Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Diskuse k Je možné si jednoduše zvětšit disk?

mozno by stalo za to spomenut dve veci:

1. dos/windows software na partitionovanie diskov sa niekedy sprava
podivne a za cias ked som ho pouzival ked som mal este 850mb disk tak sa mi stalo ze mi na nom dokazal urobit 2gb partisnu, ktora sa aj tvarila ze je pouzitelna, krasne som na nu zapisoval aj z nej cital, ale data akosi neboli tie co som tam ulozil :)

2. opat dos/windows - kedysi tu existovala utilita doublespace/drivespace ktora bezala nad urovnou filesystemu a jednoducho komprimovala vsetky data co sa na disk ukladali a pri citani ich dekomprimovala - tym sa dala tiez celkom slusne zvacsit kapacita disku, ale tiez sa tym kamaratovi podarilo dosiahnut c:\3dstudio\3dstudio\3dstudio\3dstudio\3dstudio..... ;)

takze moje odporucanie - pokial doveruteje softu ktory pouzivate a pracujete s datami kde by kompresia mohla pomoct (u filmov a mp3 asi sotva pomoze.. tie uz su uskrtene dost aby sa vosli do urciteho bitratu) tak mozete skusit nejake taketo utilitky, na druhej strane pokial mate radi svoje data a staci vam klasicka kapacita ktoru disk poskytuje, tak by som sa tomu vyhol a idealne vobec nepouzival nastroje m$ :) linuxovy cfdisk sa mi celkom osvedcil.. a linux/bsd/ine unixy tiez ;)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

to swen
No, doublespace a podobne ptakoviny měly smysl, když byly 40 MB disky za dvacet litrů.
Teď, kdy je 160GB za pár tisíc, je komprimace zbytečnou komplikací, která spolehlivě zabrání nebo sníží pravděpodobnost vytažení dat z havarovaného disku
Já bych ji nedoporučil ani těm, kteří Billovi bezmezně věří a o kvalitě jeho SW nikdy nepochybovali.
 

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

staci aby jste meli disk od fa compaq a ta bezne davala firmware 10GB disku na 20-GB  protoze jednich mela nedostatek a druhych prebytek...   a specifikace se precimusi dodrzet :-) LOL

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Jakým programem jste testoval čtecí rychlost disku ? Prosím o případné spojení, kde se tento program dá sehnat.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Ahoj.měl bych dotázek týkající se disku: usnul sem jako obvykle u winampu a pak sem vypnul počitač tlačítkem off (=mam wxp, ty by meli ulozit RAmku a všechno disk a počítač by se měl po zapnutí nastartovat tam kde jsem jej vypnul).ráno když sem ho zas zapnul tak hned při startu napsal že chybí boot.ini (a ještě jedna .dll knihovna jméno nevim).nezbylo nic jiného než přeinstalovat system (pro tzv. recovery to chtelo nejakou disketu kerou samozřjmě nemam). vše ok akorát sem se už nedokázal dostat do složky uživatele (c:\documents and settings\uživatel) což mi docela vadí protože na ploše sem měl dost důležitá data která sem ještě nestihl zpracovat) při jakémkoliv pokusu o práci s tou složkou mi to zahlásí Přístup odepřen. Zkusil sem disk zapojit v jiném pc, přistupoval sem samozžejm z účtu administrator. Může mi někdo poradit jak zpátky získat přístup k datům nebo aspoň vysvětlit čím to?
Děkuju Ondra

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Jo mimochodem v nekterych pripadech jde disk zvetsit/zmensit "legalne". Znate HPA, kterou jsou uz par let vybaveny snad vsechny IDE disky ? HPA je skryta oblast, ktera je skryta tak, ze ji nevidi ani BIOS a dokonce ani originalni low-level diagnosticky utility od vyrobce disku a zatim asi ani specialni programy jako PQmagic a podobne. Se specialni utilitou se da oblast odemknout a nozmalne s ni pracovat, zrusit ji a podobne.  To nic nemeni na tom, ze spis nez zvetsit se disk podari jen zmensit, protoze nevidim duvod od vyroby prodavat disk zmensenej. I kdyz vim o vyjimkach :-)
Takze az nekdo uvidite disk, co ma napsano treba 80GB, ale podle BIOSu a vsech utilit bude mit treba o 10GB min, v tu chvili bych si o HPA neco zjistil...
Mimochodem WIFT jednou psal, ze ma 10GB disk co ma zvenku napsano 20GB a pochazi ze znackovyho keplu, u nej bych to na HPA videl.
 Sranda by byla kdyby byl v HPA vir, protoze ani low-level format (ci funkce write zeros) by ho nepremazala a zkoumat HPA by asi malokoho napadlo.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Amanes: pod jakým systémem ten disk je? nám kleknul disk s W2k a taky se po reinstalaci nešlo nikam dostat - vyřešili jsme to připojením pod W98 a ReadNTFS. Přečíst se dalo úplně všechno, ale jen přečíst. 

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Ještě mám doma schované udělátko (šablonu) na dělání oboustranných (DS) disket 5.25"/(360kb ze 180kb) do jednostranných (SS) mechanik..., a totéž jsme dělali pro osmipalcové!

