnosti a zjednodušení kódu pro snazší udržovatelnost. Jak jste si mohli všimnou už u příležitosti náhledu na release candidate verzi první bety Firefoxu 3, projde toto jádro testem Acid2, což je prakticky u produktů Mozilly poprvé (dlužno dodat, že mnohé konkurenční prohlížeče jej zvládají již hodně dlouho, naopak Internet Explorer jej téměř jistě ještě hodně dlouho zvládat nebude, pakliže vůbec, ale priority vývojářů Internet Exploreru se ubírají trochu jiným směrem, než je „čistota webu“).
Na čem se tedy ve Firefoxu 3 zapracovalo nejvíce, je bezpečnost, jednoduchost použití, osobní přístup, pochopitelně vyšší výkon a v neposlední řadě mysleli vývojáři prohlížeče také na vývojáře webů.
Bezpečnost
- „One click site info“ – kliknutím na ikonku webu v adresním řádku můžete získat nemálo užitečných informací o webu, abyste si ověřili jeho „totožnost“.
- Ochrana před záškodnickým softwarem by měla informovat uživatele před známými stránkami, které jsou používány k instalaci virů a jiné havěti skrze prohlížeč. Podezřelost stránek zjišťuje na serveru StopBadWare.org.
- Detektor padělaných stránek se snaží takové stránky vůbec nezobrazovat (typickým příkladem jsou padělky stránek finančních institucí, které se snaží z uživatele vytáhnout přihlašovací údaje nebo čísla kreditních karet apod.).
- Nové chybové stránky ohledně neplatných SSL certifikátů chtějí uživatele jasně a stručně informovat o nastalé situaci.
- Kontrola doplňků a pluginů by měla zjišťovat jejich verze a stav a případně automaticky zakázat ty, o nichž ví, že nejsou bezpečné (např. starší verze, v nichž byly nalezeny bezpečnostní díry).
- Doplňky by se měly instalovat „zabezpečenou cestou“, jinak budou vypnuty.
- Integrace s antiviry má zajistit spolupráci prohlížeče při stahování emailů a spustitelných souborů.
- „Vista parental control“ – Firefox 3 akceptuje nastavení „rodičovského zámku“ z Windows Vista pro omezení stahování souborů.
Jednodušší použití
- Jednodušší správa hesel – informační panel nahrazuje starý dialog pro hesla, takže heslo můžete uložit až po úspěšném přihlášení (něco mi říká, že tady bude jedna z prvních bezpečnostních děr ;-)
- Zjednodušená instalace doplňků – prakticky byl odstraněn „whitelist“, což umožňuje snáze instalovat doplňky třetích stran.
- Díky předělanému správci stahování snáze naleznete, kam jste si vlastně co stáhli (tak tady, se přiznám, že jsem nic zásadně nového neobjevil).
- Navíc konečně funguje obnovení stahování po restartovaném prohlížeči nebo přerušeném spojení.
- Zvětšování a zmenšování stránky bude (jako už nějaký čas v Opeře) fungovat tak, že se bude měnit komplet všechno – text, obrázky, rozvržení…
- „Tab scrolling and quickmenu“ – nová funkce pro snazší nalezení panelů pomocí rolování a rychlého menu.
- Firefox se bude při ukončení ptát na uložení rozdělaného stavu, tedy aktuálně otevřených panelů (nemá tohle náhodou Firefox 2 už dnes?).
- Otevírání odkazu z oblíbených záložek nebude přepisovat stávající panel, ale otevře nový.
- Adresní a vyhledávací řádek bude možné snadno upravit „popotahovátkem“ (bohužel ještě nelze od sebe oba prvky rozdělit každý na svůj vlastní řádek, lze jen měnit poměr velikosti).
- Změny v označování textu – možnost vícenásobného označování za pomoci klávesy Ctrl (na Macu Cmd), dvojklik označí slovo, trojklik celý odstavec.
