Je rychlejší SSD nebo nejrychlejší HDD?
Zatím vystavili pouze dvě měření: v HD Tach a PCMark Vantage
HD Tach
|
SSD by měl zvládat čtení v rozsahu 120 až 140 MB/s a zápis 80 až 93 MB/s, což v podstatě většinou i překračuje, brzdou rychlosti jsou u SSD malé soubory do 32 kB, s nimi klesá rychlost čtení na 60 a zápisu na 30 MB/s. Vezmeme-li však větší data (od 128 kB), pak je rychlost zápisu i vyšší než 80 MB/s a při čtení dokonce předstihuje i slavný VelociRaptor, když jsou maxima SSD lehce nad 140 MB/s, kdežto VelociRaptor se pouze v jednom případě k této hranici přiblížil, v zápisu však HDD jasně vítězí.
Zároveň ale zjišťujeme, že Core Series těchto OCZ SSD, které podle oficiálních zpráv měly mít stejnou rychlost i pro zápis (OCZ uváděla 100 až 120 MB/s), je mají nakonec zápis reálnějších 80 MB/s. Tyto SSD používají rychlejší , avšak méně „trvanlivou“ a „trvanlivější“ technologii SLC.
PCMark Vantage
PCMark Vantage se snaží více simulovat opravdovu činnost počítače a provádí měření v typových úlohách:
|
Zde tedy dostává VelociRaptor jasně na frak, ukazuje se, jak důležité jsou nízké časy při náhodném přístupu k datům, SSD prohrává jen při používání Windows Media Center, a nejmenší náskok pak najdeme při editaci videa. Jinde ale SSD vítězí takzvaně o parník, třeba při nahrání obrázku je to 108 vs. 38,6 MB/s pro SSD.
Jedno měření ale jaro nedělá, výsledky budou jistě hodně závislé na řadiči a to nejen na tom SATA, ale především tom v SSD. Měření bylo prováděno na čipsetu Intel X48 (Asus P5E3 Premium) se severním jižním můstkem ICH9R. Ukazuje se, že spojenectví firem Samsung a Sun při vývoji SSD s delší „trvanlivostí“ by především u serverů mohlo dávat velmi velký smysl, omezený počet cyklů flash disků je totiž jedním z velkých problémů, který brání rychlejšímu rozšíření na této platformě, tou druhou je pochopitelně stále vysoká cena, kde zase naopak nesahají ani VelociRaptorům po kotníky, 64GB SSD OCZ (ještě první generace) u nás pořídíte zhruba za 22 700 Kč, VelociRaptor průměrně za 5 500 Kč.