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Ja som mal v rukach tiez disky s kapacitou 20GB, ktore mali len 10GB. Takto si pomohol COMPAQ. Odisli nam totiz dva 10GB disky v znackovych PC a boli este v zaruke. Kedze 10GB disky sa uz vtedy nevyrabali, COMPAQ pristupil k reklamacii velmi (ne)prijemne pre zakaznika. Zobral 20GB disky flashol v nich firmware a urobil z nich 10GB:-)) Keby aspon prelepili nalepku na disku, ale nechali pekne svietit 20GB a vedla toho mala nalepka  "10GB-upravil COMPAQ":-)) Co viem, tak ine firmy s tym problem nemaju a zakaznikovi v ramci zaruky daruju disk s vacsou kapacitou, ked uz povodny nemozu zohnat. Ozaj, skoro som zabudol, tiez sa mi tento clanok pacil ;-)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Amanes: Z účtu administratora to musí jít. Možná ne přímo, ale zkus přes vlastnosti složky převzít práva uživatele, pak Ti to přístup povolí.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Amanes: musis nejdriv udelat tu vec, ze prevezmes vlastnictvi objektu (toho adresare co ti nejde otevrit) na sebe (na Admina) a pak pokud to stale nepujde jen zmenis prava zabezpeceni tak, aby tam mel admin uplnej pristup a pujde ti to.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

 
Je problem pripojit 160-400 GB disk priamo na radic co je na doske ?
Ja som to skusil s mojim 160GB maxtorom a tyzden po tom ako som nan odzalohoval data z 80 GB westernu mi vsetko na nom zmizlo vcetne particii. Skusal som to z neho vydolovat cez easy recovery a nieco som tam este nasiel.
Stalo sa to aj inym alebo je to tak ako vravel jeden technik, ze tito velke disky musia do externych boxov s usb2,0 ?
 
 

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

to DAMEL: ak som to spravne pochopil tak je tam ta hranica 137GB a ta sa da prekonat ak pouzijem novu dosku jedno ci pre AMD alebo Intel a winXP sp1? Ten technik nebol od sialenej kravy :-) ale s velkoobchodu z IT a denne s tim pracuje. Tak som si myslel , ze by o tom mohol nieco vediet. Mna len prekvapila jeho veta ze zatial neexistuje doska z ktorou by to fungovalo spolahlivo  viac ako tyzden, a jedine co s tym vie spolahlivo pracovat je nejaky  PCI RAID radic a externe boxy a fakt by mi pomohol konkretny model dosky pre AMD lebo zatial som sa nikde nedocital u dosky ze by vyslovene podporovali tieto velke disky.
Je fakt ze som to skusal s ECS k7s5a pro ver.5 pre ktoru neni este upgrade biosu /hladal som a nenasiel :-( /  a ten disk som instaloval pod win 2000 za pomoci partition magicu 8. tvaril sa ze je v pohode a neprotestoval ani ked som ho delil na polovicu ani ked sm nan hodil winxp sp1 + nejaku utilitku od maxtora co  mala osetrit ten problem s tou hranicou. dokonca neprotestoval ked som nan naladoval data. Len som bol dost prekvapeny ako sa mi to v tichosti zanejaky cas s toho disku vsetko vytratilo.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

inuyasha: pod winXP, ale disk je v poradku

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Tak to jsi mimo, bios na HDD opravdu byt muze, sam jsem se s tim setkal (pravda jen jednou) u PC Compaq.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

SequoiaView? ale ved to je predsa kdirstat (http://kdirstat.sourceforge.net/kdirstat/)! filelight (http://www.methylblue.com/filelight/) je vsak aj tak lepsi.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

to dj snail : Je to presne jak rikash, ze si tim nejsi jisty - Vzdycky, kdyz mash v XP system a nejaka data, tak pokud jsi clen skupiny administrators, tak mas pravo prevzit jejich vlastnictvi a ziskat tak k nim neomezeny pristup ! jedina vyjimka je siforovani filesystemu .....

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Disk zvětšíme slepením třeba dvou disků nebo tří nebo čtyř nebo pěti a nevěřili byste tomu i šesti, ale pozor, to už by mohl být docela velkej a tudíž narvat ho do compu, by mohl být problém. Můžeme také nechat disk mimo poč, ale musíme dávat pozor, abychom ho omylem třeba nesrazili ze stolu. Disk je také možno zvětšit pod lupou, v tomto případě někdo musí u paření asistovat a tuto lupu držet.Pro další rady nás můžete kontaktovat na tel. Michal Pokorný 608342349 (Oskar).

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Petr: HPA u nas pouziva treba nejmenovany velky (hooodne velky) vyrobce PC v CR :-)
 

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Ja som sa trapil s HDD Seagate 160GB 7200.7 SATA pod WIN XP mi ponukal nejakych 131GB a hotovo. Vyriesil to SP1a data mam na nom druhy den dufam ze mi neodidu ???!!!.
Inak schaize WIN ked clovek kupi disk a potom musi tahat 126MB z webu a instalacia toho SP mi   bezala cca 1hod 10min!!! A to mam P4/2600/800 + 2*256RAM MB Gigabyte i875!!!
Takze otazka moje data preziju viac ako tyzden ak mam 160GB HDD + WIN XP???
Diky za pripadne info.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

to petr:

ja osobne veci ako doublespace/drivespace nepotrebujem, ale napisal som to tam ako jednu z moznosti fungovania takychto programov na 'zvacsenie' kapacity disku.. co sa tyka ntfs to mi je nanic.. pouzivam ext3 a ufs a som s nimi plne spokojny ;) unix rullz ;)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Napište mi, prosím, někdo, co je to za software, ve kterém jsou u tohoto článku 2 grafy čtení dat?
 