- Označený text se objeví ve vyhledávacím políčku.
- Ve správci doplňků bude jednodušší vypínání jednotlivých doplňků.
- Integrace s Windows Vista – nabídky a menu budou ladit s aktuálně nastaveným vizuálním tématem systému.
- Integrace s Mac OS X – Firefox bude pro kontrolu pravopisu používat to, co je již v OS X, navíc bude využívat Growl pro oznámení dokončení stahování a dostupnosti aktualizací.
Více osobní přístup
- Tlačítko s hvězdičkou usnadní přidávání odkazů do oblíbených záložek jedním kliknutím (druhým lze pak vytvořit popis).
- Oblíbeným záložkám je možné přiřadit popisky a podle nich i třídit.
- Automatické dokončování v adresním řádku bude reagovat i na napsání titulku stránky a vyhledávat podle toho v historii, ikonka webu a další indikátory by pak měly takové vyhledávání zpřehlednit, aby bylo vidět, odkud výsledek pochází.
- „Smart Places Folder“ pro rychlejší přístup k naposledy uloženým a popsaným záložkám, stejně tak upřednostňuje častěji navštěvované stránky.
- „Bookmarks and History Organizer“ umožňuje rozšířené vyhledávání, do „smart folders“ lze navíc taková vyhledávání i ukládat.
- Pokud používáte webový mail namísto lokální aplikace, lze nakonfigurovat vaše oblíbené mailové webové rozhraní tak, aby bylo použito po kliknutí na odkaz „mailto“, podobně bude možné nakonfigurovat i další webové protokoly.
- Vylepšeno chování a ovládání po stažení souborů pro jejich následnou činnost (otevírání, asociace na aplikace a podobně).
Vylepšený výkon a spolehlivost
- Oblíbené záložky, historie, cookies a další preference jsou nyní ukládány do transakčně bezpečného databázového formátu, čímž se předchází ztrátě dat i při porušení konzistence např. po pádu systému.
- Několik zásadních změn v architektuře umožnilo vyladit výkon, který ná v dalších verzích Firefoxu 3 ještě nějaké rezervy na zlepšování.
- Vývojáři se snažili odstranit nepříjemné nadměrné obsazování paměti, jednak opravili asi 300 chyb tohoto rázu a tzv. „XPCOM cycle collector“ sám předchází mnoha dalším podobným situacím. V plánu jsou ještě další optimalizace využití paměti (rychlejší uvolňování cachovaných objektů) a zmenšení fragmentace.
Vylepšená platforma pro vývojáře
- Jádro Firefoxu 3 pracuje s grafikou a fonty novým způsobem, takže došlo na zlepšení implementace CSS, SVG a zobrazení některých speciálních fontů a zpracování komplexnějších skriptů (CSS Selectors testem však ještě bez poskvrny neprojde).
- „Native Web page forms“ aneb webové formuláře mají patřičný vzhled podle toho, v jakém systému jste (týká se především Linuxu a jeho grafického prostředí Gnome a pak samozřejmě Mac OS X).
- „Color management“ lze pro obrázky s vnořenými profily barev zapnout (nastavením gfx.color_management.enabled v about:config).
- Vývojáři mohou své stránky navrhovat tak, aby fungovaly i v offline režimu (takže se můžeme dočkat webových aplikací funkčních i offline).
Jak vidíte, je toho mnoho, co nám přináší a ještě přinese Firefox 3, až se dostane do finální verze. Tu první teď již hotovou betu si můžete stáhnout přímo z oficiálních zdrojů. Berte na vědomí, že je určena jen pro účely zkoušení a testování, zejména pak pro vývojáře doplňků a tvůrce stránek. Aktuální verze má ještě dost chybiček a vývojáři Firefoxu tímto oznamují, že finální verze vyjde až tehdy, když ji uznají stabilní a doladěnou pro ostré nasazení.