Jim Keller pracuje pro Tesla Motors
Jim Keller opustil AMD koncem loňského léta, kdy byly hotové návrhy architektur x86 Zen a ARM K12. Přestože jsou mu médii připisovány zásluhy na Zenu, je daleko pravděpodobnější, že dozoroval vývoj K12. Vývoj Zenu vedla Suzanne Plummer, která v rozhovoru potvrdil, že návrh je dílem čistě jejího týmu a nikdo z nadřízených do něj nezasahoval. Keller, který je znám svým přístupem vyřešit problém -> změnit pracoviště, mění zaměstnavatele ve 2-4letém intervalu, a tak odchod z AMD nebyl příliš překvapivý.
Zajímavější byla říjnová zpráva, podle níž měl o procesorového architekta zájem Samsung. V současnosti není jasné, zda skutečně jednání se Samsungem probíhala nebo ne, ale i kdyby ano, k uzavření dohody nedošlo. Jim Keller totiž nastupuje do Tesla Motors, kde dostane pozici vedoucího pracovníka týmu, který vyvíjí hardware pro autopilota. Dohoda byla uzavřena koncem ledna, a tak lze předpokládat, že datum oficiálního nástupu spadá na dnešek, 1. únor.
Oficiální název nového postu zní Vice President of Autopilot Hardware Engineering at Tesla Motors. Pokud situaci kolem automobilového průmyslu sledujete pravidelně, můžete si vzpomenout na vyjádření Elona Muska z konce listopadu. Ohlásil tehdy, že společnost hledá „hardcore“ inženýry, kteří by pro Teslu vyvinuli vlastní hardware pro projekt Autopilot (automatické řízení). K uzavření dohody s Kellerem došlo teprve před pár dny, takže cca pětiměsíční dovolená nechává prostor pro spekulace ohledně údajných jednání se Samsungem i okolností odchodu z AMD.
Tesla Motors prozatím pro palubní systém využívá platformu postavenou na SoC Nvidia Tegra. Z neupřesněných důvodů ji výhledově v nových automobilech nahradí vlastní systém ušitý na míru pod taktovkou Jima Kellera, jehož zkušenosti v oboru energeticky nenáročných procesorů vyzdvihoval ještě za působení v Applu (a následně i v AMD) Mark Papermaster. Kdy se nový systém Tesly dostane do sériově vyráběných automobilů, zatím samozřejmě nevíme. Pokud vezmeme v potaz standardní cyklus pro vývoj kompletního systému, lze uvažovat o letech 2019-2020.