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

re: julda
Ty zarážky můžeš odstranit, ale je to konečná pro disk. Firmware už to nerozchodí. První co udělá disk po startu je, že si ťukne hlavičkou o zarážku. Jinak seskočí až dolů a už mu není pomoci (vlastní zkušenost). Zkoušel jste někdo prohazovat hlavičky mezi dvoumi identickými disky? Já ano, bohužel neúspěšně. Místo jedné mrtvolky jsem měl dvě.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Je to zajímavý článek, ale závěr myslím není zcela zprávný. Četl jsem nejdříve ten článek na The Inquieru a byl tam odkaz, který autor tohoto článku pravděpodobně nečetl, protože v němž i některý z výrobců disků potvrdil existenci tohoto prostoru (nebo alespoň jeho části). Tento prostor ale není zcela nevyužit, protože tam mají být jednak ty přemístěné sektory a také nějaké korekční kódy. Tím, že jste tam něco zapsal, jste podle mně přišel o tyto korekční kódy a proto se některé části prvního oddílu jevily jako nečitelné.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Jen jsem si teď přečetl pár příspěvků a zjistil jsem, že Petr už tam nějaký je, tak ať ty mé kraviny nepadnou na jeho hlavu.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

add: firmware
Velikost disku nemusí být ve flashi řídící elektroniky , ale např. v nějaké tajné oblasti rovnou na disku. Při odpojení hlaviček disky WD hlasí kapacitu 0, sériové číslo 0 atd. Maj to všechno zapsané na plotnách.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Pro Amanes
Rada jak dostat nepristupna data ...
http://www.runtime.org
Crack si budes muset najit sam ja ho nasel kdyby to neslo dej vedet ;))
PS Ty lidi co se ptate na neco konkretne tak tu nechte mejla at se vam da odpovedet ...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Doomhammer: To není lenost, to je marketing. Velikost 60GB vypadá lépe než 55,8GB :)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

For Amanes:
Někdo tady psal, že s oprávněními Administrátora se k datům můžeš dostat vždy a stačí jen převzít vlastnictví souborů a nastavit práva, ale nebyl bych si tím zcela jistej... XPčka se totiž nedají jen tak opravit jednoduchou reinstalací právě z důvodu ochrany dat. To by pak každej mohl přijít k PC, reinstalovat systém a dostat se ke všemu, co je na disku. Řekl bych, že pokud se jen tak přeinstaluje systém, bez toho, aby se před tím data zazálohovala, tak je docela dobře možný, že budou nepřístupný, jak z tohoto systému, tak z jinýho PC. Doporučil bych ale vyzkoušet vážně bezvadnej prográmek PE-Builder (bližší info na www.nu2.nu/pebuilder a také v nekterých článcích časopisu PC-World). Ten dokáže vytvořit ze složky s nakopírovanejma souborama z instalačního disku WinXP aktualizovanejma Service Packem 1 bootovací CD Windows, který ma grafický menu, možnost integrovat přimo při výrobě všelijakej software a nesebere člověku myš a přehlednost známýho prostředí Windows, jako to udělá - dnes již zastaralá - záchraná diketa MS-DOSu s níž se na NTFS stejně nedostanete (možná jen s pomocí dalších utilit). Uživatel je přihlášenej jako účet Systém, takže může úplně do všeho, snad jen s vyjímkou šifrovanejch složek. Podle mě by ses tak měl k datům bez problémů dostat a nakopírovat si je na jiný místo na disku, pokud tedy nebyli šifrovaný, protože k tomu by byl potřeba ještě osobní certifikát, který ale bohužel nejde (alespoň zatím:-) )do PE-Builderu importovat. S tímhle CD se tak člověk dostane opravdu skoro všude a na jakýkoliv PC. Umí pracovat s NTFS, FAT (všechny verze) a CDFS filesysémy a umožnuje plný přístup pro zápis i čtení (navíc se dá integrovat klidně i Nero, takže když má člověk dvě mechaniky, může z jedný nastartovat systém a na druhou pálit co hrdlo ráčí :-). A nehodí se samozřejmě jen pro záchranu dat, ale i pro opravu systému, zálohování registru NT systémů a tak dále - je toho dost, takže určitě mrkni (a to platí pro všechny zájemce) na výše uvedený stránky. Navíc se pořád pracuje na nových vylepšených verzích - fakt doporučuji alespoň k vyzkoušení.
Mějte se fajn a buďte v pohodě... A ať máte stabilní systémy a hooodně velký disky :-).

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Petr:
Nedavno jste meli na serveru jejich oficialni tiskovou zpravu, ktera to vysvetluje. Neco mi rika, ze je nedke od Ostravy :-))). To by mohlo stacit. Ale nerikam, ze to pouziva vsude.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

2Doom: NTFS sem ted resil v patek, potrebvoal sem jej rozjet pod W98. Tak sem sosnul od Sysinternals tu jejich read-only podporu. Rikal sem si, lepsi aspon neco precist, nez mit nepristupny disk uplne. Jake bylo moje prekvapeni, kdyz na disk slo uplne normalne zapisovat. Tak sem se pak dival na propertis u NTFS podpory a tam sem objevil check box, kterym se da nastavit read-only. Standardne to bylo nastavene i na zapis. Nestacil sem valit bulvy... ;) Ta instalacka je tu. Hodne stesti.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?
+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Ono s tím přepočítáváním je to tak, že oficiálně 1GB je 1000 MB, 1MB = 1000kB, 1kB = 1000B. Takže výrobci označují kapacitu disků správně. Pokud se jako přepočítací konstanta používá 1024, trošku se násobné předpony liší, a sice tím, že se k nim přidá i, např. GiB, MiB, kiB, tudíž 1kiB = 1024B = 1,024kB.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Wift: Mame tu par 10 GB HDD od Compaq, v skutocnosti su to 20 GB Maxtory.. ale zial ziadna utilita ich neodomkne (skusal som od roznych vyrobcov, udajne najuspesnejsia je DFT od Hitachi/IBM) :-(

