Jsme 6x dražší než průměr EU!
Kapitoly článků
Výsledky
Nejdříve vám přinášíme tabulku ukazující výsledky výpočtu ceny za Megabit/měsíc v České republice jak pomocí čistě velkoobchodních cen ČtC, tak na odhadovanou maloobchodní cenu.
|
A teď tedy přichází kýžené srovnání našich cen s Evropou, do které směřujeme a jejíž součástí se máme za pár měsíců stát.
|
Poznámka:
Do tohoto seznamu (ne však do průměru) byla vybrána vždy pouze 1 nejlevnější nabídka za pronájem Megabit/měsíc z každé země. Cena za Instalaci se pak vždy vztahuje k dotyčné nabídce (bylo-li více možností, pak ta nejdražší), nemusí být tedy vysloveně nejdražší ani nejlevnější ze všech instalací v zemi.
Sloupec Variace ceny ukazuje procentuální rozdíl mezi minimální a průměrnou cenou Pronájmu. Čím menší hodnota, tím menší rozdíly mezi nabídkami v dané zemi. Pro ČR žádná variace není, protože tu zatím žádné nabídky nejsou. V Irsku je nulová, protože je tam nabídka jen jedna.
Poskytovatelé jsou seřazeni podle Minimální ceny (vyjma ČR, i když i tam to souhlasí). To znamená, že země, které jsou na vrchu tabulky a kde je nízká variace mají nízkou cenovou úroveň. Země naspod tabulky s nízkou variací mají vysokou cenovou úroveň.
Z tabulky je také vidět, že je velký rozptyl mezi cenami v těchto 16 zemích. Nejnižší cena je na pouhých 17% nejvyšší a průměr je někde mezi.
Itálie, Rakousko, Nizozemsko a Velká Británie mají relativně velkou cenovou variaci. Zároveň to jsou ale země s největším počtem poskytovatelů, takže tam se dají rozdíly očekávat. Na druhou stranu Nizozemsko má na rozdíl od ostatních 3 ceny výrazně pod průměrem.
Otázkou je, máme-li naše propočty srovnávat s minimální cenou nebo průměrnou. Myslíme ale, že správnější je "minimální", předně VO nabídka Telecomu je holý základ navíc bez modemu, za který to ani nikdo pronajímat nemůže, protože by nemohl platit za svou Internetovou páteř a další náklady a i onen odhad se 30% marží byl všemi zúčastněnými na pátečním fóru hodnocen jako absolutní minimum čeho se dá s nezáporným ziskem dosáhnout. Přesto pro věčné obhájce ČTc přidáme obě varianty srovnávacích grafů. Pro zajímavost jsou v grafech uvedeny vertikální linky, znázorňující průměr EU a to jak z minimálních cen, tak z průměrných.
Srovnání minimálních MO cen ADSL v Evropě s naší velkoobchodní a předpokládanou maloobchodní cenou
Jak se můžete přesvědčit jsme více než 6x dražší než průměr zemí EU.
Srovnání průměrných MO cen ADSL v Evropě s naší velkoobchodní a předpokládanou maloobchodní cenou
I zde je vidět jak je nabídka ADSL u nás nápadně dražší a to více než 4x oproti zemím EU. Pro vás, kteří chcete srovnávat jsme zachovali stejně pořadí zemí jako v předchozím grafu a tak tento není srovnán od nejnižších cen po nejvyšší.
Na závěr si dovolíme vyjádřit názor, který možná rozdělí uživatele Internetu do dvou táborů, ale rozhodně bychom uvítali možné zdržení v zavedení ADSL v případě, že by to přineslo lepší podmínky pro koncového uživatele a co je nejdůležitější, konečně skutečnou konkurenci na českém telekomunikačním trhu.Věříme, že tyto grafy nepotřebují dalších komentářů.
Autoři Miloslav Sova a Václav Rada jsou iniciátory Výzvy k rozšíření Internetu v ČR a zakladatelé občanského sdružení Internet pro všechny.
Diskuse ke článku Jsme 6x dražší než průměr EU!