Je lepší IT práce ve státním sektoru či v soukromém?
V první řadě je potřeba říci, že ať už hledáte práci ve státních nebo soukromých institucích, existují zde jistá kritéria způsobilosti, jako jsou věk a zdravotní stav. Pro soukromý sektor jsou zase velmi klíčové dovednosti a zkušenosti. Mnohdy je totiž obtížné získat práci v IT bez patřičných kvalifikací, zejména pro nové absolventy.
Soukromý sektor lépe platí, ale více propouští
V soukromém sektoru jsou zaměstnanci často placeni lépe, než v tom státním. Ačkoliv to může znít velice lákavě a automaticky znevýhodňovat státní zaměstnance, v jednom se obě skupiny shodnou. Ve státním sektoru je mnohem menší pravděpodobnost, že vás propustí. Soukromé firmy totiž mohou být náchylnější k hospodářským výkyvům a krizím, což může vést k propouštění zaměstnanců a nikdo tedy v takovém případě nemá své místo pevně udržitelné. Nicméně záleží samozřejmě na schopnosti managementu dané společnosti.
Zdroj: Shutterstock
Flexibilní pracovní doba ve státním sektoru
Jakmile jste státní zaměstnanci, máte flexibilní pracovní dobu, která vám umožňuje vyvážit své pracovní a rodinné závazky. To přijde vhod zejména v momentě, když potřebujete vyřešit své zdravotní nebo osobní problémy.
S ohledem na běžné pracovní dny je však vhodné zdůraznit, že zaměstnanci ve státních institucích obvykle nedisponují významným množstvím volného času pro rodinné aktivity. Vzhledem k tomu, že v pracovním týdnu je třeba věnovat pozornost řadě pracovních úkolů, je pro zaměstnance kompenzací prodloužený víkend.
Kariérní růst
Zdroj: Shutterstock
Pokud chcete být přeloženi do jiného oddělení nebo na jiné pracovní místo (ve státním sektoru), musíte dodržovat určité požadavky, které z toho mohou plynout.
To se o soukromém sektoru říci nedá, jelikož nabízí mnoho příležitostí pro kariérní růst, pokud máte příslušné zkušenosti a dovednosti. Po získání potřebných zkušeností můžete být bez otázek přeloženi na jiné místo nebo do jiné dceřiné společnosti.
Významný rozdíl mezi povýšením ve státním a soukromém sektoru
Ve státním sektoru jsou pravidla pro povýšení poměrně pevně daná a je v tomto případě nutné získat určitou praxi v řadové práci. Zatímco v soukromém sektoru můžete s dobrými schopnostmi a vedením týmu dosáhnout povýšení bez ohledu na délku vaší praxe.
V IT oblasti však mnohdy záleží i na věku, podle kterého se k jednotlivým pracovním pozicím přidává přívlastek. Kupříkladu nejmladší developer s nejméně zkušenostmi (junior) bude mít nejnižší plat, zatímco starší s více zkušenostmi (senior developer), bude mít vyšší plat.