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Co sa tyka diskov v Comaqu, mame stare Deskpro 6000 a ked sme ho kupili, na zaciatku mal niekolko MB partition v fdisku viditelnu ako FAT 8 (ak si dobre pamatam), a boli tam nahrate nejake diagnosticke utility a soft na nastavenie BIOSu. Pri prvom pade systemu som urobil lowlevel format, FAT 8 isla do plynu, Compaqu to nevadilo, len ked som chcel zmenit nieco v BIOSe, musel som tahat soft z diskety. Ale mal som o par MB k dobru  :-D

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Malý námět.. Stálo by za to napsat článek o tom, co nejčastěji způsobuje zničení pevného disku, resp. závady, které vzniknou a jejich příčiny. Např. odejde řízení krokového motoru z důvodu studených spojů, nebo přestane fungovat čtení z důvodu nefunkčního předzesilovače u hlav.. zadřou se ložiska ap.
Taková malá srovnávací tabulka závad a jejich výskyt po dobu trvání záruky u jednotlivých výrobců by stála za to..Ještě jsem tohle nikde neviděl vypracované (pokud to existuje dejte mi link :-)  a myslím, že by to mohlo spoustu lidí zajímat..

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Hitachi ma napriklad disky ked postupne su vyuzivane v produktovej rade 2,3,4 plochy, teda ak su vyuzivane 3 plochy, teda 1 komplet platna a z druhej je pouzivana iba jedna strana, pozeral sa niekto niekedy, ci na nevyuzitej strane je alebo nie je citacia hlava?

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

I-jan: Máš pravdu, že DeskStar 7K250 o kapacitě 160 GB a 120 GB mají dvě plotny, ale jeden 4 hlavy a druhý 3. Podobně 80 a 40GB modely mají jednu plotnu, ale jeden disk 2 hlavy, druhý pouze jednu. Na základě tohoto článku si myslím, že i zde budou chybět ty hlavy uvnitř, takže ani tyhle disky nepůjdou rozšířit. U toho 40GB by to stejně bylo na nic, protože finančně vyjde líp si pořídit rovnou nějaký větší disk, ale změnit si 120 na 160 by bylo hezké, ale dle mého nereálné.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Zkus WDC WD1200BB-00CAA0.. Ten jde zvětšit ze 120GB na 195-196GB a chodí mi bez problémů. Alespoň jsem tedy na žádné nenarazil. Jediný asi problém je teď daleko větší hlučnost

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Ještě v době, kdy na disketu vlezlo 360 kB jsme s kamarády vedli "odborné" diskuse o tom, zda je lepší PKZIP nebo ARJ, či jiné podobné programy. Až jednou se jeden vytáhl se superzipovacím programem, který dle výsledku dokázal neuvěřitelné věci. Naplněn pýchou se odmítl o něj podělit a my mu jen tiše záviděli do té doby, něž se rozhodl jeden ze svých cenných archívů rozbalit ...
Od té doby na zázraky nevěřím.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Na tom Spravci disku neco bude. Nedavno se mi dost divne slozila jedna linuxova distribuce pri instalaci na staricky notebook. (ne, nehral jsem si s fdiskem ;o) ). Po restartu nechtelo nebootovat vubec nic. Ani W2k, ktere se tam krcily v koutku. Asi hodinku jsem stahoval z inetu nejake programky na opravu a kdyz se mi to konecne povedlo a najely W2k tak jsem ve spravci disku mohl videt, ze na starickem 6GB IBM mam 4GB a 50GB oddil :o)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Kdysi v davnych dobach DOSu se mi parkrat stalo, kdyz jsem kopiroval data na 1.44MB disketu, ze vysledna kapacita diskety byla cca 1-2GB ;) Samozrejme data nesmyslna a necitelna, ale byla to aspon sranda :)

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

No to jsme se zase nasmál. Senzace tohohle typu opravdu miluju. Připomíná mi to doby kdy jsme formátovali 1,4 diskety na 1,6 a byli nadšení výslednou kapacitou. Je celkem jedno co všechno se pro zvětšení kapacity použije ( nejčastěji zhuštění stop a zabrání místa pro relokaci vadných sektorů ). Každopádně výsledkem je, že pravděpodobnost vzniku fyzické chyby dramaticky roste. Myslím, že při dnešních cenách disků  nezbývá, než se nad podobnými snahami zasmát.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

To už je apríl?

