Je kopie audio CD z vypalovačky počítačové horší, než ze stolní?
Kapitoly článků
Tento článek je reakcí na jednu odpověď z tzv. Liborovy poradny, kterou uveřejňuje na svých papírových stránkách časopis Stereo a Video. V čísle 9/2002 na stránce 105 odpovídá Libor Daneš na otázku, zda audio CD, vypálené vyšší rychlostí, ztrácí kvalitu a tím se zhorší reprodukce zvuku na CD přehrávači (zvláště prý prostorové vnímání zvuku). Z Liborovy odpovědi nezasvěcený člověk získá dojem, že počítačové vypalovačky sice udělají dobrou kopii, ale nevyrovnají se vypalovačkám stolním.
Redaktoři zmíněného časopisu prý testovali "počítačové" kopie na nejdražších aparaturách a jejich "netopýří" :-) uši vytýkaly počítačové kopii "drsnost a tvrdost" ve srovnání s kopií ze stolního rekordéru. Sice tvrdí, že na definitivní soud nebyl jejich test příliš reprezentativní, takže by se toto technicky nesmyslné tvrzení nemuselo brát natolik vážně. Další tvrzení mne ale již zvedlo z postele. Libor totiž tvrdí: " Podle mých zkušeností dosáhneme nejhorších výsledků (kopírování audio na počítači) tehdy, pokud CD nejdříve nahrajeme na harddisk." Moc rád bych věděl, jaké má Libor s tímto zkušenosti. Z jeho řádků je spíše cítit jakýsi strach z počítačového zpracování a víra v to, že jakákoliv digitální kopie zhoršuje kvalitu výsledného produktu. Rád bych na tomto místě místopřísežně prohlásil, že to, zda CD nejprve zkopírujeme na disk, nemá absolutně, ale absolutně žádný vliv na výslednou kvalitu, a že je to skutečně veliké, ale veliké nedorozumění.
Já mám na věc názor trochu odlišný: Vyšší rychlost vypalování může skutečně ovlivnit kvalitu vypálené kopie. Pity budou na CD zaznamenány s trochu menší "ostrostí" a tím se může stát, že některé CD přehrávače budou mít potíže takováto CD číst. Ale tyto potíže se nebudou projevovat "zhoršením prostorového vnímání zvuku", ale například výpadky zvuku, praskáním, chybou média nebo absolutní neschopností takovýto disk přečíst. Ale významnější budou tyto vlivy pouze u CD přehrávačů, které mají se zpracováním CD-R trochu problémy, anebo tehdy, použijeme-li na vypalování vysokou rychlostí nevhodné médium. Ale přesto si myslím, že CD-DA bychom měli u rychlejších vypalovaček vypalovat pokud možno pouze třetinovou až poloviční rychlostí, než je maximální rychlost příslušné vypalovačky, a to spíše na normální počítačová, ne na Audio média. (vysvětlení je v dalším odstavci). V této oblasti asi budou podmínky pro kvalitu vypalování nejoptimálnější. Již před časem byly provedeny testy kvality vypálených pitů na médiích, určených pro vypalování tehdy "vyššími" rychlostmi, a optima bylo tehdy dosaženo při rychlosti 2×, rychlost 4× byla trochu horší, kdežto při rychlosti 1× byly výsledky nejhorší. To bylo ovšem v dobách, kdy nejvyšší rychlost vypalování byla 4×. Vzhledem k tomu, že nyní jsou vypalovačky i média optimalizovány na rychlost podstatně vyšší, nevěřím tomu, že při vypalování rychlostí 1× na 48 rychlostní vypalovačce dostaneme výsledky lepší, než např. při vypalování 16× na tom samém stroji (musíme ovšem mít médium minimálně pro tuto rychlost) . Navíc pouze minimum takto rychlých vypalovaček vůbec rychlostí 1× oplývá.