Knights Corner, třetí vtělení Intel Larrabee, prý nebude mít úspěch
Architekturu Larrabee, jako akcelerátor 3D grafiky, zkritizoval sám Intel v září 2010 jako neefektivní a nepraktický koncept…
„Rasterizér má být samozřejmě hardwarový … myslím, že je nepraktické emulovat všechny ty funkce softwarově s ohledem na jejich softwarovou složitost … nemá smysl to řešit programovatelnou cestou, když hardwarová implementace stojí tak málo křemíku … a ještě nás to dostalo do problémů s ohledem na poměr výkon na watt“
• Thomas Piazza, Intel |
Přesto se zdálo, že pro HPC bude koncept ideální. x86 kompatibilita měla zaručit snadnou adaptabilitu stávajícího softwaru a bezproblémové přijetí ze strany zákazníků.
Jenže Mencer, který se na to dívá z obchodní stránky, to vidí jinak:
„Cílem Intelu je vytvořit snáze programovatelné stroje. Jenže co zajímá zákazníky, je výkon a operační náklady.“
• Oskar Mencer, Maxeler Technologies |
A takovým požadavkům podle Mencera lépe vyhovují stávající produkty, tedy grafické čipy a FPGA, které - ač je jejich programovatelnost obtížnější - mají nižší spotřebu (což platí především pro druhou skupinu) a v určitých případech dokonce nabízejí vyšší flexibilitu. Některá FPGA prý přinášejí až 10× vyšší výkon oproti tomu, čeho je schopný vývojářský kit s Knights Ferry od Intelu.
některá FPGA řešení Maxeler Technologies
Výkonnější >50-jádrový Knights Corner pak nemáme čekat dříve, než za 12-18 měsíců. Mencerovi však připadá, že se Intel ani nesnaží na poli HPC příliš prosadit a své úsilí soustředí jen na produkty pro PC, notebooky a servery. Ani nám v tuto chvíli není jasné, kam s Larrabee míří. Po prvním nezdaru jsme se dozvěděli, že jde do jisté míry o studii, která pomůže vývoji budoucích integrovaných grafik. Nedávno se Intel nechal slyšet, že by instrukční set Larrabee snad mohla využívat vektorová FP jednotka procesoru Haswell. I tak se ale zdá vývoj tří generací čipu, z nichž minimálně dvě nebylo možné žádným způsobem uplatnit na trhu, jako poměrně drahá legrace.