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

No ja jsem k vetsimu disku taky prisel celkem zajimave. Objedal jsem si 120GB a dali  mi 180GB, no neberte to za cenu 120GB ;)

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Taky se mi jednou stalo že při používání 20 gb maxtor se mi objevil asi po dvou měsících novej disk asi 8GB.-kapacita byla dohromady asi 26 gb, data jsem na něj kopíroval a mazal - byly v pohodě, až po nějaký době se mi občas mazali.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

No ja mam ted jeden problem necetl jsem sice navod ale s 80 GB disku quantum se tam najednou objevil 35 GB dalsi ale spis je to tak ze jsem je v PM sjednotil a pak rozdelil a tech 35 GB tam visi .. ten disk neni muj ale delal predtim problemy ale ted ten clovek ma 80+ 35 GB ale spis to beru jako chybu a nechapu to v PM jde videt jen tech 80 ale v TV nebo normalne tento pc jdou videt 2 HDD docela sranda .. nechapu ale jsou tam dva asi si prectu tenhle clanek ;)

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Zdravím. Myslím, že hdd koupený klasicky v prodejně (mimo zmiňované "značkové" sestavy compaq alias atc) se nedá funkčně zvětšit. Každý výrobce si je vědom toho, že jsou šťouralové (sám jsem zkoušel), kteří by na to přišly a pak už je to jen řetězová reakce, kdy by si hdd koupil a "zvěšil" kde kdo. Softwarovou metodu neznám ani jsem se zde žádné funkční nedočetl. Co se týká fyzického zvětšení hdd - pro výrobce je samozřejmě z důvodu nižších výrobních nákladů výhodnější vyrábět jeden typ hdd a ten pak degradovat a to buďto z důvodu zmetkovitosti (vadná strana plotny) nebo skrz těch šťouralů plotnu úmyslně poškodí (viděl jsem krásná "xxx" vyražené v plotnách) a to i přes to, že v hdd již chybí hlavičky.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Chválím autora příspěvku za objektivitu a analytické myšlení (tedy vůbec za to, že nad problémem přemýšlel a ne jak lidi na The Inquireru) .

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Hm pekny taky sem se koukal na datum ;)

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Mozno si niekto este pamata diskety rozmeru 5,25´´. Tie boli dvojake: DD s kapacitou 360 kB a HD s kapacitou 1,2 MB. Ono sa dalo naformatovat disketu DD na kapacitu HD ale s tym, ze vysledna kapacita nebola 1,2 MB ale len nieco okolo 800 - 900 kB. Ostatne sektory boli oznacene ako vadne a tym padom nepouzitelne. Boli sme tym nadseni, pretoze aj 800 kB bol skvely vysledok. Cela radost vsak trvala len dovtedy, kym clovek nechcel po case z tej diskety nieco aj precitat!
Mimochodom, naco je cely ten cirkus, ked dnes kupis disk nad 100 GB za rozumnu cenu.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Taky se mi nedávno zvětšil disk Seagate 120 o 50 GB. Sám uprostřed nějaké nezajímavé operace a ani nebylo třeba dělat popisované akce. Pak jsem ovšem disk prohlédl disc explorerem a zjistil, že se v NTFS partition tabulce pod primární založila nová sekundární partition ukazující za fyzický rozsah disku. A bylo 50GB.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Neco podobneho se mi kdysi nechtene podarilo s diskem o kapacite 325MB... Jen kapacita se nezvetsila o nejakych sto procent, ale rovnou o nekolik tisic procent na necely TB... Asi jsem predbehl dobu o nejakou tu dekadu :-)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Opravdu hezký článek!
Můj osvědčený způsob jak si alespoň trochu zvětšit místečko na HD je komprese jen jednotlivých složek, ve Win XP žádný problém. V mém případě dokumenty a zdrojáky. Přístup k nim se zas tak nezpomalí a u těchto souborů je úspora docela slušná.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Mozna jeste doma mam DD disketu Sony, kterou jsem v roce 1995 provrtal a naformatoval tak na HD. Zajimavy je, ze se dodnes da pouzivat a az po dlouhy dobe se na ni objevilo pad badblocku. A magnetickej kotoucek ma krasne hnedou barvu jako 15 let stary kazety emgetonky.
Taky si pamatuju nadseni, kdy se s jednim formatovacem (uz nevim jestli to byl FH nebo FDFORMAT) daly naformatovat a se stestim i pouzivat i jinak naprosto nepouzitelny diskety s vadnou nultou stopou a podobne :-)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Jeste vetsi sranda je, kdyz jsou na disku soubory vetsi nez samotny disk. Na linuxu se da udelat tzv. deravej soubor, kterej nezabira skoro nic, udelat na nem filesystem a ten pak namountovat.

napriklad:

Filesystem Size Used Avail Use% Mounted on
/dev/hda5 5.6G 5.2G 458M 92% /
/dev/hda7 56G 54G 2.5G 96% /mnt/hda7
/dev/hda8 9.3G 8.6G 769M 92% /mnt/hda8
/mnt/hda7/1 489G 33M 489G 1% /mnt/s/1
/mnt/hda7/2 586G 33M 586G 1% /mnt/s/2
/mnt/hda7/3 2.0T 33M 2.0T 1% /mnt/s/3

Takze muj 80G disk ma ted pres 3TB volnyho mista :).

