JVC představuje Blu-ray/DVD combo ROM disc
Faktem je, že u Blu-ray je možné takovéto kapacity dosáhnout celkem snadno, protože mezi vrstvou Blu-Ray a DVD je relativně spousta místa, celá polovina milimetru. Pokud nás čtete pravidelně, pak už víte, že u HD DVD a Blu-Ray se výrazně liší umístěním datové vrstvy. Zatímco u HD DVD je datová vrstva uprostřed (jako u DVD), u Blu-Ray je tato vrstva umístěna pouze 0,1 mm pod povrchem datové strany disku. V případě tohoto Blu-ray/DVD combo ROM disku je vrstva Blu-ray vytvořena tak, že odráží modrý laser, ale propouští červený.
U HD DVD by se musely doprostřed disku takto nějak vměstnat 3 vrstvy (případně až 4, pokud by měl mít takový disk i dvě HD DVD vrstvy), což by asi byl problém. U Blu-Ray jsou obě vrstvy vzdálené natolik, že v budoucnu nebude problém udělat disk, který bude mít jak dvě DVD, tak dvě Blu-Ray vrstvy. Takto se vměstná na jednu placku zhruba 58,5 GB (JVC už na něm pracuje). Zkuste si pak představit případnou oboustrannou variantu, která by čítala až 117 GB (o té už se JVC nezmiňuje, to mě jen tak napadlo). Samozřejmě jde o kapacitu teoretickou, nelze předpokládat, že by někdo počítal se současným využitím Blu-ray a DVD vrstev. Obě vrstvy by měly být na sobě nezávislé tak, že bude možné přehrávat buď jednu, nebo druhou.
Na obrázku je krásně znázorněn způsob čtení takového disku. DVD přehrávače s červeným laserem prostoupí „modrou“ vrstvu a bez potíží budou číst disk jako dvouvrstvé DVD-ROM. Blu-ray přehrávače se pak zaměří na onu „modrou“ vrstvu a disk pak bude čitelný jako klasické BD-ROM, kde může být buď totéž, co v DVD-ROM vrstvách (samozřejmě ve vyšší kvalitě), případně i něco navíc, nebo i něco úplně jiného, to už bude záležet na tvůrci obsahu.
Další věcí bude samozřejmě cena takto vyráběných disků. O té se JVC přímo nezmiňuje, jen se chlubí tím, že její technologie umožňuje vytvářet Blu-ray/DVD combo ROM disky stejně efektivně, jako klasické BD-ROM. Objevila se však informace, že výrobní náklady budou zhruba o 20 až 30 % vyšší.