Hysterie je zpět: S Kaby Lake a Zen vám Windows 7/8 nenajedou!
Zdálo by se, že už bude hysterii konec. Akce „Windows 10 zdarma, hurá!“ už skončila, mystifikace, které měly přimět uživatele k upgradu, byly vysvětleny, strašení staršími verzemi Windows už je pasé. Měl by být klid, ale není. Stačila k tomu věta od tiskového mluvčího Microsoftu: „Každá nově uvedená generace křemíku [hardwaru] bude podporována v poslední verzi Windows s ohledem na dané období.“
Tak málo stačilo aby se objevily titulky a podtitulky: „Nepoužíváte Windows 10? Pak vám asi Kaby Lake nepoběží“, nebo „Nikdo neví, co by se stalo, pokud byste zkusili rozběhnout starší systém na nových čipech“. Ve zprávách pak můžeme narazit na vyjádření „expertů“, že by systém asi nabootoval, ale projevovaly by se různé závady, případně že by v důsledku chybějící podpory pro logiku na zpracování videa padaly různé aplikace nebo i operační systém samotný.
Vypadá to, jakoby logika šla stranou. Software i operační systém bude samozřejmě využívat jen tu funkcionalitu hardwaru, kterou mu zpřístupní ovladač. Pokud se v rámci Windows Update na sedmičkách nebo osmičkách nestáhne ovladač pro „logiku na zpracování videa“, nebude operačnímu systému ani aplikacím zpřístupněna, ty ji nebudou schopné využít a nedojde k pádu systému. Rozhodnutí Microsoftu nepodporovat nový hardware v rámci starších verzí Windows ale neznamená, že podporu nemohou nabídnout samotní výrobci hardwaru, jako tomu bylo dříve (a v mnohých ohledech je stále). Bude samozřejmě zcela v režii výrobce, zda nabídne ovladač pro starší operační systémy a pokud (jak lze očekávat) ano, bude celá nepodpora ze strany Microsoftu spočívat jen v tom, že si uživatel stáhne ovladač od výrobce a nikoli z Windows Update. Chybějící podpora pro integrovanou grafiku samozřejmě nezpůsobí, že systém nenajede - pouze se napoprvé nainstaluje základní ovladač pro standardní VGA adaptér (či jeho obdoba) a uživatel do okamžiku ručního nainstalování ovladače z webu výrobce (nebo přiloženého média) bude fungovat v prostředí s omezeným rozlišením a obnovovací frekvencí. To jsou veškeré komplikace, které může nepodpora ze strany Microsoftu způsobit v souvislosti s integrovanou grafikou.
Pro firemní sféru může být závažnější, že nebudou řešeny bezpečnostní díry konkrétních procesorových architektur, nicméně firemní sféra není segment, pro nějž by byl typický upgrade procesorů v uživatelských stanicích se zachováním zbytku sestavy. Prognózy o hromadném skupování Skylaku, který bude podporovaný i ve Windows 7 a 8, se tak asi nenaplní.