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Pěkné :-). Počkejte, až já přijdu s reálným postupem, jak z pevného disku dostat o zhruba 100% kapacity víc! To ale nebude žádná takováhle vychytávka, po které nepůjdou přečíst data, to bude reálná věc, která opravdu udělá z 10GB disku 20GB! Napadá mě jako prča ji uvést právě 1. dubna, aby to vypadalo nevěrohodně ;-). Jen musím zavčasu sehnat ten správný 10GB disk... ;-)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

A co takhle Overburn :-))))))

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

2petr CDR: Jo fakt se ti povedlo udelat dobrej a objektivni clanek co ma hlavu a patu.
Jinak souhlasim s nazorem ze zvetsovani disku je nesmyslne, opravdu pak se neco posere a jde to do hajzlu vsechno misto toho aby se par klastru vydolovalo a data se zachranili.
Jo taky mam 100% navod jak zdvojnasobit kapacitu vaseho pevneho disku. Kupte si ty disky 2 ;-)))
Kdyz se hejbe 120GBdisk kolem 3000 a vezmeme standratdni PC kam muzes dat 4 ide zarizeni (nepocitam s variantou dalsiho radice) tak vem ze maj jednu DVDRW mechaniku tak tam muzes dat 3 120gb disky to je 360GB. Pokud koupis drazsi vetsi disky tak se muzes dostat na kapacity koelm 600 a i vice GB se standardnim PC. A na co? CO chces skladovat tak obrovskeho? Pokud nejedes ve warezu, fimech ci hudbe tak 200GB musi bejt fakt dostatecny na skoro vsechno. Jo je fakt ze muzes delat s videem ci fotkama ale i tak.... 360GB je dostatecne...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

sven: Těch utilit na zdvojení disku bylo více, jen z hlavy si vzpomínám na DoubleSpace, DoubleDrive a Stacker. Já však k nim mám velmi negativní postoj a to proto, že i při dosti malém poškození disku se může stát, že jednoduše přijdeš o data, protože pak je prakticky nemožné ty data obnovit. To pokud chceš jo komprimovaná data, tak si buď ručně komprimuj ty data, která má smysl komprimovat, nebo použij automatickou kompresi po souborech, jako má například NTFS, protože ta je mnohem bezpečnější při nějakém restaurování dat po chybě.
Mimochodem, tohle je dostupné například i pro Windows 9x, protože tam jednak můžeš použít NTFSDOS (nahrává si NT kernel, který se o ten přístup na NTFS partition stará, takže se není celkem čeho bát), nebo si vzít utilitu ZIP Magic, která umí ze ZIP souborů udělat adresáře.
ALL: Jojo, s FDFORMATem sem si taky vyhrál docela dost a u těch disket to bylo opravdu znatelné. 1,44MB diskety jsem brzo měl všechny na 1,6 MB a dokonce si pamatuju, že nějaký soft od MS taky přišel na disketách, co každá měla 1,6 MB.
Koblih: Vony maj diskety nějaké místo pro relokaci vadných sektorů?
Petr1: A tu o Karkulce bys v zásobě neměl?

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

jozi: Klasický WinBench 99 a stáhnul jsem ho už opravdu hodně dávno. Doporučuji pro nalezení použít google...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Fakt pěkný článek! To je vidět, že autor není líný a rád si hraje ;)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

nedelak: Nojo, ale na HPA právě narazíš jen u nějakých značkových počítačů ala Compaq, kde na tom disku třeba může sedět i BIOS (resp. část) a s diskem bez toho v takovém počítači prostě nenabootuješ. Ovšem v praxi se většina z nás s takovými disky setkává opravdu výjimečně.
Jo a je ještě nutné dodat, že když někdo vidí ve Windows menší disk než jaký si koupil, tak to velmi pravděpodobně bude pouze problém v tom, jestli se jako základ pro kilo, mega, giga bere 1000, nebo 1024!

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

To JK: mam par takovejch od HP, podle stitku jsou to treba 3.2GB, ale tvari se jako 2.5GB.

To nedelak: HPA standardne na discich nebejva, ale je mozny ji vytvorit. Smazat ji muze bejt nekdy problem, protoze ji muze zamykat BIOS (FirstBIOS nebo FirstBIOS Pro od Phoenixu), takze nekdy nezbejva nez disk vymontovat a smazat v jinym pocitaci.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

To Petr: boha jeho, BIOS na disku bejt nemuze - muze tam bejt treba diagnostika nebo setup, ale ne BIOS. Pojede ti auto, kdyz odmontujes kola a das je do sklepa? ;-)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Peklop: Sakra, co máš s tim nejmenovaný? Proč ho nemůžeš jmenovat, abychom se dozvěděli zajímavou a hodnotnou informaci? Takto je to skoro k ničemu...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

sven: Já tě netlačím do NTFS, já to uvedl jako příklad, že ta něco takového podporuje. Nicméně já to NTFS používám a jsem s ním spokojen, takže bych taky měl říct, že Windows rullz? :)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Paolo: Před chvílí jsem to sem psal, tak si to zkus najít...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Rekl bych ze disky Bios nebo se spis rika firmware maji, protoze vyrobci nedelaji porad nove HW disku, proste jen pridaji plotnu a zmneni firmware, stejne jako je tomu u CD mechanik.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Rekl bych, ze ten nejmenovany vyrobce bude ATC, protoze nase universita od nich koupila 15 novych Celeru 2Ghz s 40Gb disky, ale mne se hlasilo jen 27GB. Tak jsem se do toho pustil a po trech hodinach jsem nasel rychly zpusob, jak z toho udelat zase 40 aniz bych ho nejak poskodil.
Ta blbina co tam davaji se jmenuje Spasitel a ma to byt recovery system - k cemu je mi recovery, ktere mi sejme stary disk s dulezitymi daty? Uz jednou jsem o ne prisel a nemuzu se k nim dostat a ted mi nejaky @&% program jeste cele premaze ...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Ohledně HPA (Host Protected Area):
Takže když jsem psal o pár PageDownů níže o tom, jak dokážu z 10GB disku udělat 20GB disk, měl jsem na mysli to, co tu někteří proflákli: 10GB disky v PC Compaq značené jako 20 GB a právě HPA. Totiž Western Digitalácká utilitka tuším Data LifeGuard Setup dokáže (asi jen na WDC discích) s HPA manipulovat. A protože jsem se v PC Compaq nejednou setkal s WDC diskem 20 GB co se choval jako 10 GB (konkrétně zde: http://cdr.cz/a/4223/6), napadlo mě, že v souvislosti právě s DLG utilitou od WD se z tohoto 10GB disku dá udělat původní 20 GB disk a to zcela legálně bez nějakého násilí. Otázkou je, zda těch zbylých nevyužitých 10 GB bude OK, protože na disku bylo modře napsáno "REFURBISHED" (což v podstatě znamená "repasovaný"). A tyhle degradované dvacítky na desítky si Compaq dovoluje mimozáručně nabízet až za 6 tisíc. Tfuj tajbl.
Mimochodem - ta "velká česká firma", co používá HPA je AT Computers a mohli jste se o tom dočíst v "tiskové zprávě" o "bombastickém" prográmku "SPASITEL" (zde: http://cdr.cz/a/6314).

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Taky si myslím, že skutečná velikost disku < než velikost na štítku je způsobena tím, že výrobci disků jsou líní :-) přepočítávat gigabyty přes 1024 ;-).
 
Svého času jsem na 250MB disku používal DriveSpace a neměl jsem s ním problémy (akorát rekompresi disku jsem musel spouštět přes noc ;-))
 
Zmiňujete se o NTFS... Nevíte prosímvás někdo o nějakém freewarovém programu, který umí připojit NTFS oddíl ve Win9x - pro čtení i zápis? Teďka používám demoverzi software od Paragonu, ale chtějí ho zaplatit, aby uměl i zapisovat což se mi nechce ;-)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Rodney: Jistě, že disky firmware mají, nikde nebyl psán opak! Jen jsem došel k závěru, že prostou změnou firmwaru nebude možné docílit zvětšení kapacity disku.
WIFT: No, podobná zrůdnost je, když jsem u známých zjistil, že měli v počítači disk, na kterém byla udělána partition pouze přes půl disku - oni PC moc nerozumí, tak se v tom nijak nevrtali, takže na to nepřišli. Docela byli spokojeni, že zatím nemusí kupovat další disk a mají k dispozici 2x víc místa :)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Ebo: A jak si představuješ, že bychom byli schopni takovou tabulku vytvořit? Nám lidi nenosí vadné disky, my nezkoumáme, co spůsobilo jejich "vadnost".

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

>> kuko:
Jo, to znám :-). První PC, ve kterým jsem něco takovýho viděl, bylo nějaký Olivetti 486 SX 25 MHz :-). Ale nejspíš se to vyskytovalo již dříve...

>> prophet:
Hmm, zrovna u DFT (Drive Fitness Test) bych nečekal, že by to mohl umět. Spíše mě napadlo debugovat ten softík od Westernu a zjistit, jakže to vlastně dělá a co kam posílá za signály. Jenže ta doba, kdy jsem uměl takhle pěkně rozebrat softík, už je, bohužel, tak trochu v nenávratnu... Snad jen to nějak hacknout, aby mu nevadilo, že to není WDC... :-/ (těch dvacítkových Maxtorů ořezaných na 10 GB tu taky máme dost...).

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Zdravim, a co kdyz jsou disky treba Samsung, ktere hlasi ze maji 80GB na plotnu, a maji kapacitu 120GB, z toho usuzuji, ze tam jsou ty plotny 2, ale ta druha ma nejakym zpusobem polovinu kapacity vypnutou. To by neslo nejak pripadne aktivovat?:) Pokud uz to tu nekde bylo zmineno tak se omlouvam. Dave

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Dave>>> Mas velmi dobru otazku,mna to trapi uz dlhsiu dobu.Tak napriklad seria diskov Seagate Barracuda 7200.7 Plus ma udavanu hustotu na jednu platnu 100GB modely su 120GB, 160GB a 200GB.Zo specifikacie je jasne ze vsetky maju 2 platne.200GB a 160GB maju 4 hlavicky a 120GB ma hlavicky iba 3.Takze pri 120GB modely je hardwarovo nemozne citat z jednej strany platne,co nam dava teoreticke maximum 150GB.160GB model by mohol ist teoreticky prerobit na 200GB.Okrem tej jednej hlavicky sa podla mna lisia iba vo firmware.Ale ak by to bolo mozne zmenou firmware-u enablovat vyssiu kapacitu asi by uz toho bol plny web.Ak o tom niekto viete viac prosim poskytnite nejake informacie.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Juraj: Pozor, Barracudy 7200.7 mají hustotu 80GB/plotnu u všech modelů vyjma 200GB, který má 100GB/plotnu. Takže bohužel jsou ty tvé dohady plané.
DavaPreca: No, ten 120GB disk má sice dvě plotny, ale má tam pouze tři hlavy, takže aktivovat by to šlo jedině dodáním další hlavy dovnitř, ale to se obávám, že nezvládneme :)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

To se jednomu známému povedlo když kdysi použil low-format v BIOSU.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

belamachina: Hehe, ten technik asi vyměňuje fritovací olej v McDonaldu ne? :)) O HDD toho totiž asi moc neví, respektive plete pátý přes devátý.
Přečtěte si toto (a novější): http://www.cdr.cz/a/diskuze/744/0#9467
To že vám krom dat zmizely i partitiony svědčí o tom, že došlo k nekontrolovatelnému přepisu. Jinak k záchraně dat doporučuji WinHEX. Lze s ním obnovit bootsektory, PT i samotná data.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Petr: Jo aha, jsem ja to ale nouma, jsem na ty hlavicky uplne zapomnel, ze kdyz tam jaksi neni tak se k tomu mistu nedostanu. Diky za vysvetleni:) Dave

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

To Petr (readkce cdr.cz):
Vy jste tomu vazne uveril, ze jste se ujal to vyzkouset?

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

klenot: No, ani moc ne, ale poměrně dost lidí se mne na to ptalo, tak jsem to raději ozkoušel a sepsal...
Petr 2: A na základě čeho jsi si tak jist, že to byl opravdu nějaký výrobce pevných disků? A i kdyby to byla pravda (jako, že já tomu nevěřím - proč by výrobci pevných disků udělali tak blbě firmware, že je možné do této části něco zapsat, když tam by měl zapsat něco jedině sám disk), tak by to stejně nebylo vůbec použitelné, takže je to to samé, jako kdyby ta možnost neexistovala. Teď mne napadá, že jsem ještě mohl udělat to, že bych zapsal jeden celý sektor v druhé partition nějakými konkrétními daty a pak jsem ho mohl zkusit nalézt v té první, ale to mi už přijde jako zbytečné.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

belamachina: To je teda technik. Já tu mám systém na 180GB disku už tuším víc než rok a rebootuju většinou tak jednou za 7 dnů, protože u Windows je to při náročném provozu potřeba. Jestli to není stabilní, tak pak už nevim...
PS: To to mám na dnes už starší desce s řadičem z řady i815 a no problem. A >120GB disky sem strkal i do kompů s BXkem a no problemo.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Ten disk je mozne trosku zvetsit tak,ze se nastavi doraz hlavicek tak aby se pohybovaly ve vetsim prostoru - az uplne do kraju. Slysel jsem to ale nezkousel :o) Jsou to radove jenom procenta.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

mirdoo: Ne, neodejdou ti a vydrží ti. Problém s překročením kapacity 128GB (resp. 137GB, podle druhu počítání) mají holé Windows XP. Stačí jim dát správný ovladač (například v tvém případě Intel Application Accelerator 2.3), nebo holt upgrade na Windows XP SP1, kde už je přímo v systému ovladač podporující 48bitové adresování.
Julda: A čím se to nastavuje, že se tak ptám?

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Ak je este ten "zvacseny" disk na svete, pozrite sa nan cez linuxovy fdisk, ten nebude mat tu istu chybu ako mrkwo$hrotovy manazment diskov, zaujimalo by ma co to vypise.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Toto neni urcite blbost.  Jednou se kamosovi na notebooku "rozdvojil" disk.  Cachroval s image a najednou se mu krome C disku objevil i disk D ... nechapali jsme a velice opatrne jsme se divali po slozkach (mel tam dokumenty a jine citlive data) , co se kde nachazi.
Tyto dva disky byly uplne totozne ... jak kdyby se zrcadlili ... ale !!!
Kdyz jsme zkouseli smazat neco z disku D, na disku C to zustalo !! a jeste jsme to precetli bez problemu. Potom jsme zkouseli kopirovat z disku C na D a naopak.   Ono to behalo.
Muzu vam rict, ze po 10-ti lete praxi s PC a jejimi "vychytavkami" jsem zustal hledet jak pesek.
Samozrejme, ze po dvoudennim testovani jsme data kopli na jiny komp a disk z"efdiskovali" ...
Ale to jsem poprve v zivote videl udelat z 10GB disku 20GB kde vse chodilo .... nekecam, mam na to hromadu svedku, kteri hledeli stejne jako my dva ...
dodnes ....
 
..............nechapu.............

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Pro rypalky si jeste neodpustim, ze jsme nezkouseli fyzicky moznost zapisovat na celych 10GB ... na to nebyli nervy :)) Zkusili jsme to jen s par soubory , a pak jsme hupky supky honem zalohovali .....

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Firma Compaq v případě 10GB disků odebírala disky Quantum, které byly z výroby vyřazeny jako nepříliš povedené 20GB disky (problémy s jednou, nebo druhou plochou). Quantum se tak zbavovalo (polovičních) zmetků a Compaq ušetřil peníze za nákup prvotřídních disků. Stačilo přepsat firmware disku a přibylo 10 GB. Prozradil to před delší dobou na jedné odborné prezentaci jeden z inženýrů z Quantum.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Skvělý, ověřený prostředek pro "zvětšení" pevného disku je program SequoiaView, který Vám pomůže najít to, co zabírá tolik zbytečně obsazeného místa na Vašem disku. Doporučuji, stojí to za to!Program je freeware. Musí se to vidět, Vyzkoušet, popis nestačí.http://www.win.tue.nl/sequoiaview/

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Help: Pořídil jsem si nový disk 250G, rozdělil jsem ho partition magicem na několik částí (fat32 i NTFS), vše bylo v pořádku, tak jsem nahrál data (hooooodně dat) a pak jsem se rozhodl nainstalovat XP na část disku určenou výhradně k tomu. Instalace se asi v polovině zasekla. Po restartu uz se mi disk ve windows neobjevil. Potřebuji ta data!

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Pro psaní komentářů se, prosím, přihlaste nebo registrujte.